Belehrad 14. augusta (TASR) - Hladina rieky Dunaj na území Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) stúpa a v najbližších dňoch by mohla dosiahnuť povodňový stav. Informoval o tom dnes Hydrometeorologický ústav v Belehrade.
Hladina Dunaja je podľa juhoslovanských odborníkov na august neprimerane vysoká a naďalej stúpa. Hoci je tok rieky zatiaľ udržateľný, nie je vylúčené, že by mohol dosiahnuť povodňový stav.
Vo štvrtok sa na vstupe Dunaja na územie JZR očakáva prvá prílivová vlna, ktorá si na niektorých miestach vyžiada povodňové zátarasy. Hladina rieky by sa však podľa hydrometeorologického ústavu mala udržať 44 centimetrov pod úrovňou záplav.
V sobotu 17. augusta však juhoslovanský tok Dunaja zasiahne druhá prílivová vlna, ktorá presiahne hranicu "bežnej povodňovej ochrany". O dva dni neskôr zasiahne vlna druhé najväčšie mesto JZR Nový Sad.