BRATISLAVA. Policajný prezident Jaroslav Spišiak si mohol odpustiť tlačové besedy pred voľbami o podpisoch na registračných hárkoch hnutia 99 percent, myslí si Ivan Godársky z občianskeho združenia Memo 98, ktoré monitoruje voľby a volebné kampane u nás aj vo svete.
„Nebolo to najšťastnejšie, policajný prezident dáva zo svojho postavenia prípadu iný rozmer,“ hovorí Godársky. Zároveň však hovorí, že kauza podpisov nebola tým najdôležitejším, čo ovplyvnilo voličov.
Policajti preverovali registráciu krátko pred voľbami.
Z pätnásťtisíc podpisov najskôr vybrali zopár. Všetky boli sfalšované. Náhodne vybrali ďalších dvesto. Záver bol rovnaký. O týchto čiastkových výsledkoch informoval Spišiak, definitívny výsledok vyšetrovania doteraz nepovedal.
Čistá strana
Volebná sťažnosť
medializácia kauzy podpisov, a vystúpenie policajného prezidenta ovplyvnili voličov; ústavní činitelia nemôžu vystupovať v reklame; kandidoval aj šéf SMK József Berényi, ktorý požiadal o maďarské občianstvo, mal tak stratiť slovenské.
„Takéto negatívne posolstvo môže mať vplyv na zníženie obľúbenosti,“ hovorí aj sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus, ktorej prieskum dal pred voľbami hnutiu šancu dostať sa do parlamentu.
„Ak sa strana prezentuje, že jej ide o antikorupčnosť a čistotu, a príde takáto veľká škvrna na imidži, môže ovplyvniť voličský potenciál,“ tvrdí Slosiarik.
Nedá sa však podľa neho povedať, či je za konečným výsledkom hnutia viac táto kauza, alebo to, že išlo o novú stranu. Sociológ si však nemyslí, že tlačové besedy policajného prezidenta boli pre výsledok volieb podstatné.
Sťažnosť Ústavnému súdu
Hnutie tvrdí, že pre výstupy Spišiak pred voľbami ostalo „v očiach voličov nevierohodným, čo negatívne ovplyvnilo jeho výsledok“. Napísalo to do ústavnej sťažnosti. Sťažuje sa, že medializácia policajnej akcie aj Spišiakovo vystúpenie závažným spôsobom ovplyvnili slobodu politickej súťaže.
Policajný prezident napriek kritike na svojich stanoviskách trvá. Opakuje, že Policajný zbor konal zákonne a že on na tlačovej besede vystúpil, lebo reagoval na výzvu 99 percent. Hnutie chcelo vedieť, prečo sa krátko pred voľbami začala rozsiahla policajná akcia. V tom čase Spišiak sľuboval záver preverovania do dňa volieb. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) nekomentuje, či bol postup policajného prezidenta korektný.
Podpisy neboli jedinou negatívnou informáciou o hnutí 99 percent pred voľbami. Vyčítali mu aj rozsiahlu kampaň v televíziách, s ktorou začalo omnoho skôr, ako to zákon pripúšťa. Hnutie sa bránilo, že išlo o sponzorské odkazy občianskeho združenia a zákon tak neporušilo.

Beata
Balogová
