BRATISLAVA. Nový zákon z dielne ministerstva práce prinesie výraznú úľavu takmer 230-tisícom invalidných občanov a 160-tisícom občanov s ťažkým zdravotným postihnutím pri získavaní lekárskeho a sociálneho posudku. Dnešné štyri rôzne posudkové činnosti totiž zákon spojí do jednej.
Občania tým ušetria svoj čas i financie potrebné na vybavovanie posudkov, skôr sa dostanú k službám, ktoré potrebujú. A ušetrí aj štát tým, že na vypracovanie posudkov bude stačiť menej kapacít a posudky sa nebudú robiť duplicitne.
Vďaka zmenám by sa mali občania s postihnutím ľahšie začleniť do pracovného procesu, čo pre nich znamená aj zvýšenie príjmov a zlepšenie rodinných rozpočtov.
Cieľom legislatívneho zámeru zákona o lekárskej a sociálnej posudkovej činnosti, ktorý MPSVR SR predložilo do pripomienkového konania, je vytvorenie právneho prostredia na zjednodušenie posudzovania pre občana a pre verejnú správu, pre adresnejšie výstupy posudzovania a lepšie prepojenie zdravotných a sociálnych služieb.
Posudková činnosť bude jednotná pre sociálne poistenie, kompenzácie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, sociálne služby, služby zamestnanosti a pre ďalšie súvisiace účely.
Zákon zároveň stanoví nové kritériá posudzovania na základe Medzinárodnej klasifikácie funkčnej poruchy, dizability a zdravia - ICF - WHO 2004.
Roztrieštenosť posudzovania
Problematika posudkových konaní je v súčasnosti upravená v rôznych zákonoch.
Posudkové konania vykonávajú orgány štátnej správy, územnej samosprávy a verejnoprávna inštitúcia, čo potvrdzuje, že posudková činnosť je roztrieštená.
Z tohto dôvodu je posudzovanie zdravotného a sociálneho stavu nejednotné, jedna osoba je posudzovaná opakovane pre rôzne účely a v niektorých prípadoch je posudzovanie vykonávané viacnásobne.
V súčasnosti posudkovú činnosť vykonávajú pracovníci v Sociálnej poisťovni, zamestnanci na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky vrátane ústredia, a posudky si dávajú vypracovať aj pracovníci obcí a VÚC.
Nakoľko posudky sa vypracovávajú na rôznych miestach vo vzájomnej nezávislosti, dochádza k neefektívnemu systému posudzovania, posudzuje sa izolovane, bez vzájomných súvislostí.
Nejednotný výkon posudkovej činnosti možno považovať tiež za diskriminačný a opakované posudzovanie občana rôznymi zložkami verejnej správy za obťažujúce.
Posudzovať bude len Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu
Posudky bude po novom riešiť jediné miesto súčasný Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím, ktorému sa rozšíria kompetencie.
Tento Posudkový úrad bude napojený na rozpočet kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Využijú sa tým existujúce kapacity a skúsenosti súčasného Inštitútu a usporia sa finančné prostriedky na zabezpečenie podporných činností Posudkového úradu oproti stavu, keby sa zriaďoval nový úrad.
Účinnosť zákona sa predpokladá od 1. júla 2013.