Opravené 15:00:00 20.3.2012
BRATISLAVA. Mobilný komunikačný systém našej armády sa zatiaľ nevie nielen hýbať, ale vojaci sa cezeň nevedia ani spojiť.
„Zostali dve nedoriešené veci, ktorými sú vysielačky a nosiče kontajnerov. Je o tom oficiálny zápis,“ hovorí Jiří Heděnec, riaditeľ firmy Vývoj Martin a člen projektovej rady Mokysu.
Fakty
Mokys
systém má byť pohyblivý a umožniť komunikáciu vojakov v teréne,
stál už 250 miliónov eur,
budujú ho od roku 2005, stále nie je dokončený.
Vysielačky objednal štát od BAE Systems. Neskôr ich vo Vojenskom opravárenskom podniku v Trenčíne (oprava) na neznámom mieste vymontovali a odložili do skladu.
Nové objednali v Izraeli. Tie nie sú kompatibilné so zariadeniami NATO a nedajú sa používať.
Problémy hlásili aj vojaci
Premiérka Iveta Radičová podala vo februári trestné oznámenie a polícia teraz začala stíhanie.
Problémy s rádiovými stanicami a slabým podvozkom systému Mokys hlásili aj vojaci. „Vo vojskových skúškach sme to doložili niekoľkokrát a teraz sa to rieši,“ povedal Ľubomír Bulík, donedávna náčelník generálneho štábu.
Podklady, ktoré odovzdala polícii premiérka, hovoria, že na ministerstve sa „neúčelne, nehospodárne a neefektívne“ nakladalo s verejnými peniazmi.
Mokys chcelo pôvodne ministerstvo vo Vojenskom opravárenskom podniku v Prešove napasovať v na staré Tatry 813. Desaťtonový kontajner však neuviezli a pri skúškach ich zničili. Nové nákladiaky Man rovnako nesplnili požiadavky.
Úžas premiérky hovorí o Slovensku veľa, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Vývoj sa výrazne predražil a natiahol
Vývoj Martin dokončuje nový nosič kontajnerov Tatrapan 8x8. „Doterajšie Tatry 6x6 nemajú vyhovujúcu nosnosť a Tatra Kopřivnica ich takto ani nepovolila použiť,“ povedal Heděnec z firmy Vývoj Martin.
Firma Ľudovíta Černáka ako subdodávateľ BAE Systems dodala vybavené kontajnery, objednávku na vysielačky ani podvozky nedostala.
Vývoj Mokysu sa oproti predpokladom výrazne predražil a natiahol.
„Už to za tie peniaze malo dávno fungovať,“ hovorí bývalý šéf jedného z opravárenských podnikov. Ministerstvo podľa neho malo pokračovať v podobnom systéme Tokos. V roku 2005 jeho vývoj zastavilo, Mokys mal byť lacnejší.
Polícia začala trestné stíhanie aj pre školenia za 7,4 milióna eur, ktoré mala dodať BAE Systems a vôbec sa neuskutočnili. Firma chybu nevidí a tvrdí, že dodáva kvalitné produkty.
Polícia už raz tender odobrila
Mokys už polícia dva roky skúmala a povedala, že podozrivý výber nebol trestným činom.
BRATISLAVA. „Je toľko podkladov, neviem si predstaviť, že by toto niekto zastavil,“ myslí si odchádzajúca premiérka Iveta Radičová, ktorá riadi aj ministerstvo obrany, o novom policajnom vyšetrovaní nákupu systému Mokys.
Polícia preveruje premrhanie približne 50 miliónov eur, zmluvu štát uzavrel v roku 2005.
Úrad boja proti korupcii najväčší tender na ministerstve obrany už raz vyšetroval. V rokoch 2006 až 2008 skúmal, či firma BAE Systems súťaž nevyhrala protizákonne. Stíhanie začal pre machinácie pri verejnej súťaži.
BAE Systems vo finále súťažila s firmou Thales. Súper získal vo všetkých kritériách viac bodov. Pár dní pred uzavretím tendra však ministerstvo doplnilo nové kritérium „logistická podpora“. Nová požiadavka dostala pri hodnotení väčší význam ako cena.
Thales dával o miliardu lacnejšiu ponuku, ale v logistike získala firma BAE Systems viac bodov, a preto tender vyhrala.
Polícia skúmala, či ministerstvo mohlo meniť podmienky v poslednej chvíli, a dospela k záveru, že áno. Nakoniec si osvojila argumentáciu zamestnancov ministerstva, že nešlo o zmenu kritérií, ale iba o ich spresnenie, čo zákon pripúšťal.
Podľa vyšetrovateľa by chýbal aj úmysel zadovážiť sebe alebo inému prospech, lebo „vyhlasovateľ a hodnotiaca komisia postupovali v dobrej viere na základe ich právneho názoru“.
(mož)

Beata
Balogová
