BRATISLAVA. Strohé vyhlásenie o predkoch, ktorí pracovali na pozemku v 18. storočí, stačilo notárke Márii Kuteničovej na to, aby osvedčila vydržanie parcely.
Notárke zo Žiaru nad Hronom nechýbali žiadne konkrétne dôkazy ani vyjadrenie obce či Slovenského pozemkového fondu. Za postup jej hrozí, že príde o úrad.
Od februára má Notárska komora na stole disciplinárny návrh, v ktorom ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ žiada pre Kuteničovú najprísnejší trest. Okrem toho ministerstvo podalo aj trestné oznámenie.
Nespoznala matku?
Čo je vydržanie
spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva, oprávnený držiteľ nehnuteľnosti sa stáva jej vlastníkom, ak ju užíva nepretržite desať rokov, notárske osvedčenie vyhlásenia o vydržaní je nutné pre zápis do katastra, zápisnica musí obsahovať vyjadrenie, že nie sú výhrady k vzniku vlastníckeho práva. Poskytnúť ho musia poslední vlastníci alebo ich nástupcovia, obec, prípadne správca nehnuteľnosti, najčastejšie Pozemkový fond.
Chýbajúce vyjadrenia v osvedčení o vydržaní nie sú jediným problémom. Kuteničová by tiež mala vysvetliť, prečo pozemok osvedčila pre vlastnú matku.
V zápisnici uviedla, že sa pred ňu dostavila osoba „menom a osobne neznáma“.
Notársky poriadok hovorí, že notári nemôžu spisovať a vydávať verejné listiny pre seba alebo im blízke osoby.
V prípade ide o zhruba 95 árov trvalých trávnatých porastov v katastri obce Lutila, kde Kuteničová aj jej matka bývajú.
S takmer osemdesiatročnou Oľgou Dodekovou sa vraj už roky nedá rozprávať. Je ťažko chorá, čo potvrdila aj návšteva SME v jej dome.
„Už je viac mimo ako pri vedomí,“ povedal muž, ktorý otvoril dvere. Podľa Lutilčanov stará pani už roky nevychádza ani z domu.
Zápisnica o vydržaní je z apríla 2009. Po zhruba dvoch mesiacoch pozemok získal nového vlastníka – Viliama Kuteniča, syna notárky.
Kataster nehnuteľností uvádza, že pôdu odkúpil. Kúpnu zmluvu tak uzavrel vnuk so starou mamou.
Pozemky aj pre susedu
Podobnou cestou sa Viliam Kutenič dostal aj k ďalším 98 árom ornej pôdy v Lutile. Tentoraz však jeho mama neosvedčila vydržanie pre matku, ale susedu. Podľa zápisnice bola aj ona pre notárku neznáma.
Bývajú pritom zhruba tristo metrov od seba, na rovnakej ulici. Susede stačilo vyhlásenie, že jej predkovia parcely „v 40. rokoch niekoľko desaťročí užívali ako svoje vlastníctvo“.
Notárska zápisnica bola spísaná v rovnaký deň ako tá matkina. Aj v nej chýbajú vyjadrenia, ktoré pri osvedčení musia byť.
„Ja nebudem nič hovoriť, neviem o ničom,“ reagovala rozrušená suseda. Vedela, o čo ide, pretože už hovorila s políciou. Uplakaná potvrdila, že jej notárka osvedčenie napísala. Tvrdí však, že určite išlo o pozemky, ktoré jej patrili.
Uvedené prípady nemusia byť jediné, keď Kuteničová osvedčovala vydržanie s chýbajúcimi vyjadreniami. Jej syn figuruje podľa katastra nehnuteľností v Lutile a okolí na vyše dvesto listoch vlastníctva.
Denník SME sa notárku pokúšal skontaktovať od začiatku marca. Viacnásobné odkazy nepomohli. Doma sme ju nezastihli, pretože akurát išla na vyšetrenie do nemocnice. Nezohnali sme ju ani v úrade, kde vraj od januára nebola, lebo je práceneschopná.
Manžel osvedčil synovi
Na chodbe Kuteničovej úradu sme zastihli jej manžela, tiež notára a bývalého prezidenta Notárskej komory Štefana Kuteniča. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal o prípade. Komore už nešéfuje.
Sám tiež čelí disciplinárnemu návrhu. Na rozdiel od manželky mu hrozí len pokuta tisíc eur, v rozpore s notárskym poriadkom mal osvedčiť podpis synovi Viliamovi.
Kontakt na syna Kutenič neposkytol. Nedá sa vraj zastihnúť, lebo študuje mimo Žiaru. Priamo v budove notárskeho úradu je pritom reklamná tabuľa s ponukou nehnuteľností na predaj.
Spoločnosť LL.M-SELLEX je evidovaná na Viliama Kuteniča. Uvedené telefóny však nikto nedvíhal. Kutenič je stále uvedený aj ako zamestnanec notárskeho úradu svojej mamy.
Notárska komora potvrdila, že disciplinárne návrhy dostala. Kutenič vraj nie je členom senátu, ktorý by mal rozhodnúť o treste pre jeho manželku.
Vedúca sekretariátu komory Silvia Slavčevová nevedela, kedy sa o ministerkinom návrhu rozhodne, závisieť to má od dôkaznej situácie.
Potvrdila, že Kuteničová sa už písomne vyjadrila. „Do právoplatného rozhodnutia platí aj v tomto prípade princíp prezumpcie neviny,“ dodala Slavčevová.
Zatiaľ sa nevyjadruje ani polícia.
Nejde len o jeden prípad
Pre vydržanie má prísť o úrad ďalšia notárka. A zoznam pochybných prevodov môže byť ešte dlhší.
BRATISLAVA. Cesta k hektárom pôdy môže byť ľahká: stačí objaviť pozemok napísaný na vlastníkov, ktorí sa k nemu roky nehlásia, nájsť niekoho s podobným priezviskom, vymyslieť hodnoverný príbeh a presvedčiť notára, aby osvedčil vyhlásenie o vydržaní.
Ministerstvo spravodlivosti sa domnieva, že pochybné osvedčenia o vydržaní nie sú problémom len jedného notárskeho úradu.
„Takéto podozrenia sa nám objavujú,“ potvrdil hovorca Peter Bubla, podľa ktorého sa preto ministerstvo obrátilo na Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Spolupracuje tiež s úradom geodézie. „Podnikáme ďalšie kroky, aby sme podozrivé operácie odhalili.“
Prípad žiarskej notárky nie je jediný, keď ministerstvo poslalo discplinárny návrh na Notársku komoru. Strata úradu horzí aj ďalšej notárke. Vlani v januári osvedčila vyhlásenie o vydržaní pôdy v katastri lučeneckého okresu.
Hoci právnická osoba, ktorá vydržiavané nehnuteľnosti spravuje, dala k vydržaniu záporné stanovisko, notárka osvedčenie vydala. Zápisnicu spísala s osobou, ktorá nemohla skutočnosti k nadobudnutiu vyhlásiť.
Rovnako by za normálnych okolností neobstálo ani všeobecné tvrdenie, že nehnuteľnosť dotyčná získala po prastarom otcovi, ktorý ich držbou nadobudol po svojej sestre. Tieto konštatovania podľa ministerstva „zjavne nemôžu a ani nikdy nemohli byť podkladom na vydržanie“.
Radičová nenašla na fonde problémy
Robert Fico varoval, že pozemkový fond chystá podozrivé prevody. Premiérka neobjavila nič protizákonné.
BRATISLAVA. Ďalší postup v súdnom procese v kauze Veľký Slavkov bola jedna z vecí, čo mala Rada Slovenského pozemkového fondu schvaľovať na zasadnutí, ktoré vo štvrtok prerušila premiérka Iveta Radičová.
SPF nepovedal, či v spore, kde ide o 60 miliónov eur, stihol o niečom rozhodnúť. „Informáciu o súdnom konaní s Ermanno Trade and Invest Limited poskytneme začiatkom týždňa,“ povedala tajomníčka Elena Verešová.
Predaje a reštitúcie
Fond odmieta podozrenia z prípravy podozrivých obchodov, o ktorých hovoril predseda Smeru Robert Fico. Redakcii SME fond sprístupnil materiály zaradené na štvrtkové rokovanie. Mená žiadateľov neposkytol z dôvodu ochrany osobných údajov.
Pripravených bolo 81 reštitučných a 98 kúpnych zmlúv. Pri reštitúciách ani v jednom prípade nešlo o zámenu pozemkov medzi inými krajmi, ako to naznačoval Fico.
V dvoch prípadoch mali byť namiesto bratislavského Starého Mesta vydané pozemky v mestských častiach Petržalka a Vinohrady. Fond sa tak dohodol so žiadateľmi, lebo v Starom Meste sa už vhodné pozemky nenachádzajú.
Premiérka už dokumenty preverila. „V zozname, ktorý mi bol predložený, nenachádzam porušenie zákonov.“ Ak Smer má nejaké podozrenia, mal ich jeho nominant na rade fondu oznámiť, dodala Radičová.
Fico varoval pred schvaľovaním podozrivých reštitúcií a predajov vo štvrtok. Na základe toho začali konať prezident Ivan Gašparovič a premiérka.
Zatiaľ nie je jasné, či fond bude v stredu v rokovaní pokračovať, ako plánoval. Smer chce, aby agendu doriešil až po nástupe novej vlády.
Stará kauza
Prevod pozemkov vo Veľkom Slavkove nominantmi za HZDS spôsobil koaličnú krízu počas prvej Ficovej vlády. Obchod zastavila Generálna prokuratúra.
Cyperská firma, ktorá tam chcela budovať rekreačnú zónu, teraz fond žaluje pre zmarené investície.
Matúš Burčík, Monika Tódová

Beata
Balogová
