BRATISLAVA. Predseda Smeru a budúci premiér Robert Fico chce zaviesť novú tradíciu, podľa ktorej by sa odchádzajúcim prezidentom, predsedom NR SR a premiérom, ktorí už nechcú pôsobiť v politike, ponúkol významný post.
Povedal to dnes novinárom na margo medializovanej informácie, že Fico ponúka Ivete Radičovej (SDKÚ) funkciu veľvyslankyne v Londýne.
"Je vonku informácia, o ktorej nechcem teraz hovoriť. Ak jej budeme chcieť niečo ponúknuť, tak to urobíme normálnou cestou pri osobnom stretnutí. Nebránil by som sa ale novej politickej kultúre. Prečo by odchádzajúci prezident, predseda NR SR a premiér nemohli dostať významnú ponuku, ktorá sa týka štátu, pričom by nešlo o politickú prácu? Mohli by využiť skúsenosti pre dobré meno Slovenska," povedal Fico.
On sám je za zavedenie takejto tradície, no aktuálne ešte nebude hovoriť o ničom konkrétnom. "Objavil sa Londýn, dobre že nie Zimbabwe," dodal Fico.
Denník Nový Čas informoval, že Fico vraj ponúkol odchádzajúcej šéfke kabinetu Radičovej post veľvyslankyne v Londýne.
"Som prekvapená. Nevyjadrím sa k tomu," reagovala v nedeľu Radičová na otázku, či by takýto post prijala. Premiérka už avizovala odchod z politiky a záujem prednášať na univerzite v anglickom Oxforde.
Na úrade vlády chce vybudovať tieňovú vláduRobert Fico chce tiež na úrade vlády vybudovať tieňovú vládu pre svoju vládu. Ako povedal pred novinármi, na úrade vlády si musí vytvoriť veľmi silný tím poradcov.
„Nazvime to tieňová vláda, každý rezort musí mať na úrade vlády partnera. Miera zodpovednosti, ktorá bola na nás prenesená, je obrovská. Smer musí vytvoriť kontrolné mechanizmy, ktoré by boli vnútornou kontrolou. Konečne ľudia neuvidia koaličné rady, kde sa každý háda, iba ak ja sám so sebou,“ konštatoval Fico.
Podľa Fica zostavovanie vlády, keď ju robí jedna strana, je ťažšie, ako keď to robí s koaličnými partnermi, pretože tí nastavia mantinely pre rozdelenie kresiel.
Ak chce Smer urobiť funkčný celok, musí uvažovať o fungovaní štátnych tajomníkov a kontrolných mechanizmov.
Ficova vláda, ktorá by sa mala ujať funkcie 4. apríla, bude kopírovať štruktúry súčasnej vlády, lebo nie sú schválené kompetenčné zmeny v zákone.
„Môžeme nastúpiť len na štruktúru, ktorá zostala po vláde Ivety Radičovej. Nevylučujem, že v programovom vyhlásení vlády môže byť ambícia urobiť rozhodnutia na zoštíhlenie orgánov ústrednej štátnej správy,“ povedal Fico.
Pripomenul, že okrem diskutovanej reorganizácie ministerstiev Smer bude presadzovať zrušenie Fondu národného majetku a špecializovanej krajskej správy.
„Štát musí byť efektívny,“ dodal.
Podľa Fica v Smere bola diskusia o zlučovaní niektorých ministerstiev, „ale ak si uvedomíme, aké vážne úlohy v súvislosti s programovým vyhlásením vlády a ďalšími výzvami stoja pred týmito ministerstvami, nechceme rozhýbať jednotlivé úseky a rezorty“.
Do vedenia parlamentu zrejme zasadne aj ženaVo vedení Národnej rady by mala byť aj žena. Minimálne jedno zo štyroch podpredsedníckych kresiel by za Smer mala obsadiť príslušníčka nežného pohlavia. Kto to bude, Robert Fico neprezradil.
"S veľmi vysokou pravdepodobnosťou to bude veľmi elegantná dáma," vyhlásil Fico pred novinármi. Naposledy bola vo vedení parlamentu z radov žien Anna Belousovová, a to v rokoch 2006 - 2010.
Druhé kreslo podpredsedu, ktoré tiež obsadí Smer, bude patriť mužovi. "Ešte stále alternujem jedného kandidáta na podpredsedu NR SR s ministerským kreslom," prezradil Fico.
Istá je tak zatiaľ len nominácia Jána Figeľa (KDH), druhé kreslo podpredsedu, ktoré Smer prenechal opozícii, obsadia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
Tí svojho kandidáta ešte neprezradili. Malo by sa tak stať dnes popoludní, kedy sa budúca opozícia opäť stretne za okrúhlym stolom.
Štyria podpredsedovia NR SR majú podobne ako šéf parlamentu k dispozícii kanceláriu, limuzínu so šoférom aj plateného poradcu.
Rovnako má celé päťčlenné vedenie snemovne právo kedykoľvek vystúpiť v pléne, aj mimo poradia.
Politológ: Fico sa možno snaží zbaviť Radičovej pred prezidentskými voľbamiPolitológ Rastislav Kusý neočakáva, že by ponuku dosluhujúca premiérka prijala.
Jedným z dôvodov, prečo by budúci premiér Robert Fico (Smer-SD) mohol ponúknuť dosluhujúcej šéfke vládneho kabinetu post veľvyslankyne, by mohla byť snaha zbaviť sa politickej konkurencie. Myslí si to politológ Tomáš Koziak.
"Pani Radičová je jeden z najpopulárnejších politikov na Slovensku, takže pokiaľ by sa rozhodla kandidovať na prezidenta SR, tak určite by bola veľmi silným kandidátom aj pre Roberta Fica, pokiaľ on sám by sa pre takúto kandidatúru v budúcnosti rozhodol," zhrnul.
Koziak si však myslí, že ponuka vysokej štátnej funkcie pre dosluhujúcich ústavných činiteľov by mohla byť aj peknou tradíciou. "Bolo by to prejavom slušnosti, možno aj nejakého kúsku politickej kultúry," pripustil.
Aj v prípade, že Fico za Radičovou s takouto ponukou skutočne príde, politológ Rastislav Kusý neočakáva, že by ju dosluhujúca premiérka prijala.
"To by bol iba demagogický ťah, podľa mňa. Samozrejme, že ona to prijať nemôže. Veľvyslanec je služobník vlády a ona sa predsa s vládou pána Fica rozchádza v principiálnych veciach, nemôže byť jej služobníkom," zhodnotil. Pre Radičovú bude podľa neho atraktívnejšia ponuka práce na Oxfordskej univerzite.
tasr