Moskva/Novorossijsk 14. augusta (TASR) Počet obetí minulotýždňovej povodne na ruskom pobreží Čierneho mora sa dnes zvýšil na 62. Informoval o tom predstaviteľ mesta Novorossijsk. Záchranári naďalej pátrajú po najmenej 15 nezvestných. Potápači ruskej armády a ministerstva pre mimoriadne situácie prehľadávajú na pobreží morské dno, kde sa ešte nachádzajú desiatky odplavených osobných automobilov.
Ruskí meteorológovia zopakovali svoje varovanie, že ruské pobrežie Čierneho mora medzi mestami Anapa a Tuapse v dĺžke asi 180 kilometrov môže dnes alebo vo štvrtok zasiahnuť silná zrážková činnosť a nie sú vylúčené ani smršte.
Z obavy zo vzniku lokálnych epidémií hygienici nariadili uzavrieť do konca mesiaca v okolí mesta Novorossijsk viacero pláží a rekreačných stredísk a pokračujú v dezinfekcii studní a vybraných lokalít. Proti žltačke, brušnému týfusu a leptospiróze bolo zaočkovaných vyše 1500 osôb.
Odstraňovanie trosiek a nánosov blata a kameňov v Novorossijsku, meste Krymsk a ďalších 18 obciach a rekreačných strediskách pokračuje veľmi pomaly. Podľa spresnenej bilancie voda zaplavila 21.000 domov, pričom zničila 664 rodinných domov a rekreačných stavieb a ďalších 6800 poškodila. Škody len na štátnom a obecnom majetku boli predbežne vyčíslené na približne 40 miliónov dolárov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel