BRATISLAVA. Martin Glváč sa stretával s mafiánom aj vplyvnými podnikateľmi a nebol by dobrým členom vlády. Agentúra SITA tvrdí, že s takýmto upozornením sa na ňu obrátili priamo ľudia z vnútra Smeru.
Mená viacerých ministrov už sú po víkende známe, o iných sa stále rozhoduje. Práve bratislavský právnik, krajský šéf Smeru a poslanec parlamentu Glváč má byť kandidátom na funkciu ministra spravodlivosti.
Šéf Smeru Robert Fico ho považuje za kvalitného kandidáta, potvrdiť jeho nomináciu v televízii Markíza však nechcel. „Zatiaľ so mnou o tom nikto nehovoril a nikto mi to neponúkol, ale pre právnika je to výzva,“ hovorí Glváč.
Za prvej Ficovej vlády bol štátnym tajomníkom na ministerstve výstavby, kde došlo k nástenkovému tendru.
„Jeho zotrvanie vo funkcii je neudržateľné, predpokladám, že v krátkom čase odíde,“ povedal v reakcii na kauzu Čierna Voda dnešný minister vnútra Daniel Lipšic z KDH.
Tenis s Poórom už nehráva
Profil Martina Glváča
Do povedomia verejnosti sa dostal, keď priznal kontakty so zavraždeným bossom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom. „Poznali sme sa, niekoľkokrát som ho stretol. A nehanbím sa za to,“ povedal v októbri 2005. „Keď vás tak zaujímajú moje kontakty, poznám aj Haščáka či Dospivu z Penty. Zastupoval som veľa ľudí,“ vyhlásil v marci 2008. Bol svedkom na svadbe Fedora Flašíka s Monikou Beňovou. S Flašíkom boli v agentúre Donar, ktorá pracovala kedysi pre HZDS. Firma blízka Smeru a Glváčovi získala v roku 2004 za vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) rozsiahle parcely na Čiernej vode neďaleko Bratislavy rovnakým spôsobom ako ľudia Vladimíra Mečiara pri Veľkom Slavkove. Vyhliadli si reštituenta, a ponúkli mu, že urýchlia proces na Slovenskom pozemkovom fonde. Za 1,4 milióna korún sa tak dostali k pozemkom, ktoré mohli mať hodnotu pol miliardy.
SITA napísala, že vnútri Smeru sa ozývajú hlasy proti Glváčovi, ktorý má prepojenia na podnikateľské a finančné skupiny.
S Fedorom Flašíkom robil pre HZDS, s Vladimírom Poórom hrával tenis a pozná sa aj so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom.
Priznal sa aj ku stretnutiam s nebohým bossom podsvetia Jozefom Svobodom. O jeho prepojení na čudné prevody pozemkov pri Čiernej Vode písalo SME.
„S Poórom som sa nevidel asi osem rokov, Haščáka som videl štyrikrát v živote. Čiernu Vodu som stokrát vysvetlil, je to hlúposť,“ reagoval Glváč.
„Slovensko je malá krajina a ťažko možno niekoho vylučovať len preto, že sa s niekým videl,“ povedal Fico.
Podobným informáciám vraj nevenuje pozornosť. „Nevidím žiadny dôvod, aby bol niekto vylučovaný len pre nejaké klebety.“
Podľa Glváča je dnes Smer úplne homogénny celok a správy v SITA sú len individuálne hry. Strana pre nominácie odmieta akékoľvek napätie.
„V strane skôr vládne tvorivý nepokoj, pričom sa v týchto dňoch kladie väčší dôraz na celkové usporiadanie ústredných orgánov štátnej správy ako na personálne otázky,“ povedal hovorca Smeru Erik Tomáš.
Časť ministrov je jasná
Budúci premiér už potvrdil niektorých členov vlády. Ministrom vnútra má byť Robert Kaliňák, zahraničie má viesť Miroslav Lajčák, financie Peter Kažimír a kultúru Marek Maďarič.
Zmeniť by sa podľa Fica mohla štruktúra tajných služieb.
„SIS by sa zintegrovala s VOS a VSS, aby sme sa vyhli tomu, že jednotlivé rezorty majú svoje vlastné tajné služby,“ povedal Fico. Šéfa supertajnej služby by navrhoval premiér.

Beata
Balogová
