Bratislava 14. augusta (TASR) - Výrobcovia a obchodníci odmietajú argumenty environmentalistov, ktorí vyzývajú poslancov na opätovné schválenie prezidentom vetovaného zákona o obaloch. Podľa ich stavovských organizácií sa ceny výrobkov vďaka tomuto zákonu neznížia, ale, naopak, hrozí ich zvýšenie.
Zástupcovia Zväzu obchodu SR sa obávajú, že "čierny Peter" ostane po vstupe zákona do platnosti v rukách obchodníkov, pretože bude pre nich znamenať povinnosť vykupovať obaly. Obchodné jednotky a predajcovia tak budú mať ďalšie režijné náklady s vyplácaním záloh, uskladnením odobraných obalov, odvozom a spracovaním, upozorňuje prezident zväzu Pavol Konštiak. Ak budú naše obchody suplovať zberné suroviny, cena výrobkov sa nezníži, ako tvrdia aktivisti Spoločnosti priateľov Zeme, ale, naopak, zvýši. Ďalšie problémy vzniknú v súvislosti s hygienou a veterinou, dodal.
Jediný, kto môže z tejto právnej normy profitovať, je Recyklačný fond SR a skupiny, ktoré naň majú väzby, povedal dnes pred novinármi Vladimír Šimák z Únie podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku. "Dobre vieme, ako takéto neštátne fondy fungujú, keďže nie sú pod verejnou kontrolou," pripomenul prezident Zväzu podnikateľov Slovenska Karol Pavlů a dodal, že zákon v predloženom znení zásadným spôsobom deformuje podnikateľské prostredie na Slovensku.
Podnikatelia, potravinári a obchodníci podľa zástupcov svojich stavovských organizácií schvaľujú filozofiu spomínaného zákona, problematiku obalov a odpadov z obalov z nich však navrhujú vypustiť. Odmietajú tiež odvolávanie sa na smernicu Európskej únie, ktorá podľa nich nestanovuje spôsob dosiahnutia cieľov zhodnotenia odpadov z obalov.
Kontroverzný zákon vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR, parlament ho schválil 25. júna. Predmetom sporu je ustanovenie o povinných zálohách aj na nevratné obaly - obchodná sieť by ich mala povinne spätne vykupovať. Prezident Rudolf Schuster normu vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie, pričom pripomienkoval práve spomínaný paragraf. Zatiaľ čo environmentalisti žiadajú poslancov zákon znovu schváliť, priemyselná lobby je proti. V tejto súvislosti už oslovili aj členov zákonodarného zboru. Parlament sa bude prezidentom vrátenými zákonmi zaoberať na svojej poslednej riadnej schôdzi, ktorá je zvolaná na budúci týždeň. Ak ho poslanci znovu schvália, zákon začne platiť od 1. januára 2003, a to bez ohľadu na veto hlavy štátu.