Premiérka si bola pozrieť Mokys. Bol by vraj skvelý, keby sa hýbal a vysielal.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:05 nahradili autorským článkom denníka SME.
RUŽOMBEROK. „Páni, naštartujme to,“ poprosila premiérka a ministerka obrany Iveta Radičová vojaka pri starej armádnej vetrieske (V3S).
Jej prehliadka mobilného komunikačného systému Mokys začala pri najstaršom používanom vozidle vojenského útvaru Ružomberok.
Nasledovali kontajnery, ktoré sú súčasťou Mokysu. Keď jej vojaci vysvetľovali, ako funguje mobilný komunikačný uzol, poznamenala, že je škoda, že ho nevieme odviezť.
Pri šifrovacej ochrane im povedala, aby nemali heslo NBUSR 123, ktorým sa preslávil Národný bezpečnostný úrad. „Také heslo nemáme,“ vraveli vojaci.
Tieto Tatrovky kontajnery neunesú. FOTO: SME - Vladimír Šimíček
Počítače v stane
Prehliadka skončila v starom stane, kde boli rozložené viaceré počítače. Radičová si tam vyskúšala aj videohovor s vojakom v teréne.
Stan so starou pieckou vojaci v Ružomberku podľa náčelníka generálneho štábu Petra Vojteka stále používajú. Kupujú aj modernejšie.
„Ale neprezbrojili sme jediný zbraňový systém tak, aby sme mohli povedať, že sme sa kompletne zbavili starej techniky“.
Vojaci na Mokyse už viackrát cvičili, do terénu však nemôže. Neodnesie ho žiadne vozidlo, vysielačky, ktoré doňho ministerstvo nakúpilo, nie sú kompatibilné.
Radičová povedala, že ministerstvo bude musieť urobiť tretí pokus na nákup nosičov. „Tieto špičkové technológie by nemali stáť za nami, ale mali by byť v teréne.“
Veliteľský stan systému Mokys. FOTO: SME - Vladimír Šimíček
Dva márne pokusy
Najprv sa armáda pokúsila odviezť Mokys na Tatrovkách. Päť rokov stoja na jednom mieste a nie sú použiteľné.
Druhý skúsili nosič značky Man. Nezmestí sa skoro do žiadneho lietadla a Mokys tiež neodvezie. Armáda ich bude musieť využiť inak.
„Nebude iná možnosť ako po tretí raz výberovým konaním riešiť výber nosičov. K výberu Manu došlo bez výberového konania, bez testovania,“ povedala premiérka. Cena jedného Manu bola približne 18 miliónov korún.
Podľa Radičovej sa využijú aj nakúpené vysielačky, ale nie v Mokyse. „Takéto narábanie s verejnými financiami sa nesmie opakovať.“
Mokys je najväčší tender v slovenskej armáde v hodnote približne 200 miliónov eur, vyplatených bolo už asi 55 percent. Vo veci prebieha trestné stíhanie.
Vojaci, ktorí systémy obsluhovali, pri vypnutom diktafóne s premiérkou súhlasili.
Starý analógový systém komunikácie. FOTO: TASR
Armáda nevie použiť veci za 152 miliónov
Náčelník generálneho štábu PETER VOJTEK hovorí, že nefunkčnosť Mokysu by mali vysvetľovať úradníci. V armáde je podľa neho nepoužiteľného materiálu za 152 miliónov eur.
Prečo úradníci nie sú schopní plniť požiadavky armády?
„Neviem na to odpovedať, opýtajte sa ich. My vojaci robíme vojskové skúšky. Ja som na svojom veliteľskom zhromaždení na začiatku výcvikového roku povedal, že v ozbrojených silách máme materiál za 152 miliónov eur, ktorého vojenské skúšky boli neúspešné.“
To je dosť vysoké číslo.
„Je to dosť veľa. Niekto nám nakúpil niečo, čo nespĺňalo základné špecifikácie, ktoré sme ako vojaci dali.“
Ako je to možné?
„Musíte sa opýtať kompetentných. My systém nemôžeme zaviesť, lebo nespĺňa kritériá, ktoré potrebujeme, aby tento materiál spĺňal.“
Ako by skončil vojak pod vaším velením, keby takto nakupoval?
„Veľmi rýchlo. Vojaci majú presne stanovené pravidlá.
Nebol Mokys aj prostriedkom na tunelovanie štátnych prostriedkov?
„Na túto otázku neviem odpovedať. Zodpovedám za ozbrojené sily a svojich podriadených. Nebudem komentovať činnosti, za ktoré nezodpovedám.“
Keby bol Mokys funkčný a schopný prepraviť sa do terénu, kde by mohol byť teraz nasadený?
„Uvažujeme o misiách, kde je problém so spojením. Určite sa nejde o Cyprus ani o Bosnu a Hercegovinu. Určite to bude misia v Afganistane. Tá teraz začína meniť svoj charakter z bojovej na podpornú, nepredpokladám, že tento systém nasadíme do roka 2014.“
Budú v čase krízy peniaze na nákup nových nosičov a vysielačiek?
„Slovensko má prognózu rastu na tento rok 2,7 percenta. O kríze sa hovorí od roku 2008. Dostali sme rozpočet, s ktorým sme klesli na dno svojej histórie. Máme záväzky, sú podpísané zmluvy aj vrámci Mokysu, ten projekt musíme dokončiť.“
Čo ste si pomysleli, keď praskla pod jedným nosičom s Mokysom náprava?
„Viac ma šokovalo, keď v Novákoch vybuchol granát. Prasknutá náprava je vec, ktorá sa môže stať. Komisia skúma, či došlo k prasknutiu, lebo bolo vozidlo preťažené, alebo tam bola nejaká technologická chyba. Dnes však už vieme, že vozidlo Man na nosenie Mokysu nebudeme používať.“

Beata
Balogová
