Bratislava 14. augusta (TASR) - Hladina Dunaja v Devíne mala dnes o 14.00 h výšku 878 centimetrov. Výška hladiny v Bratislave bola 900 centimetrov. Podľa posledných prognóz hydrológov by hladina Dunaja mala dnes večer o 18.00 h mala dosiahnuť výšku 910 centimetrov a v Bratislave 930 centimetrov. Toto ešte nebudú konečné čísla, pretože Dunaj naďalej stúpa. Tieto fakty uviedol dnes na mimoriadnom rozšírenom zasadaní Krajskej povodňovej komisie (KPK) technický námestník riaditeľa Povodia Dunaja Peter Minárik.
Vzhľadom na to, že Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) už priniesol správu, že v piatok bude Dunaj v Devíne dosahovať výšku 10 metrov a 20 centimetrov, členovia KPK určili úlohy, potrebné na zabezpečenie ochrany bratislavského Starého Mesta, Petržalky a Ružinova. Pri neustálom zvyšovaní hladiny Dunaja je zo všetkých bratislavských mestských častí najzraniteľnejším miestom práve mestská časť Ružinov, ktorá má najnižšiu nadmorskú výšku. Problémy by tam však mali nastať iba vtedy, ak výška hladiny Dunaja v Bratislave bude 10 a viac metrov. Zatiaľ k tejto méte chýba celý jeden meter.
V súčasnosti je najvážnejšia situácia v Devínskej Novej Vsi, kde je zatopených 600 hektárov poľnohospodárskej pôdy a 60 hektárov záhrad. Na evakuáciu sú tu pripravení ľudia zo 60 domov, kým v Devíne z 30. Niektorí ľudia však myšlienku na evakuáciu odmietajú, radšej sa presťahujú k svojim príbuzným. Z Devína bola do 17.00 h evakuovaná iba jedna päťčlenná rodina, aj to na vlastnú žiadosť. Prednostka okresu Bratislava IV. Ľubica Navrátilová požiadala bratislavskú vojenskú posádku o 60 poľných lôžok, aby mohla týchto ľudí nútene ubytovať v materskej škole v Devínskej Novej Vsi, lebo Dunaj podľa jej slov stúpa priamo pred očami.