BRATISLAVA. Kedy je školák dosť starý, aby mohol chodiť sám do školy? Univerzálna odpoveď neexistuje.
Prax je skôr taká, že každé ráno pred školami parkuje množstvo áut, ktorými rodičia privážajú deti na vyučovanie. Na prvom stupni je zvykom, že po deti aj chodia. Tínedžeri o to už nestoja.
Na prístupe rodičov veľa nezmenili ani medializované pokusy o únosy školáčok v Bratislavskom kraji. Vystrašili ich, ale po dcéry húfne chodiť nezačali.
„Sú zamestnaní, nemôžu odísť z práce,“ vysvetľuje Alena Turčanová, riaditeľka Spojenej školy na Tilgnerovej ulici v Bratislave.
Štrnásťročná žiačka školy hovorí, že sa ju niekto začiatkom marca pokúsil vtiahnuť do auta. Bolo to však ráno a vtedy väčšinu detí rodičia aj tak vozia.
Podobne je to aj na Základnej škole na Karloveskej ulici, kde tento týždeň deti cez školský rozhlas upozornili, ako sa majú správať. Na stránke školy pribudli aj odporúčania polície.
Riaditeľka Andrea Pitoňáková hovorí, že školu počas vyučovania zamykajú. Aj rodičia, ktorí si idú po deti, sa musia zapísať do knihy dochádzok.
Vedenie školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v bratislavskom Novom Meste vyzvalo rodičov, aby po deti chodili. Riaditeľka Jolana Laznibatová si myslí, že na výzvu zareagovali. Deti staršie ako dvanásť rokov sa však na odvoz nemôžu spoľahnúť. Škola tiež pripravuje pre deti školenie, prednášať im budú policajti.
Strážnikov by malo byť ráno aj popoludní pri väčšine bratislavských škôl viac. Pomáhajú aj mestskí policajti.
Aj iné kraje hlásia, že hliadky posilnili. „Dianie v okolí škôl sledujú aj bystrickí policajti,“ potvrdila banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Vašková.
Pokyn sledovať okolie škôl pred a po skončení vyučovania vydali aj košická policajná šéfka či jej prešovský kolega.

Beata
Balogová
