Bratislava 14. augusta (TASR) - V prvej fáze povodní ide o záchranu životov, majetku a zvierat. Keď opadne voda, môže sa zhoršiť hygienicko-epidemiologická situácia. Povedala to dnes pre TASR zástupkyňa riaditeľa Štátneho zdravotného ústavu SR Eva Máderová.
Vysvetlila, že sa môže zvýšiť výskyt črevných ochorení a vírusovej hepatitídy typu A. Vzhľadom na dosť vysoký štandard slovenskej populácie Štátny zdravotný ústav SR nemá informácie, že by sa epidemiologická situácia mala zhoršiť. Podľa nej nemožno porovnávať povodne a následky po nich, čo sa týka výskytu infekčných ochorení, napríklad na Slovensku a v Indii, kde je všeobecne horšia epidemiologická situácia. Nie je teda dôvod na paniku, zdôraznila.
Máderová ďalej uviedla, že na Slovensku sú ľudia očkovaní proti rôznych chorobám a "je známa vysoká kolektívna imunita".
Len čo opadne voda, začne sa s čistením, dezinfekciou a vyšetrovaním vody v studniach, ďalej verejným zásobovaním vodou a potravinami. Dnes už ľudia vedia ako manipulovať so splaškami a uhynutými zvieratami. Spomenula, že pri manipulácii so zdochnutými zvieratami existuje riziko ochorení, prenosu zo zvierat na ľudí. Výskyt rôznych ochorení u zvierat nie je tak vysoký, aby mohli enormne ohroziť ľudskú populáciu. Môžu sa však vyskytnúť ojedinelé prípady, dodala.
Podľa nej predchádzať ochoreniam možno napríklad zabezpečením pivničných priestorov proti vniknutiu hlodavcov a netreba zanedbať likvidáciu odpadu a používanie prostriedkov osobnej ochrany.
*za mk som
NNNN