Košice 9. júna (TASR) - Za ďalšieho strašiaka označil predseda Regionálnej lekárnickej komory (RLeK) v Košiciach František Tamer upozornenie ministra zdravotníctva SR Romana Kováča na možnú trestnoprávnu zodpovednosť lekárnikov, v prípade požadovania priamych platieb za lieky od pacientov.
Podľa stanoviska, ktoré poskytol médiám v reakcii na posledný vývoj situácie v lekárnictve, minister by namiesto útokov na vlastný rezort mal kolegov vo vláde presvedčiť, že moderné zdravotníctvo si vyžaduje aj primerané finančné zdroje. Nesystémové ovplyvňovanie preskripcie môže podľa Tamera stáť spoločnosť oveľa viac, ako v súčasnosti. Riešením by podľa neho bolo skvalitnenie diagnózy, terapia modernými diagnostickými prostriedkami a plošné nasadenie informačných technológií v zdravotníctve.
Podľa šéfa košickej RLeK je súčasná úroveň farmakoterapie na Slovensku optimálna, čo dosvedčuje znižujúca sa chorobnosť. Upozornil pritom na fakt, že pri porovnateľnom sortimente liečivých látok, ide do slovenského zdravotníctva približne o 50 percent menej z HDP, ako v USA.
Podľa Tamera podstatou problémov, do ktorých sa dostali lekárnici i zdravotnícke zariadenia je to, že štát si neplnení povinnosti, vyplývajúce mu zo zákona o zdravotnom poistení. Za nemiestne pritom považuje obviňovať lekárnikov z požadovania priamych platieb, pretože ich konanie nie je dôsledkom neochoty, ale neschopnosti zaobstarať lieky pre svojich pacientov.
Nutnosť zaviesť v dohľadnom čase systém platieb za lieky v hotovosti avizovali 6. júna po spoločnom rokovaní predstavitelia Slovenskej lekárnickej komory a Asociácie dodávateľov liekov.