Londýn 14. augusta (TASR) - Povodne ohrozujú historickú Prahu, hlása dnes na titulnej starne britský denník Daily Telegraph. Jeho pražský spravodajca síce píše, že najakútnejšia situácia bola v utorok najmä v Drážďanoch, v bavorskom Pasove a rakúskom Salzburgu, ale rovnako ako ďalšie londýnske noviny venuje dnes zvýšenú pozornosť situácii v českej metropole.
"Evakuačné sirény v Prahe zneli ako poľnice pred vojnou. V historickom jadre Prahy panovala neskutočná atmosféra, ľudia sa zdráhali uveriť, že sa blíži katastrofa. Možno preto, že mesto, ktoré po stáročia prežilo vpády armád dobrej desiatky krajín, nakoniec nadobudlo pocit nesmrteľnosti," uvádza londýnsky denník.
Daily Telegraph v tejto súvislosti uverejnil aj kreslený vtip s dvojicou turistov, ktorá stojí v Prahe na streche potopeného auta a muž sa manželke sťažuje: "Vravel som ti predsa, že sme mali ísť do Benátok."
Trochu čierneho humoru vsunul do svojej reportáže aj spravodajca Guardianu, ktorý cituje jedného cudzinca v Prahe:" Je úžasné, ako sa mesto vyľudnilo. To je príležitosť vidieť Prahu a nemusieť sa pritom predierať cez davy".
Independent označil živelnú pohromu za možno najväčšie nebezpečenstvo, akému Praha čelí od vpádu sovietskych tankov v roku 1968. Korešpondent Times sa zameral na ohrozený Karlov most. Spomína na idylické chvíle, ktoré na ňom neraz v minulosti prežil, a aby britskí čitatelia pochopili, čo táto pamiatka pre Čechov znamená, ponúka nasledujúcu paralelu: "Zrútenie, strhnutie Karlovho mosta by bolo rovnakou katastrofou, ako keby sa prepadlo do zeme Westminsterské opátstvo - vymazalo by sa tak celé jedno milénium z kolektívnej pamäti v dejinách Prahy," konštatuje.
"Väčšina starobylých európskych miest vnikla na sútokoch riek. Tie sa môžu občas vyliať z brehov a rozumné spoločenstvá sa už dávno naučili plánovať a pripraviť sa na nečakané. Stavali riečne spevnené nábrežia, riečne múry dosť vysoké a pevné, aby odolali silným búrkam alebo prívalom topiaceho sa snehu. To bola rozumná a rozvážna predvídavosť, na rozdiel od hazardérskeho prístupu mestských architektov, ktorí ignorujú známe riziká a zahrávajú sa s katastrofou, keď projektujú byty na ľahko zaplatiteľných pláňach alebo zanedbávajú riečne bariéry," poznamenávajú Times.
Pripomínajú však, že niektoré štáty nemajú v tomto smere veľmi na výber - Bangladéš alebo karibské ostrovy sú pred záplavami v dôsledku monzúnov a hurikánov bezmocné. Ale zodpovedné spoločnosti by mali podľa tohto denníka urobiť to, čo je v ich silách, aby sa ochránili a tie bohatšie majú pre takéto prípady krízové plány.
"Praha ukázala, ako sa vďaka nim môžu zachrániť životy. Riziko však nemožno nikdy celkom eliminovať. Rad faktorov spôsobených ľudskou činnosťou môže prispieť k živelným pohromám, ale samotné počasie nie je celkom dielom človeka, uzatvárajú Times.