BRATISLAVA. Problematiku používanie slovenčiny menšinami chce poslanec za Smer Dušan Čaplovič riešiť predovšetkým zlepšením vyučovania slovenčiny na južnom Slovensku, nie zmenou pravidiel pre používanie menšinových jazykov.
"Sú dôležitejšie problémy a v záujme upokojenia situácie nebudeme zákon meniť," povedal pre agentúru SITA Čaplovič, o ktorom sa uvažuje aj ako o budúcom ministrovi školstva.
Zlepšovať vyučovanie slovenčiny tak, aby sa každý obyvateľ Slovenska bez problémov dohovoril po slovensky, chce Čaplovič spoločne s maďarskými odborníkmi.
Zákon zachovajú
Súčasné znenie zákona o používaní jazykov národnostných menšín pred jeho schválením v roku 2011 Smer v parlamente ostro kritizoval, po voľbách však líder sociálnych demokratov Robert Fico vyhlásil, že zákon sa meniť nebude a zachová sa existujúce status quo.
Znenie, ktoré rozšírilo možnosti používania menšinových jazykov, označil Čaplovič v roku 2011 za snahu izolovať príslušníkov maďarskej menšiny od ostatného územia Slovenska a realizovať tak prvú etapu maďarskej revízie a iredenty.
"Tu ide o kroky, ktoré naozaj vytvárajú istým spôsobom geto pre občanov maďarskej národnosti," povedal v parlamente Čaplovič v máji 2011.
Ešte ostrejšie výhrady vtedy formuloval Čaplovičov stranícky kolega, starosta Starej Bystrice Ján Podmanický.
"Vládny návrh zákona je probudapeštiansky, maďarizačný, pre Slovenskú republiku mimoriadne nebezpečný. (...) V kontexte medzinárodných diplomatických aktivít Maďarska je ďalším krokom k vytvoreniu maďarskej autonómie na južnom Slovensku. Je supermaďarizačný a vytvára super jazykové geto pre príslušníkov národnostných menšín. Celý zákon je zlý," apeloval na kolegov z vtedajšej pravicovej štvorkoalície Podmanický.
Kritiku zmiernili
Čaplovič aj Podmanický dnes volia iný tón. "To boli také politické floskuly, ktoré sa povedia v rozprave, ale tu ide o to, aby sa ani jedna strana necítila poškodená," komentoval svoje výroky spred roka Čaplovič.
Podmanický si nie je istý, či znenie, ktoré pred rokom označil za probudapeštianske, maďarizačné a mimoriadne nebezpečné, treba zmeniť.
"Kritizoval som, že sa zákon mení pred sčítaním ľudu. Neviem sa jednoznačne vyjadriť, či ho treba otvárať," povedal s dodatkom, že táto problematika ho zaujíma a bude sa jej ako poslanec osobne hlbšie venovať.