Tvrdí, že Národná rada SR tým stratila autoritu.
Ako ale poznamenal, na zákonodarný zbor sa však netreba pozerať kriticky cez jednotlivých poslancov, ale podľa toho čo počas celého volebného obdobia urobil. "A tu je sa čím chváliť. Bolo prijatých viac ako poldruha tisíca zákonov. Diskutovali sme o politicky veľmi ťažkých záležitostiach, ktorých účinky sa prejavia až neskôr. Preto z tohto pohľadu hodnotím pôsobenie parlamentu ako úspešné," uviedol v hodnotiacom rozhovore pre TASR Hrušovský.
Medzi pozitíva NR SR v tomto volebnom období zaradil uzatvorenia 27 predvstupových kapitol s Európskou úniou, čo by sa nedalo bez parlamentu. Rovnako aj schválenie novely Ústavy SR, reformy verejnej správy, posledný polrok sa podarilo čiastočne prijať zákony súvisiace s reformou sociálneho zabezpečenia, verejnou správou - štátna a verejná služba. "Najťažším politickým rozhodnutím bolo vyslovenie súhlasu s preletom lietadiel NATO počas vojny v Kosove. Za významné, ale v negatívnom slova zmysle, považujem, že štyri roky sa parlament nedokázal vysporiadať s amnestiami Vladimíra Mečiara, ktoré udelil ako zastupujúci prezident," dodáva podpredseda parlamentu.
V hodnotení sa vrátil aj k zvolávaniu mimoriadnych schôdzí opozíciou, na ktorých chcela odvolávať toho-ktorého šéfa rezortu, dokonca dvakrát premiéra Mikuláša Dzurindu i jeho kabinet. "Nedá sa hovoriť o zneužívaní tohto inštitútu, ale skôr o jeho neprimeranom využívaní. Nie je potešiteľné, že bez domyslenia záverov sa ide do takýchto závažných návrhov," konštatuje Hrušovský. Nepovažuje to za dobrú prax a nebol by rád, keby sa v budúcom volebnom období v nej pokračovalo.
Pre zlepšenie vzťahov medzi poslancami by bolo bývalo potrebné oslabiť napätie medzi ich klubmi. "Vzniknuté hádky boli často vyprokované jednotlivcami, zbytočné, pretože sa nimi nič nevyriešilo. Bol by som rád, keby poslanci v budúcom parlamente našli medzi sebou viac porozumenia," zdôraznil. Do budúcnosti si Hrušovský želá zvýšenie autority najvyššieho zákonodarného orgánu, lepšie fungovanie vzťahov medzi parlamentom, vzájomné rešpektovanie poslancov a budovanie aj v očiach verejnosti silného vzťahu k najvyšším ústavným orgánom, poslancom, členom vlády, pretože len túto cestu vidí a považuje za správnu.
*zg som