SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Do kúpeľov sa chodí najmä po päťdesiatke

Zdravotný turizmus je už zrejme na ústupe. Kúpele sa opäť zamerajú na pacientov, ktorí prídu cez poisťovne.

Do kúpeľov si chodia pacienti liečiť reumatické choroby, zápalové ochorenia chrbtice, ale aj stavy po operáciách a úrazoch pohybového aparátu a iné ochorenia.Do kúpeľov si chodia pacienti liečiť reumatické choroby, zápalové ochorenia chrbtice, ale aj stavy po operáciách a úrazoch pohybového aparátu a iné ochorenia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – KÚPELE TRENČIANSKE TEPLICE)

BRATISLAVA. Do kúpeľov chodí menej ako polovica poistencov zdravotných poisťovní. Krátkodobé wellness pobyty, ktoré poisťovne neplatia, využívajú mladší ľudia, najmä ženy, manažéri, podnikatelia a turisti.

Zdravotný turizmus, ktorý v posledné roky opantal mnohé kúpele u nás i v zahraničí, je na ústupe. Opäť sa budú viac sústreďovať na medicínske produkty.

Takto vidí budúcnosť nášho kúpeľníctva doktorka Janka Zálešáková, prezidentka Asociácie slovenských kúpeľov.

Wellness produkty sa presúvajú do hotelového turizmu. Stávajú sa bonusom hotelového priemyslu, pretože nie sú viazané na prírodné liečivé zdroje.

Podľa Zálešákovej budú kúpele v budúcnosti zamerané na prevenciu mladej generácie, ktorá je ohrozená nezdravým životným štýlom, a na zlepšenie kvality života seniorov a ich sebestačnosť.

„Takéto produkty si vyžaduje starnutie populácie Európy,“ vysvetľuje Zálešáková. Kľúčovou ponukou zostáva klasická kúpeľná liečba chronicky chorých.

Koľko ich je?

Na Slovensku je približne 1600 minerálnych a termálnych prameňov. Kúpeľnú liečbu poskytuje 25 kúpeľných miest. V nich pôsobí 31 kúpeľných podnikov – členmi Asociácie slovenských kúpeľov je 26 z nich.

Všetky tri zdravotné poisťovne pri schvaľovaní návrhov na kúpeľnú starostlivosť akceptujú záujem poistencov o konkrétne kúpele zamerané na indikovanú liečbu.

„Až v prípade, že si poistenci nevyberú, poisťovňa kúpele určí,“ povedala Dana Gašparíková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Dodala, že pri tom rešpektujú ponuku voľných miest v jednotlivých kúpeľoch a vzdialenosť kúpeľov od bydliska poistenca.

Zmluvy so všetkými fungujúcimi kúpeľnými zariadeniami na Slovensku uzatvorila zdravotná poisťovňa Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa. A to vo všetkých indikačných skupinách.

Zdravotná poisťovňa Union má zmluvy s 27 kúpeľnými zariadeniami o ktoré poistenci prejavili záujem.

Lieči sa chrbát aj alergie

Kúpele navštevujú najčastejšie poistenci vo veku od 50 do 70 rokov a o kúpeľnú liečbu oveľa častejšie žiadajú ženy ako muži. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni tvorili ženy takmer 54 percent, potvrdila jej hovorkyňa Dana Gašparíková.

Monika Šimunová z Dôvery dodáva, že u nich si pacienti najčastejšie žiadajú liečbu chrbtice, astmu a alergie, psoriázu a po implantáciách umelých kĺbov.

V najväčšej štátnej poisťovni sú to choroby pohybového a obehového ústrojenstva. U poistencov Union zdravotnej poistovne podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej vlani prevažovali astma-záduch, skolióza, vazomotorická a alergická nádcha, atopická dermatitída či alergická astma.

ico

Kým sa vyberiete

Na kúpeľnú liečbu má pacient nárok zo zákona. Či má na ňu nárok, rozhoduje odborný lekár na základe zdravotného stavu.

1. Aby ste mali nárok na kúpele, musíte mať niektorú z diagnóz indikačného zoznamu, ktorý stanovuje zákon. Diagnózy sa delia do dvoch základných skupín A a B. Zaradenie rozhoduje o tom, čo vám uhradí poisťovňa.

2. Návrh na kúpeľnú liečbu napíše lekár, schvaľujú ho zdravotné poisťovne spravidla do 30 dní od podania. Termín pobytu si potom dohodnete priamo s kúpeľmi.

3. Kúpeľné procedúry a ich počet pacientovi predpisuje až lekár priamo v kúpeľoch.

4. Procedúry sa v kúpeľoch poskytujú šesť dní v týždni, okrem nedele a štátnych sviatkov. Absolvovať ich treba všetky, len tak sa zlepší a upraví zdravotný stav.

5.Pri zistení nedostatkov počas pobytu sa môžete obrátiť na ošetrujúceho lekára alebo na vedenie zariadenia.

ico

Kam sa chodí najčastejšie

 • Pacienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne najčastejšie navštevujú Kúpele Bardejov, Piešťany, Turčianske Teplice a Bojnice.
 • Pacienti Dôvery obľubujú Kúpele Dudince, SLK Piešťany, Trenčianske Teplice, Bojnice, Bardejovské kúpele, Kúpele Brusno.
 • Pacienti Union zdravotná poisťovňa dávajú prednosť Bardejovským kúpeľom, SLK Piešťany, Kúpelom Bojnice, Lúčkam.
ico

Za štandard sa považuje dvojlôžková izba

Platby v kúpeľoch majú svoje pravidlá. Ide aj o to, čo je štandard.

Skupina A

V tejto skupine si neplatíte liečbu, stravu ani ubytovanie v štandardných priestoroch. Hradí ich zdravotná poisťovňa. Platíte akurát zákonom stanovený poplatok 1,66 eura za deň pobytu, pričom prvý a posledný deň sa počíta ako jeden deň.

Od poplatku sú oslobodené deti do troch rokov veku, nositelia najmenej striebornej Janského plakety, osoby v hmotnej núdzi, ktoré sa preukážu rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dávke v hmotnej núdzi a príspevkoch k dávke v hmotnej núdzi. Tí potom platia len prvé tri dni pobytu, od štvrtého už nie.

Skupina B

V tejto skupine je finančná spoluúčasť pacientov vyššia. Pacient si hradí v plnom rozsahu ubytovanie a stravu, zdravotná poisťovňa prepláca liečebné procedúry.

Kúpeľné zariadenia si určujú ceny za stravu a ubytovanie samy.

Čo je štandardné ubytovanie

Legislatíva definuje štandardné ubytovanie ako najmenej dvojlôžkovú izbu so sociálnym zariadením umiestneným mimo nej. Takéto izby však nájdete už len v minimálnom počte kúpeľov. V tomto prípade môžu kúpele žiadať za nadštandard (sociálne zariadenie priamo v izbe) poplatok, ktorý nie je hradený zdravotnou poisťovňou.

V prípade štandardného ubytovania sa mení výška poplatku za deň strávený v kúpeľoch počas hlavnej sezóny (druhý a tretí štvrťrok) a mimo sezóny (prvý a štvrtý štvrťrok).

Kúpeľný poplatok

Rovnako ako pri skupine A aj pri skupine B pacient platí kúpeľný poplatok, ktorého výška je individuálna, určuje ju príslušná obec.

Poplatky sprievodcu

Sprievodcovi, ktorý sprevádza na kúpeľnom pobyte dieťa, zdravotná poisťovňa uhrádza 4,98 eura na deň pobytu. Zvyšok si dopláca sám.

Zdroj: zdravotné poisťovne

ico

Ako schudnúť

Kúpele Nimnica

 • Pokiaľ chcú pacienti zhodiť nadbytočné kilogramy v rámci bežnej liečby, môžu zmeniť stravovacie návyky a prejsť napríklad na vegetariánsku alebo delenú stravu. Za túto stravu nepriplácajú.
 • Kúpele ponúkajú víkendový Detox program na naštartovanie prečistenia organizmu. Je v ňom zahrnutá špeciálna diéta a procedúry, všetko pod dohľadom zdravotných pracovníkov a diétnej sestry.
 • Koľko zaplatíte: od 265 eur za tri noci .

Bardejovské kúpele

 • Špeciálne na jar prichádzajú s novým produktom na redukciu prebytočných kilogramov. Okrem lekárskych vyšetrení je v pobyte zahrnutý aj pobyt v novootvorenom wellness spa, lymfodrenáž, plávanie, telocvik, Nordic Walking, diétne stravovanie.
 • O správnom chudnutí, stravovaní a pohybe sú pripravené prednášky.
 • Klient sa môže počas pobytu zúčastniť dvakrát na poradenstve u psychológa.
 • Koľko zaplatíte: od 64 eur za noc.

Trenčianske Teplice

 • Na jarné obdobie ponúkajú špeciálne pobyty týkajúce sa chudnutia a zdravej životosprávy Fitpobyt so Zorou Czoborovou a Dr. Redukt.
 • Koľko zaplatíte: päť dní 359 eur, 10 nocí 560 eur.

Kúpele Piešťany

 • Ponúkajú dva špeciálne programy. Prvý je zameraný na prevenciu ochorení pohybového aparátu poškodeného nadváhou a na redukciu hmotnosti.
 • Druhý rieši úpravu stravovacích návykov, zlepšenie metabolizmu, prípadne zníženie hmotnosti.
 • Koľko zaplatíte: od 88 do 145 eur za noc.

(vybrané kúpele)

ico

Jedálny lístok schváli lekár

Kúpele majú vo svojom programe aj pohybové aktivity so zhadzovaním nadbytočných kilogramov.

Pri jarných pobytoch v kúpeľoch majú ľudia neraz ďalšiu požiadavku: chcú zhodiť nadbytočné kilogramy. Marianna Ovčariková z Asociácie slovenských kúpeľov hovorí, že toto obdobie je na takéto ciele vhodné, pokiaľ ide o pohybové aktivity.

Zdôrazňuje, že pohyb je pri liečbe rovnako dôležitý ako dietologické stravovanie. To je súčasťou každého komplexného kúpeľného pobytu.

Pri vstupnej lekárskej prehliadke lekár návštevníkovi kúpeľov na základe jeho zdravotného stavu odporučí vhodnú stravu. Jedálny lístok zostavuje asistent výživy. Medzi najčastejšie diéty patria diabetická, šetriaca, bezlepková, žlčníková, nízkocholesterolová a redukčná diéta.

Mnohí kúpeľní pacienti uprednostňujú stravovanie formou delenej stravy alebo využívajú možnosť vegetariánskej formy stravovania.

Ovčariková hovorí, že ak stravovacie požiadavky nie sú v rozpore so zdravotným stavom klienta, tak väčšina kúpeľných zariadení poskytne takéto stravovania bez problémov.

Pokiaľ je pacientova diagnóza zaradená do kategórie A, pri ktorej si neplatí liečbu, stravu ani ubytovanie a kúpeľný lekár takúto stravu odsúhlasí, za spomínané diéty sa nepripláca. Diétne režimy vedia kúpele poskytnúť aj samoplatcom v rámci rôznych pobytových balíčkov.

ico

Za psa i mačku si priplatíte

Do niektorých kúpeľov si môžete zobrať aj domáce zviera. Budete však za ne platiť a zviera bude potrebovať zdravotný preukaz.

Kúpele pri senioroch počítajú aj s požiadavkou, aby mohli mať so sebou domácich miláčikov, či už psíky, alebo mačky.

V kúpeľoch Nimnica umožňujú pobyt so zvieratami už dávno. Katarína Jamborová, obchodná námestníčka hovorí, že pre niektorých klientov by bola liečba bez domáceho miláčika, na ktorého sú citovo naviazaní, stresujúca a mohla by brániť celkovému ozdraveniu organizmu.

„Na tejto požiadavke sa však treba vopred telefonicky dohodnúť s prijímacou kanceláriou,“ povedala Jamborová. Za zvieratko majiteľ zaplatí osem eur za noc.

Trenčianske Teplice hostí so zvieratami ubytovávajú vo vybraných kúpeľných domoch. „Zviera potrebuje zdravotný preukaz, a majiteľ musí rešpektovať určité pravidlá pobytu,“ povedala Ľuboslava Červenáková, riaditeľka pre obchod a marketing. Poplatok za zviera tu vychádza na 16 eur za deň.

Obdobne túto situáciu riešia aj v Slovenských liečebných kúpeľoch v Piešťanoch. Ich obchodný a marketingový riaditeľ Hans Dieter Bergman povedal, že na vyžiadanie a v prípade voľných kapacít povoľujú v niektorých ubytovacích zariadeniach aj domácich miláčikov. Za zvieratko sa tu potom platí 11 eur za noc.

Sedem eur za noc by stálo ubytovanie zvieraťa v Bardejovských kúpeľoch. "Môžu ho mať so sebou, no len vo vybraných hoteloch, v ktorých nie je stravovacie stredisko,“ povedala Zlata Gaňová, vedúca marketingového oddelenia kúpeľov.

Ak sa však chystáte do Kúpeľov Štós, zvieratá budete musieť nechať u príbuzných. Kúpele to zdôvodňujú tým, že liečia klientov s ochoreniami dýchacích ciest a veľa z nich má alergiu na srsť.

ico

Mali by ste vedieť

Ak nenastúpite na liečbu

 • V prípade, ak poistenec z vážnych dôvodov nemôže nastúpiť na kúpeľnú starostlivosť, vráti zdravotnej poisťovni návrh na kúpeľnú starostlivosť s vyplneným tlačivom.

Ambulantná kúpeľná liečba

 • Pri spôsobe úhrady B je možné požiadať aj o ambulantnú kúpeľnú starostlivosť. l V takomto prípade si poistenec zabezpečí ubytovanie v iných ubytovacích priestoroch, prípadne na procedúry môže dochádzať z miesta bydliska.
 • Ambulantnú kúpeľnú liečbu so spôsobom úhrady typu A nie je možné poskytnúť.

Dĺžka pobytu v kúpeľoch

 • po úraze a pohybových operáciách 28 dní,
 • kožné ochorenia 21 až 28,
 • neurologické ochorenia 21 až 28 dní,
 • deti 21 až 28 dní (závisí od poisťovne).

Doprava

 • Náklady spojené s dopravou do a z kúpeľov poisťovne nepreplácajú.

Pozor na zábaly

 • Ak by ste prišli do kúpeľov napríklad s neliečenou hypertenziou, mohol by vám uškodiť teplý zábal, vodoliečba alebo aj perličkový kúpeľ.
 • Preto kúpeľný lekár, ktorý preberá za pacienta zodpovednosť, musí dobre zvážiť všetky základné hodnoty zdravotného stavu i prítomnosť choroby. Tento problém môže vzniknúť najmä pri samoplatcoch, ktorí ako samoplatcovia absolvujú v niektorých z kúpeľov iba liečebný pobyt a prichádzajú bez kompletnej zdravotníckej dokumentácie.

Úskalia rehabilitačného programu

 • Rehabilitačný program v nadmorskej výške nad 800 metrov nie je vhodný pre človeka s rozkolísanou hladinou cukru či po dvoch bajpasoch. l Po procedúrach by určite nemali chodiť v horúčave von či na túry.
 • Ak takíto pacienti nedokážu zhodnotiť svoje možnosti a neposlúchnu lekára, môže sa ich pobyt skončiť predčasne.

Isté procedúry sú záťaž

 • Najmä seniori by mali v kúpeľoch dbať na to, čo im hovorí kúpeľný lekár. Niektoré procedúry totiž môžu predstavovať záťaž, ktorú nie sú všetci starší pacienti schopní zvládnuť.
 • Ľudia nad 65 či 70 rokov trpia neraz rôznymi chorobami, ktoré znižujú ich toleranciu na záťaž.

Ako často do kúpeľov?

 • Vo všeobecnosti je zákonný nárok na kúpele, ktoré hradí zdravotná poisťovňa, pri väčšine diagnóz raz ročne.
 • Pri niektorých diagnózach je to raz za dva roky. Pri ženskej sterilite zdravotná poisťovňa hradí kúpele najviac tri razy.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 560
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 171
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 205
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 342
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 006
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 829
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 352
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 970
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 709
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

17 h
Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

7 h
Petra Vlhová počas zjazdu v Crans Montane.

Aj sobotňajší zjazd ovládla Goggiová.

6 h
Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

19 h

Neprehliadnite tiež

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Minister sa obráti aj na generálneho prokuratúra.

1 h
Odberné miesto Základnej školy v Radvani počas skríningového testovania obyvateľov na ochorenie covid-19 v Banskej Bystrici.

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19.

1 h

V Bratislave by mali byť počas skríningového testovania na ochorenie COVID-19 otestovaní všetci, ktorí to potrebujú.

1 h