Dospelí by sa mali každých pätnásť rokov preočkovať proti záškrtu a tetanu, no nerobia to.
BRATISLAVA. Z očkovacieho kalendára, ktorý každoročne vydáva Úrad verejného zdravotníctva, bolo k 1. januáru tohto roku zrušené plošné očkovanie novorodencov proti tuberkulóze. K jeho zrušeniu viedol fakt, že počet chorých na tuberkulózu vo všeobecnosti klesá.
Povinné očkovanie je u nás dostupné pre všetky deti a je hradené z verejného zdravotného poistenia. V tomto roku sa tak detská populácia povinne očkuje proti desiatim infekčným ochoreniam.
Kým povinné očkovanie detí je pod prísnou kontrolou pediatrov, to isté sa už nedá povedať o povinnom preočkovávaní dospelých proti záškrtu a tetanu.
To sa má robiť každých pätnásť rokov. Absolvuje ho však len malé percento dospelých. Mnohí o tejto povinnosti ani nevedia.
Prvé preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa odporúča vo veku tridsať rokov, potom každých pätnásť.
V článku sa dočítate: Otázky a odpovede Na čo pridá poisťovňa? Očkovací kalendár na tento rok Kedy a čo žiadať? Proti čomu možno ešte očkovať deti Kliešte prežívajú celý rok, zaočkovať sa dá kedykoľvek
Čo radia odporcovia
Očkovanie je podľa odborníkov najlepšou prevenciou proti infekčným ochoreniam. Ján Mikas, vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva, hovorí, že očkovanie v detskom veku predchádza výskytu infekčných ochorení, ktoré by v dospelosti mohli mať oveľa závažnejší a ťažší priebeh. I napriek týmto argumentom sú medzi rodičmi aj odporcovia očkovania.
Ako je to s preočkovaním dospelých
V prípade, že dospelý nebol očkovaný proti záškrtu a tetanu viac ako pätnásť rokov a v jeho zdravotnej karte je záznam o predchádzajúcom očkovaní kombinovanou očkovacou látkou, stačí mu na obnovenie očkovania jedna dávka. Ak však dospelý pacient stratil svoju zdravotnú dokumentáciu, a teda neexistujú dôveryhodné údaje o jeho základnom očkovaní v minulosti, musí byť v prípade preočkovania zaočkovaný tromi dávkami.
Lekárka Monika Antošová zo všeobecnej ambulancie pre deti a dorast v Bratislave dodáva, že ak dieťa neabsolvuje povinné očkovanie, zvyšuje sa riziko ochorenia na infekčné ochorenie, ktoré môže spôsobiť vážne trvalé následky či dokonca aj úmrtie.
Upozorňuje, že na stránkach odporcov očkovania sa rodičia môžu dočítať, ako sa infekčné ochorenia, proti ktorým sa očkuje, dajú liečiť vysokým dávkami vitamínu C alebo inými vitamínmi či dokonca cesnakom. „Je to šarlatánstvo a zavádzanie, ktoré škodí dôverčivým rodičom,“ povedala Antošová.
Odmietnutie sa hlási
Mikas vysvetľuje, že ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti vnímavé voči infekcii, neočkované z dôvodu kontraindikácie alebo ak nedosiahli ešte určený vek očkovania.
V prípade, ak rodičia nesúhlasia s povinným očkovaním, lekár v súlade s platnou legislatívou oznámi odmietnutie očkovania príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
„Ten si pozýva rodičov na ústny pohovor, aby im vysvetlili význam povinného očkovania, ako aj riziká, ktoré hrozia dieťaťu, ak nebude zaočkované,“ povedal Mikas. Ak ani po tomto pohovore rodičia nesúhlasia, rieši to regionálny úrad priestupkovým konaním.
Keď sa rodičia proti rozhodnutiu regionálneho úradu odvolajú, odvolanie postúpia Úradu verejného zdravotníctva. Za priestupok možno uložiť rodičom pokutu.
Mikas však zdôrazňuje, že cieľom povinného očkovania nie je vyberanie pokút za odmietnutie, ale prevencia proti závažným infekčným ochoreniam, ktorým možno predchádzať očkovaním.
Otázky a odpovede
Na časté otázky pacientov odpovedá Lekárka Monika Antošová zo všeobecnej ambulancie pre deti a dorast v Bratislave.
Pri ktorých očkovaniach môže rodič očakávať vedľajšie príznaky?
Pri každom očkovaní sa môžu objaviť vedľajšie príznaky. K najčastejším patrí zvýšená teplota, únava alebo dráždivosť, zmenená chuť do jedla, opuch alebo začervenanie v mieste vpichu.
Niektorým deťom zaočkovaným proti tuberkulóze sa po vpichu vytvára hnisavé miesto. Majú mamy hnis vytláčať? Ako majú ošetrovať toto miesto?
Hnis sa nemá vytláčať. Ak reakcia nepresahuje desať milimetrov a nie sú zväčšené príslušné lymfatické uzliny, pokladá sa to za normálnu reakciu. Ak sa rana otvorí, treba ju sterilne ošetriť a chrániť pred stykom s vodou. Od 1. januára tohto roku bolo povinné očkovanie proti tuberkulóze zrušené.
Ak chcem i napriek tomu svoje dieťa narodené v tomto roku dať zaočkovať proti tuberkulóze, môžem tak urobiť? A kde?
Na príslušnom pľúcnom oddelení.
Ak rodina chodí často na výlety do prírody, pomôže, ak dá zaočkovať trojročné a päťročné deti proti kliešťom?
Proti kliešťovej encefalitíde sa môžu očkovať deti od jedného roku života. Odporúča sa očkovanie zvlášť v endemických oblastiach. Pravdepodobnosť nákazy u dojčiat je nižšia, keďže samostatne nechodia. Vhodné mesiace sú január až marec, aby sa do začiatku kliešťovej sezóny stihli vytvoriť protilátky.
Ako dlho môže byť očkovacia vakcína v chladničke?
Do uvedeného času expirácie za predpokladu, že je v chladničke skladovaná pri predpísanej teplote a je zabezpečený náhradný zdroj energie v prípade výpadku elektrického prúdu.
Od akého veku je vhodné dať zaočkovať dieťa proti žltačke?
Proti hepatitíde typu B sa očkuje v rámci povinného očkovania už v prvom roku života. Proti hepatitíde A možno očkovať deti po dosiahnutí jedného roku života. V každom prípade je vhodné ich zaočkovať pred vstupom do kolektívu alebo napríklad aj pred plánovanou cestou do rizikových krajín.
Na čo pridá poisťovňa?
Niektoré nepovinné očkovania hradí či prispieva na ne poisťovňa. Iné zaplatíte celé. Koľko vám priplatia, závisí od toho, kde a ako dlho ste poistení.
Očkovanie proti rotavírusom
Hnačkové ochorenie u dojčiat a malých detí. Očkovacia látka sa podáva cez ústa. Interval medzi dvoma dávkami by mal byť štyri týždne a očkovanie sa má ukončiť do 26. týždňa života dieťaťa.
Očkovacie vakcíny: Rotarix (2 dávky), Rotateq (3 dávky).
Orientačná cena: 61 a 47 eur
Poisťovne: v Union zdravotnej poisťovni deti od 6 do 26 týždňov dostanú 10 percent z ceny každej vakcíny.
Proti meningokokom
Meningokoky spôsobujú vo väčšine prípadov nekomplikovaný zápal horných dýchacích ciest. Patria však i k najčastejším pôvodcom bakteriálneho zápalu mozgových blán alebo otravy krvi.
Očkovacie vakcíny: Neisvac C (1 dávka od 1 roka života), Meningococcal (1 dávka od 18 mesiacov života).
Orientačná cena: 31,53 eura
Poisťovne: Union od 18 mesiacov života prispeje 10 percentami z ceny vakcíny.
Proti hepatitíde
Hepatitída A (VHA) infekčná žltačka alebo „choroba špinavých rúk“.
Očkovacie vakcíny: je ich viac, napríklad Havrix (1 dávka), zvlášť pre dospelých a zvlášť pre deti.
Orientačná cena: 29,50 a 19,18 eura.
Hepatitída B – hlavným zdrojom nákazy je krv a sekréty infikovanej osoby.
Očkovacie vakcíny: je ich niekoľko.
Orientačná cena: pre najmenšie deti povinné, niektorí starší poistenci bez doplatku, ináč 47,91 eura.
Poisťovne: Union pri očkovaní proti hepatitíde typu A poistencom od 1. roku života prispieva tridsať percent z ceny každej vakcíny. Dôvera polovicu vakcíny proti hepatitíde A, aj hepatitíde typu B.
Všeobecná zdravotná poisťovňa hradí celú tretiu dávku očkovacej látky pri hepatitíde B. Aj tretiu dávku kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a B v sume, ktorá zodpovedá cene tretej dávky vakcíny proti hepatitíde typu B.
Proti rakovine krčka maternice
Rakovina krčka maternice sa môže objaviť v akomkoľvek veku ženy od adolescencie (nebýva to často).
Očkovacie vakcíny: Silgard (3 dávky), Cervarix (3 dávky).
Orientačná cena: 106,15 a 68,90 eura.
Poisťovne: Union zdravotná poisťovňa poistenkyniam vo veku 13 až 15 rokov (vrátane) prispieva 40 percent z ceny každej očkovacej vakcíny. Dôvera prispieva už vo veku 11 rokov, výška úhrady závisí od dĺžky nepretržitého poistenia v zdravotnej poisťovni.
Proti kliešťovej encefalitíde
Je to vírusové, krvou prenosné horúčkovité ochorenie, postihuje centrálny nervový systém.
Očkovacie vakcíny: Encepur Children, FSME-IMMUN Junior, Encepur adults.
Orientačná cena: 21 eur deti, 22,67 eura dospelí.
Poisťovne: Union od 1. roku života prispieva 50 percent z ceny každej očkovacej vakcíny (spolu 24 eur). Dôvera uhrádza v plnej sume poslednú z troch dávok. Podmienkou je, že poistenec kúpi všetky tri vakcíny. Uhradená suma pre deti je najviac 21,28 eura a v prípade vakcíny pre dospelých 22,68 eura.
Očkovanie proti ovčím kiahňam
Vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri hlavne v detských kolektívoch. Ochorenie sprevádza výsev pľuzgierikov.
Očkovacie vakcíny: Varivax adults (2 dávky)
Orientačné ceny: 47,24 eura
Poisťovne: Union od 1. roku života prispieva polovicu z ceny každej vakcíny.
Chrípka
Chrípka je vysoko nákazlivé akútne horúčkové ochorenie respiračného traktu. Môže spôsobiť ťažké zdravotné komplikácie, napríklad zápaly. Môže tiež nastať zhoršenie už existujúcich ochorení, napríklad astmy.
Očkovacie vakcíny: je ich viac.
Poisťovne: všetky tri zdravotné poisťovne očkovanie hradia v plnej výške.
Proti pneumokokovej infekcii
Pneumokok vyvoláva závažné infekcie najmä v detskom veku.
Očkovacia vakcína: Prevener 13, Synflorix pre deti do 2 rokov, Pneumo 23 pre staršie deti a dospelých.
Orientačná cena: podľa balenia 17,23 alebo 3,30 eura.
Poisťovne: Zdravotná poisťovňa Dôvera všetkým poistencom od dvoch rokov uhrádza v plnej výške vakcínu Pneumo 23, ktorá chráni proti 23 sérotypom pneumokoka.
Poznámka: ceny nezahrnujú akciové zľavy
Kedy a čo žiadať?
Na povinné očkovanie pacientov vyzýva lekár, nepovinné očkovanie si musíte dohodnúť. Peniaze z poisťovne tiež dostanete na základe žiadosti.
1. O nepovinné očkovanie treba požiadať lekára, s ktorým máte podpísanú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Očkovacie látky sú na predpis a termín očkovania si treba s lekárom dohodnúť.
2. Informujte sa, či zdravotná poisťovňa, ktorej ste poistencom, dáva na niektoré z nepovinných očkovaní zľavy.
3. Ak áno, cenu vakcíny zaplatíte v lekárni, doklad o zaplatení vakcíny následne predložíte spolu so žiadosťou poistenca na ktoromkoľvek kontaktnom mieste vašej poisťovne.
4. Poisťovňa na váš účet vyplatí úhradu v zmysle podmienok uvedených vo verejnom prísľube a žiadosti poistenca.
Proti čomu možno ešte očkovať deti
Okrem povinného očkovania môžu rodičia požiadať o očkovanie proti:
rotavírusovému ochoreniu,
žltačke typu A alebo existujú kombinované vakcíny A+B,
meningokokom,
kliešťovej encefalitíde,
kiahňam,
ľudskému papiloma vírusu, ktorý vyvoláva rakovinu krčka maternice,
chrípke.
Kliešte prežívajú celý rok, zaočkovať sa dá kedykoľvek
Pred nákazou kliešťami sa Slováci v porovnaní napríklad s rakúskymi susedmi očkujú zriedkavo. Nebezpečný cudzopasník ohrozuje ľudí aj v mestských parkoch.
Vlani u nás lekári zaznamenali 108 prípadov kliešťovej encefalitídy. V porovnaní s rokom predtým je to nárast o 19 percent. Takmer polovicu zo všetkých prípadov má na konte Trenčiansky kraj.
Dôvodom sú najmä klimatické zmeny, ktoré spôsobili, že táto oblasť má vhodné podmienky pre existenciu kliešťov. Proti kliešťovej encefalitíde sa v minulom roku dali zaočkovať len dve percentá Slovákov, Rakúšanov sa zaočkovalo 85 a Čechov šestnásť percent.
Jarmila Pertináčová, epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, hovorí, že ľudia sa kliešťovou encefalitídou môžu nakaziť aj mimo oblastí s jej najvyšším výskytom. „Treba si uvedomiť, že kliešťová encefalitída ohrozuje nás všetkých aj v mestách,“ uviedla Pertináčová.
Prezident Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny Rastislav Maďar hovorí, že očkovacia látka je overená dlhodobou praxou a poskytuje až 99percentnú účinnosť.
Dodáva, že ak sa niekto pýta, či je toto očkovanie naozaj potrebné, mal by túto otázku položiť pacientovi, ktorý sa po niekoľkomesačnej liečbe a rekonvalescencii pokúša zaradiť späť do reálneho života, ak je to vôbec ešte možné.
Keďže kliešte prežívajú prakticky po celý rok, možno s očkovaním začať kedykoľvek. Základné očkovanie sa skladá z troch dávok, ktoré sa vpichujú do svalu ramena.
Ochrana proti ochoreniu nastupuje asi štrnásť dní po druhej dávke. Po tretej dávke pretrváva ochrana počas najbližších troch rokov.
Seniori starší ako šesťdesiat rokov by mali dodržať trojročný interval preočkovania. Špecifický liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje. Očkovanie čiastočne preplácajú obe súkromné zdravotné poisťovne, štátna naň neprispieva.

Beata
Balogová
