SME

Naši v Afganistane: Základňa v meste za ostnatým drôtom

Prvá rotácia našich Síl pre špeciálne operácie sa vrátila z bojov na východe Afganistanu. Nahradili ich už ďalší.

(Zdroj: OSSR 5.PŠU)

BRATISLAVA. „Jeden vojak podopiera zraneného a dvaja ďalší im kryjú chrbát. Medik beží na pomoc, my ostatní zaisťujeme okolie.“ Slováci v Afganistane posledné mesiace zasahujú do reálnych bojov.

Dvadsaťjeden vojakov pluku špeciálneho určenia zo Žiliny sa tento týždeň vrátilo domov a na ich miesta nastúpila nová rotácia. Cvičili a s každodennou prácou pomáhali domácim špeciálnym policajným jednotkám, teda kukláčom.

Prišli bez zranení

Napriek každodennému nebezpečenstvu sa nikto z našich nezranil.

„Od septembra minulého roka vycvičili vyše sto príslušníkov afganských zásahových tímov,“ hovorí Mário Pažický, hovorca 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny.

„Šťastie stálo pri nás, útok nebol smerovaný proti našej skupine. Americkému veliteľovi čaty hlásili, že na pozíciu jedného z jeho tímov zaútočili povstalci granátom,“ spomína si na jednu z vážnych akcii v Afganistane jeden z našich vojakov.

foto ico
Slovenskí vojaci v Afganistane, pozrite si fotografie v nasadení

Do práce sa vrátia v máji

Prvé dni po návrate sú v karanténe, po nej sa ohlásia v materskom útvare v Žiline. Do práce by mali nastúpiť v máji.

Kde presne v Afganistane pôsobili, oficiálne naše velenie povedať nechce. Išlo však o jednu zo základní vo východnom Afganistane. „Niektoré, v ktorých sme krátkodobo pôsobili, delila iba brána a plot s ostnatým drôtom od obydlí miestnych ľudí,“ popisuje jeden z vojakov.

Ich bojové akcie prebiehali počas dňa, ale aj v noci. Za svetla ich však členovia Talibanu dokázali napadnúť jednoduchšie. Členovia slovenskej špeciálnej jednotky počas šesťmesačného nasadenia opúšťali bezpečie kempu v priemere štyri- až päťkrát do týždňa.

Slováci sa presúvali aj v konvojoch , práve počas presunov sa najčastejšie vystavujú nebezpečenstvu podomácky vyrobených nástražných výbušných systémov IED, napoužívanejšej teroristickej zbrane v krajine.

„Neexistuje jediný vojak, ktorý pracuje mimo bezpečia kempu a nemá pred očami obrázky devastačných dôsledkov útoku takéhoto výbušného systému,“ spomína vojak.

ico

Operácia ISAF očami žilinského „špeciála“

Prvýkrát v modernej histórii Slovenska a našich ozbrojených síl je do vojnovej operácie vyslaná jednotka Síl pre špeciálne operácie zo Žiliny na plnenie plného spektra úloh síl pre špeciálne operácie v jednej z najnebezpečnejších častí sveta - v Afganistane.

Laická verejnosť, ale ani časť vojenskej verejnosti, netuší, čo sa pod pojmom „špeciálne operácie“ skrýva. Pokúsim sa vám ho priblížiť cez prizmu žilinskeho „špeciála“ zo slovenskej jednotky SVK SOTU (Slovak Special Operation Task Unit – skupina špeciálnych úloh).

Stojíme za železnou bránou malej predsunutej vojenskej základne v nebezpečnej oblasti ovládanej talibanskými povstalcami. Základňa sa nachádza priamo v centre malého afganského mestečka, iba brána a plot s ostnatým drôtom ju delí od obydlí miestnych ľudí.

Je to už n-týkrát, čo opúšťame relatívne bezpečie základne a spolu s afganským partnerom odchádzame naplniť cieľ jednej z najťažších operácií portfólia činností špeciálnych jednotiek v Afganistane - elimináciu siete teroristických skupín. Dnes sa budeme presúvať k nášmu cieľu za denného svetla, čo výrazne zvyšuje možnosti povstalcov útočiť na nás.

Posledná kontrola zbraní, kontrola spojenia, posledné inštrukcie partnerom Afganskej národnej polície a vstupujeme do operačného priestoru. Podľa informácií, ktoré sme získali prostredníctvom bezpilotných monitorovacích prostriedkov, je dnešný „objekt záujmu“ vzdialený približne tri kilometre od našej pozície.

Už po pár metroch stretávame miestnych ľudí. Tí si nás so záujmom prezerajú. Ako postupujeme mestom, afganskí policajti rozmiestnení v našej zostave náhodne preverujú osoby, ktoré sa zdajú byť podozrivé.

V mestečkách treba vnímať okolie

Pohyb v zastavanej oblasti je náročný aj na pozornosť. Treba vnímať okolie, ľudí a stále mať pod vizuálnou kontrolou každé okno, dvere, strechu a uličku okolo ktorých sa presúvame.

A nielen to, musíme dávať pozor na každý jeden náš krok. Členovia teroristických skupín v tejto oblasti s mimoriadnou obľubou používajú podomácky vyrobené nástražné výbušné systémy (tzv. IED - Improvised Explosive Device).

Nesprávny krok sa zvyčajne končí smrťou, pri troche šťastia „iba“ amputáciou končatín. Náš dnešný „objekt“ je priamo zodpovedný za niekoľko takýchto útokov.

Sme približne v polovici cesty a vysielačkou dostávame hlásenie z nášho štábu. Objekt sa dal do pohybu, začal sa presúvať. Pre nás to znamená dlhší, stále kontrolovaný presun. Táto informácia nás neteší, no pokračujeme ďalej. Blížime sa k pozícii našej podpornej jednotky.

Výbuch a zranení

V priestore operácie už máme rozmiestnené dve takéto americké čaty. Vytvárajú pre nás blokovacie pozície - to pre prípad, ak by chcel objekt z priestoru ujsť. Presúvame sa popri amerických pozíciách. Ich veliteľ čaty nás informuje o rozmiestnení tímov.

Zrazu počuť výbuch. Blízko nás. Každý z nás automaticky zaujíma krytie. Všetci myslia na to najhoršie – „ajídíčko". Neexistuje jediný vojak v Afganistane, ktorý pracuje mimo bezpečia kempu a nemá pred očami obrázky devastačných dôsledkov útoku IED.

Každý z nás myslí na vojakov, ktorí zomreli alebo zostali zmrzačení po takomto útoku. Súcitíme s ich blízkymi, rodinami i spolubojovníkmi.

Našťastie, útok nebol smerovaný proti našej skupine. Americkému veliteľovi čaty hlásia, že na pozíciu jedného z jeho tímov zaútočili povstalci granátom. Jeden vojak je zranený, nik zatiaľ nevie ako vážne.

Napadnutý tím je necelých dvesto metrov od nás. Nemáme čas na dlhé rozhodovanie. Štyria vojaci začínajú presun na miesto incidentu, medzi nimi je medik. Hrozba následného útoku protivníka je privysoká, v stávke je však ľudský život.

Šanca na záchranu sa priamoúmerne znižuje každou sekundou chýbajúcou do príchodu medika. Ako sa blížime k miestu incidentu, v diaľke vidíme, ako sa americký tím sťahuje smerom k nám. Jeden vojak podopiera zraneného a dvaja ďalší im kryjú chrbát.

Medik beží na pomoc, ostatní zaisťujeme okolie. Po stiahnutí ohrozeného tímu k hlavnej časti našej jednotky podáva medik zranenému vojakovi prvú pomoc.

Zdá sa, že to nie je nič vážne – ani jedna zo zatúlaných črepín z granátu nezasiahla životne dôležité orgány.

Akcia sa začala

Nemáme čas zdržiavať sa, musíme pokračovať ďalej za svojím cieľom. Opúšťame miesto incidentu a zraneného vojaka prenechávame v starostlivosti jeho kolegom z americkej jednotky.

Náš „objekt“ sa konečne prestal hýbať. Štáb hlási presnú polohu. Už to nie je ďaleko. Na dohľad máme cieľové budovy, takzvané qualaty. Takto sa tu nazývajú obydlia bežnej afganskej rodiny. Je to niekoľko domov obohnaných vysokým, zvyčajne murovaným plotom s jednou alebo dvomi bránami.

Rozmiestňovanie jednotlivých tímov beží plynule, obkľúčili sme celý qualat. Útočná skupina je zoradená a pripravená na zásah pred vchodom. Každú chvíľu sa začne stmievať.

Afganský policajný veliteľ vyzýva cez megafón všetkých vnútri objektu, aby sa vzdali a opustili budovy s rukami nad hlavou. No reakcia neprichádza. Nikto neodpovedá, nikto nevychádza. Je to ten najhorší okamih. Musíme vstúpiť dnu, nikto presne nevie, čo nás tam čaká.

Dnes velí Slovák

Sme späť na základni, všetci zdraví a najmä živí. Už je dávno tma. Prešli sme viac ako desať kilometrov v zastavanej oblasti a každý má na tvári unavený úsmev.

Fyzická záťaž a psychické vypätie si pýta svoju daň. Deň sa zďaleka nekončí. O pár hodín neskôr v ten istý deň nastupuje druhá časť slovenskej špeciálnej jednotky spolu so svojimi koaličnými partnermi do dvoch pripravených vrtuľníkov CH 47 Chinook.

Dnes velí slovenský kapitán. V jeho podriadenosti je spolu šesťdesiat vojakov a policajtov zo štyroch krajín a dva psy. Ešte skontrolovať počty ľudí na palube, prebrať hlásenie z druhého stroja, a kapitán dáva pokyn na vzlet.

Vo vzduchu už chvíľu krúžia bojové vrtuľníky AH 64 Apache. Postarajú sa o bezpečnosť nášho letu a pristátia. Dnes pre nás lieta trinásť strojov. Nik na palube si let nad nočným Afganistanom neužíva. V hlavách vojakov sa víria všetky možné myšlienky.

„Mám všetko, čo budem potrebovať? Materiál? Dostatok munície? Bude stačiť voda? Som dostatočne pripravený nesklamať kamarátov, kolegov, rodinu? Vrátim sa vôbec? Na programe sú tajné skladiská zbraní a munície. Každý si svoje otázky zodpovie sám ešte pred výsadením z vrtuľníka. Ďalší deň „špeciála“ začína.

Príslušníci slovenskej jednotky síl pre špeciálne operácie nasadení v operácii ISAF v Afganistane počas šesťmesačného nasadenia opúšťajú bezpečie kempu v priemere štyri- až päťkrát do týždňa pripravení splniť svoju úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 265
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 903
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 241
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 043
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 823
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 798
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu