BRATISLAVA. Budúci premiér Robert Fico môže soche Svätopluka ľahko vrátiť podobu, v akej sa mu najviac páčil.
Stačí odskrutkovať kryt zo znaku podobnému symbolu gardistov a obnoviť nepodložené označenie „kráľ starých Slovákov“. Niekdajší zástancovia kráľa Svätopluka zo Smeru však teraz mlčia.
Hoci sa strana v roku 2010 ohradzovala proti úpravám, ktoré nariadil vtedajší šéf parlamentu Richard Sulík, po vyhratých voľbách nehovorí nič.
„Sme radi, že napriek rôznym snahám sa nepodarilo sochu Svätopluka demontovať a zaujíma dôstojné miesto v areáli Bratislavského hradu,“ konštatuje len hovorca Erik Tomáš.
Prezident má argument
Ani označenie „kráľ“ strana v stanovisku nepoužila. Vyjadrenie podpredsedu Pavla Pašku, ktorý sa za Svätopluka rovnako zasadzoval, neposkytla, mobil nedvíhal.
Aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý sochu od začiatku podporoval, sa vyhol priamej odpovedi, či by sa Svätopluk mal vrátiť do pôvodného stavu. Ak niečo nezodpovedá historickým faktom a zisteniam, je to podľa neho úloha na posúdenie pre odborníkov.
„Pôvodný nápis označujúci Svätopluka za kráľa bol potvrdený historikmi a to je pre prezidenta postačujúci argument,“ dodal hovorca Marek Trubač.
Podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka zaujímajú viac noví Slováci ako starí. „Ani predtým som na to nemal názor. Bol som rád, že stojí pekná socha. Prioritou sú noví Slováci, ktorých napríklad trápi zdravotníctvo.“
Autora sochy Jána Kulicha nikto neoslovil v súvislosti s možným návratom sochy do pôvodnej podoby. Viac hovoriť nechce. „Ja som to upravil, aby boli všetci spokojní. Ostatné nie je moja starosť.“
Barbar Sulík
Sulíkov zámer odstrániť Svätopluka z Hradu použil Smer v septembri 2010 ako jeden z argumentov na jeho odvolávanie z funkcie predsedu Národnej rady.
Sulík napokon rozhodol inak a s Kulichom sa dohodol na prekrytí znaku na štíte. Nápis „kráľ starých Slovákov“ z podstavca odstránili. Akékoľvek manipulovanie so sochou vtedy Smer označil za barbarstvo.
Smer Nitra
Osadenie sochy financovalo občianske združenie, ktoré založili Fico, Paška a Gašparovič. Spolu ju odhaľovali krátko pred voľbami 2010. STV z pompéznej akcie vysielala priamy prenos, v pozvanom publiku sedeli najmä zástupcovia Smeru.
Združenie so sídlom v budove Národnej rady podľa výpisu z registra ďalej existuje, má funkčnú webstránku s nefunkčným emailom. Ako osoba oprávnená konať je v ňom zapísaný Paška.
Zámer postaviť sochu kráľa Svätopluka v nadživotnej veľkosti v Nitre, predstavil koncom minulého roka publicista Drahoslav Machala, ktorý bol Ficovým poradcom. Termín stanovil do roku 2013.
Kráľ starých Slovákov prežil aj Dzurindu
Zmienka o kráľovi Svätoplukovi zostala v Národnej rade.
BRATISLAVA. Pomenovanie Svätopluka ako kráľa starých Slovákov malo aj počas vlády Ivety Radičovej čestné miesto v Národnej rade.
Komisia
Na nádvorí nie
na čestnom nádvorí nemá byť žiadna socha,
podmienkou umiestnenia inde bolo odstránenie znaku zo štítu a nápisu kráľ starých Slovákov,
ak autor nesúhlasí, má ísť socha do múzea ako dielo politickej propagandy,
poslednou možnosťou bolo vrátiť sochu autorovi.
Medzi vystavenými historickými dokumentmi vo vstupnej hale parlamentu je „list pápeža Štefana V. kráľovi starých Slovákov Svätoplukovi z jesene 885“.
Štefan V. Svätopluka raz oslovil titulom rex, čo sa prekladá ako kráľ.
Predseda Smeru Robert Fico si to osvojil.
„Bol to prvý kráľ starých Slovákov,“ začal hovoriť v januári 2008. Odborná komisia v roku 2010 skonštatovala, že označenie nezodpovedá poznaniu historickej vedy.
Práve list Štefana V. Smer zvyčajne uvádzal ako jeden z dôkazov o kráľovi Svätoplukovi.
Visí aj na ministerstve zahraničných vecí. „Vecou, na ktorú sa pýtate, som sa nezaoberal,“ odpovedal dosluhujúci šéf rezortu Mikuláš Dzurinda (SDKÚ).
(bum, mm)
Historik: Titul rex použil pápež iba raz
Historik JÁN STEINHÜBEL z SAV hovorí, že list vystavený v Národnej rade nie je dôkazom.
Kráľom je Svätopluk označený pri liste pápeža Štefana V., ktorý visí v parlamente. Je to v súlade s historickými faktami?
„V pápežskom liste je pre Svätopluka použitý titul rex, ktorý sa bežne prekladá ako kráľ. Vtedajší kronikári však takto často titulovali aj rôzne kniežatá. Takýchto prípadov som narátal asi dvadsať. Pápež adresoval Svätoplukovi štyri listy a v každom ho oslovuje ináč. Raz ho označili ako rex, inokedy zas comes, potom princeps a raz dokonca bez titulu.“
Ako teda dnes správne titulovať Svätopluka?
„Život Metodov, čo je domáci veľkomoravský prameň, Svätopluka tituluje knjez, čo je knieža, nie kráľ. Fuldské anály, ktoré sú najvýznamnejším prameňom k dejinám Veľkej Moravy, titulujú Svätopluka dôsledne ako dux. To tiež nie je kráľ, ale knieža. Takže dôkazov, že Svätopluk bol knieža, nie kráľ, je viac a sú presvedčivé.“
(bum)
Sochár: Uvidíme, koľko budú mať odvahy
Sochár DALIBOR BAČA patrí k umelcom, ktorí proti soche protestovali. Napísali aj otvorený list.
Zvykli ste si už na sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade?
„Nezvykol. Jednoducho je tam. Bola to problematicky inštalovaná socha. To inštalovanie do verejného priestoru malo prebiehať úplne inak. Mala byť pred tým verejná súťaž a odborná diskusia.“
Čo hovoríte na to, že socha vydržala aj počas dosluhujúcej vlády?
„Sklamalo nás rozhodnutie vtedajšieho predsedu parlamentu Richarda Sulíka, že nebol ochotný so sochou manipulovať. Neviem, aké tam boli tlaky, za čo to bolo vymenené. Už sa to asi nedozvieme.“
Jednou zo zmien bolo, že symbol Hlinkovej gardy na Svätoplukovom štíte prekryla kovová puklica. Je to tak dobre?
„Je to určite nedostačujúce. Teraz bude zaujímavé sledovať, či tú puklicu odstránia. A ako k soche bude vôbec pristupovať nová vláda.“
Myslíte, že sa po zmene vlády vráti soche pôvodná podoba?
„Záleží na nich, koľko budú mať odvahy a či sa začnú správať tak ako v predchádzajúcom období.“
Vy ste sa v roku 2010 pokúšali inštalovať bustu Roberta Fica pred Domom odborov. Kde skončila táto busta?
„Začiatkom tohto roka ju vydražilo isté občianske združenie, ktoré má s ňou nejaké plány. Pre mňa je to uzavretá kapitola. Ale zaujíma ma, čo s ňou urobia.“
(bum)
Autor: Mária Mihaliková

Beata
Balogová
