BRATISLAVA. „Jednofarebná vláda si musí sama nastaviť kontrolné mechanizmy - možno atypické, ktoré sme tu ešte nikdy nevyskúšali - pretože nemáte partnera, ktorý by upozorňoval na riziká nejakých krokov,“ hovoril predseda Smeru Robert Fico SME dva dni po voľbách.
Jeho strana sa stane prvýkrát po roku 1989 jedinou vládnucou. Okrem jednofarebnej štátnej správy majú jeho zástupcovia pod kontrolou sedem z ôsmich žúp a veľkú časť samospráv. Ako bude vyzerať ich kontrola v najbližších rokoch, zatiaľ jasné nie je.
„Prvé kolo rozhovorov s opozičnými stranami máme za sebou. Pevne verím, že sme nikoho nesklamali,“ vraví podpredseda Smeru Peter Kažimír.
Nevidí dôvod, prečo by rozumne nepostupovali aj pri ďalších rozhovoroch. Kto dostane Najvyšší kontrolný úrad, však ešte nie je témou dňa, povedal Kažimír. Fico hovoril o veľkorysosti pre opozíciu vo vzťahu k parlamentným funkciám. Na prvých rozhovoroch Smeru s opozíciou sa o NKÚ hovorilo len krátko.
NKÚ možno pravici dajú
V Smere sa podľa informácií SME hovorí o možnosti ponúknuť opozícii NKÚ a ÚVO zamestnávateľským zväzom. Vylúčená však nie je ani opačná možnosť.
NKÚ a ÚVO sú najdôležitejšie inštitúcie na kontrolu štátnej a verejnej správy. Najvyšší kontrolný úrad kontroluje nielen štátnu správu, ale aj župy, obce, Fond národného majetku, verejnoprávne inštitúcie a tiež firmy, v ktorých má majetkovú účasť štát, FNM, obce a župy. Dohliada na vyrubovanie daní, cla i nad peniazmi z eurofondov.
Ako jediná inštitúcia môže posudzovať aj to, či sa peniaze vynakladajú nielen zákonne, ale aj hospodárne.
ÚVO zasa dohliada na zákonnosť stoviek obstarávaní, a teda na desiatky miliónov eur ročne.
Šéf NKÚ sa volí na sedem rokov, nominant HZDS Ján Jasovský v úrade už niekoľko týždňov presluhuje.
Miesto predsedu ÚVO je momentálne neobsadené, kandidát opozičného Smeru Ján Valko totiž neprešiel cez premiérku Ivetu Radičovú, ktorá pochybovala o jeho spôsobilosti viesť úrad. Teraz je Valko vážnym kandidátom na ministra hospodárstva.
„Počkáme si, ako sa to vyvinie nielen s NKÚ, ale aj s ÚVO a podľa toho budeme reagovať,“ povedal predseda už onedlho opozičnej SaS Richard Sulík.
Prídu veľké výmeny
Jednofarebná vláda bude mať obrovské množstvo nominantov. Na Slovensku je okolo tisícky najvyšších štátnych funkcionárov a ďalších 2500 ľudí patrí medzi štátny manažment.
Strana má momentálne okolo 16-tisíc členov. Smer síce plánuje rušiť špecializovanú krajskú správu, ale redukcia sa bude týkať skôr desiatok ako stoviek vedúcich pracovníkov.
Veľké výmeny na vedúcich miestach v štátnej správe robili všetky porevolučné vlády. Okrem šéfov rôznych úradov sa po politickej linke často menili aj šéfovia odborov v regionálnej správe.
Napríklad aj v inštitúciách ako regionálne veterinárne správy, katastrálne úrady, inšpektoráty bezpečnosti práce, obchodnej inšpekcie, obvodné banské úrady.

Beata
Balogová
