"Predseda SMERu Róbert Fico rád hovorí o tom, aký bude tvrdý chlapík, keď sa stane premiérom. Mítingy, ktoré organizuje po celom Slovensku, sú plné protirómskych útokov. Mal by sa však poučiť z dejín, že nenávisť voči žiadnemu národu či žiadnej rase ešte nikdy nič nevyriešila," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach výkonný podpredseda ROI Milan Ščuka.
Ako uviedol, politici typu Slotu, Mórica či Fica si musia uvedomiť, že na Slovensku nežijú len Slováci, ale aj mnohé ďalšie národy a národnosti. "A tie tu budú, či sa to niekomu páči alebo nie," dodal Sčuka. Pripomenul, že on vyrastal spolu s bielymi chlapcami a neboli žiadne problémy.
Podľa Ščukových slov až rozmach tzv. demokracie po novembri ď89 spustil "isté sily" a výsledkom je bezbrehý nacionalizmus a rasizmus. "Uznávam, že v riešení rómskych problémov sa robili a aj naďalej robia chyby, čo môže vyvolávať negatívne reakcie zo strany majoritnej spoločnosti. Napríklad veľmi zlý a nevhodný je výber vládnych splnomocnencov pre riešenie rómskych problémov," poznamenal.
Chyba je podľa Ščuku aj v mimovládnych organizáciách (MVO)a vo veľkých peniazoch, ktoré organizácie tretieho sektora doslova mrhajú na rôzne veľkolepé projekty, agentúry, kurzy. "Ich skutočný osoh je pre Rómov nulový. Pýtam sa, načo organizovať pre negramotných Rómov kurzy práce na počítači? Zrejme len na to, aby sa niekto nabalil... Myslím si totiž, že učiť sa pracovať s počítačom môže len ten, kto má aspoň maturitu. Inak je to o ničom," uviedol. Nadácie a občianske združenia, keď už chcú niečo robiť v prospech rómskej komunity, môžu napríklad organizovať stavbárske, tesárske a murárske kurzy. "Taktiež by pomohlo, keby sa tie milióny, čo idú na rôzne projekty, venovali napríklad na vybudovanie obecného vodovodu v niektorej z rómskych osád," uzavrel Sčuka.
fur re