o záverov dnešného stretnutia ÚPK, v ktorej - ako v najvyššom protipovodňovom orgáne na Slovensku, sú zastúpení predstavitelia všetkých zainteresovaných rezortov.
Koncoš pripomenul, že kulminácia Dunaja sa očakáva v piatok dopoludnia, kedy jeho hladina dosiahne 1030 centimetrov a prietok 11 860 kubických metrov za sekundu. Prietok by tak bol väčší, než pri ničivej povodni v roku 1965, avšak odvtedy sa podľa Koncoša pomery na Dunaji zmenili. Aj vďaka Vodnému dielu Gabčíkovo v súčasnosti dokáže rieka zvládnuť aj prietok 13 000 kubických metrov za sekundu, čo zodpovedá 1000-ročnej vode, a to s využitím starého koryta a ramennej sústavy na slovenskej i maďarskej strane.
ÚPK však dnes na odporúčanie technického štábu prijala ďalšie protipovodňové opatrenia, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na sledovanie stavu hrádzí a prípravu materiálu na likvidáciu priesakov na hrádzach. Ako dodal Koncoš, vodohospodári zároveň pripravujú model oblastí, ktoré v prípade deštrukcie hrádzí, by mohli byť zaplavené. Ako Koncoš ale zdôraznil, nepredpokladá sa, že takáto situácia nastane. Podpredseda ÚPK a minister vnútra Ivan Šimko ho doplnil, že postavené hrádze vydržia aj 1000-ročnú vodu, avšak len istý čas. "Nikto však teraz nevie povedať, ako dlho ten čas potrvá", dodal.
Zabezpečený bude aj najslabší článok protipovodňovej ochrany Bratislavy - Viedenská cesta, kvôli ktorej bude pripravený násypný materiál. Ochránená by mala byť aj nábrežná komunikácia pri novostavbe Slovenského národného divadla, ktoré má vypracovaný vlastný plán povodňovej ochrany. V súčinnosti s magistrátom bude zabezpečené, aby cez kanalizačnú sieť nevnikla voda do mesta. Pripravujú sa aj opatrenia na evakuáciu obyvateľov a turistov z ramenného systému a o prípadných opatreniach budú informovaní aj starostovia obcí Vojka nad Dunajom, Dobrohošť a Bodíky.
Minister Šimko tiež konštatoval, že na záchranné práce povolal policajtov aj z okolitých okresov. Okrem príslušníkov Policajného zboru sa zapája aj Hasičský a záchranný zbor, ako aj zbor Civilnej ochrany. Úlohou polície bude aj informovať občanov prostredníctvom megafónov pri prípadnej evakuácii a keď bude vypnutý elektrický prúd. Šimko zdôraznil, že situácia dnes je vážna, a preto sa musia všetci občania správať disciplinovane a zodpovedne. V tejto súvislosti Koncoš vyzval médiá, aby informovali aktuálne, avšak bez senzácií, ktoré by vyvolávali paniku.
Vo štvrtok ÚPK nezasadne. Ráno o 9:00 sa však stretnú členovia technického štábu, ku ktorým sa pridá aj zástupca bratislavského magistrátu a člen krajskej povodňovej komisie. Jednou z úloh bude aj preverenie toku informácií, ktoré prúdia od ÚPK až na úroveň obcí.