Smer sľubuje prísnejšie financovanie politických strán aj verejné súťaže.
BRATISLAVA. V roku 2010 ju Robert Fico posielal na psychiatriu, teraz jej budúci minister vnútra Robert Kaliňák zatelefonoval, či mu poradí, aké protikorupčné zákony by mohol prijať. Šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk hovorí, že ju to prekvapilo. Stretli sa tento týždeň, ich rokovania budú pokračovať.
V novú svätožiaru neveria
Čo sa dá zmeniť
paragraf o legalizácii príjmov z trestnej činnosti môže byť naformulovaný prísnejšie, zabrániť financovaniu politických strán cez čierne peniaze prísnejšími pravidlami a kontrolou, zabrániť obchádzaniu súťaží a ich manipulácii, sprísnenie majetkových priznaní politikov, museli by byť konkrétnejšie a otvorenejšie, zmena zákonov v súdnictve, transparentné hodnotenie sudcov, prísnejšie etické pravidlá.
Aliancia Fair-play v minulosti Smer často kritizovala, aj Kaliňáka pre kauzu Hedvigy Malinovej.
Ústretovosť si Wienk vysvetľuje tým, „že sa spoločnosť predsa len posunula“.
„Stretávam sa s viacerými odborníkmi, rád by som pozbieral najlepšie nápady,“ povedal Kaliňák. S šéfkou aliancie sa rozprával aj o kauze Malinová. Názor ani jeden z nich nezmenil, aj k tejto téme sa ešte stretnú.
Wienk hovorí, že neverí v zásadný prerod žiadneho politika, „ale v šancu postupnej, dlhodobej zmeny pod tlakom verejnosti“.
Wienk vie vymenovať dve desiatky oblastí, v ktorých môže dať Kaliňákovi tipy. Obaja hovoria, že najdôležitejšia je zmena zákona o verejnom obstarávaní a financovanie politických strán.
Súhlasí s nimi aj riaditeľ Úradu boja proti korupcii Peter Kovařík. Už teraz podľa neho majú informácie, ako sa obchádzajú elektronické aukcie aj cez firmy, ktoré ich zabezpečujú. „Máme napríklad podozrenia, že dochádza k spätným zadaniam v poslednej sekunde.“
Kaliňák: Nemám problém
Kaliňákovi vie Kovařík poradiť aj zmenu niekoľkých paragrafov v Trestnom zákone, ktoré by prácu polície zefektívnili. Napríklad trestný čin subvenčného podvodu. Ten spácha človek, ktorý neoprávnene získa dotáciu a použije ju na niečo iné. Ak niekto dostane dotáciu oprávnene a iba ju neoprávnene použije, tak to nie je trestný čin. To by sa podľa policajtov malo zmeniť. „Nemám s tým problém,“ hovorí Kaliňák.
Ako ďalší príklad dáva Kovařík prípad trestne stíhaného podnikateľa Mikuláša Varehu z východného Slovenska. Polícia ho stíha za miliónové daňové úniky, no nemôže zaistiť jeho majetok, lebo pri daňových trestných činoch to môže robiť len daňový exekútor. Aj tu Kaliňák súhlasí so zmenami.
Na to, či bude súhlasiť aj so sprísnením konfliktu záujmov, aby napríklad sudcovia a prokurátori nemohli byť aj politikmi, ešte nevedel odpovedať. „Na toto názor zatiaľ nemám.“
Týka sa to napríklad aj Štefana Harabina, ktorý bol nominantom HZDS na ministerstve spravodlivosti, odkiaľ prešiel priamo na Najvyšší súd, ktorému predsedá.

Beata
Balogová
