Za údajne nevýhodný predaj PPC zodpovedali členovia FNM. Nikto z nich zatiaľ nebol obvinený, vyšetrovanie podľa ministerstva vnútra pokračuje.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Vyšetrovateľ obvinil bývalého ministra hospodárstva a predsedu ANO Pavla Rusla „unáhlene, predčasne a nepodstatnene“. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Bíró to napísal v uznesení, ktorým obvinenie zrušil.
Podľa polície porušil Rusko zákon tým, že v roku 2004 nepredložil na rokovanie vlády analýzu o nevýhodnosti privatizácie PPC. Podnik bol už v čase vzniku analýzy predaný, akcie previedol Fond národného majetku. Analýzu vláda neprediskutovala, dodnes však visí na jej internetovej stránke.
Vyšetrovateľ si myslel, že Rusko mal trvať na jej prerokovaní, aby sa ministri dozvedeli o nevýhodnosti privatizácie. Mohli sa vraj pokúsiť spätne ju zrušiť. Predaj pritom odsúhlasili nominanti vlády vo FNM a o zmluve, ktorá garantovala PPC nadštandardné príjmy od štátnych Slovenských elektrární, museli vedieť. Ak si teda prečítali dokumentáciu, ktorú mali k dispozícii.
Nemal na to vplyv Prokurátor tvrdí, že predloženie analýzy „už nemohlo mať žiadny vplyv na zmluvu o kúpe akcií“.
K predpokladanému trestnému činu by podľa prokurátora mohlo dôjsť pri samotnej privatizácii a nie tým, že ju Rusko spätne nezvrátil. Z FNM, ktorý akcie PPC predával, zatiaľ nie je obvinený nikto.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH nechcel rozhodnutie komentovať. Dôvody prokurátora podľa hovorcu Gábora Grendela posúdi vyšetrovateľ. „Vyšetrovanie kauzy Gorila pokračuje ďalej,“ povedal Grendel.
Zvažuje žalobu
Rusko povedal, že cíti zadosťučinenie a úľavu. „Potvrdilo sa, že naozajstným strážcom zákonnosti je prokuratúra, a nie spolitizované a zideologizované ministerstvo vnútra pod vedením niekoho, kto vlastné ego povýši nad spravodlivosť.“
Uvažuje nad tým, že podnikne proti polícii právne kroky.

Beata
Balogová
