Sedem nemocníc v Banskobystrickom kraji sa dohodlo, že nezamestnajú sestry, ktoré nepristanú na nové zmluvy.
V texte nájdete aj:
V texte nájdete aj: Nemocniciam hrozia kontroly >> Zmena čaká ďalšie nemocnice aj ambulancie >> Sestra: Nútia nás (rozhovor) >> Riaditeľka: Prvoradá je starostlivosť (rozhovor) >> Zákony nezrušia >>
BRATISLAVA. Vedenie nemocnice v Žiari nad Hronom vyzvalo v utorok zhruba päťdesiat sestier, aby podpísali dodatky k zmluvám, podľa ktorých budú od apríla sestrami len na tretinový úväzok.
Zvyšok úväzku je viazaný na administratívu a netýka sa ho zvyšovanie platov, ktoré prikazuje zákon. Kto nepodpíše, toho prepustia.
Šéfa Asociácie nemocníc Mariána Petka tento postup neprekvapuje. „Predpokladám, že k tomu pristúpi väčšina nemocníc.“
Žiarska nemocnica sa navyše dohodla s ďalšími šiestimi v Banskobystrickom kraji, že žiadna neprijme sestru, ktorú iná prepustí.
Zvolenská nekomentuje„Mal som dve alternatívy: buď prepustiť päťdesiat sestier, alebo sestrám ponúknuť toto,“ hovorí riaditeľ nemocnice Rastislav Kubáň.
Budúca ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) nechce správanie nemocníc komentovať. Plánuje hľadať peniaze, aby mohli zákon dodržať. Kde, to ešte nevie.
Zdravotné sestry zo Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom sú nahnevané, ale najmä zúfalé.
Po skupinách chodia k riaditeľovi Rastislavovi Kubáňovi a podpisujú dohody o zmene pracovných podmienok. Niektoré vychádzali so slzami v očiach, iné sa rozplakali až na oddeleniach.
„Všetci podpisujú, to je hrozné,“ povedala jedna zo sestier a slzy jej tiekli po tvári.
„Musíme. Nemocnice v celom kraji sa dohodli, že nás nebudú prijímať, ak dáme výpoveď. Ešte som nepodpísala, ale podpíšem.“
„Hanbím sa sama za seba, že som to podpísala. Je mi zle od žalúdka,“ nahnevane dodala ďalšia sestra.
Riaditeľ si kupuje časPodpis pod dohodou znamená pre zdravotné sestry rozdelenie práce na dve časti.
Z väčšej časti sa stávajú manažérmi pacienta, čo znamená, že sa ich minimálne dotkne zákon o zvýšení mzdy.
Riaditeľ žiarskej nemocnice Rastislav Kubáň tvrdí, že len na zvýšenie platov sestier potrebuje mesačne 200-tisíc eur. Dohodu má ešte len s jednou poisťovňou, čo mu pokrýva zatiaľ okolo desať percent nákladov.
Predpokladá, že do konca týždňa bude mať dohody so všetkými tromi poisťovňami.
Potvrdil, že nemocnice v Banskobystrickom kraji sa dohodli, že nebudú prijímať prepustené sestry. Vraj je to štandardná dohoda, ako keď sa rozhodnú, že si nebudú preplácať lekárov alebo budú spoločne nakupovať lieky.
„Potrebujeme mesiac-dva. Som presvedčený, že problém vyriešime. Snažíme sa presvedčiť sestry, aby počkali, aby sme nemuseli prepúšťať tie najskúsenejšie.“
Sestry o dohode nemocníc vedia. „Čo vám budem hovoriť? To, čo podpisujeme, nie je dohoda, ale ponuka, ktorá sa neodmieta,“ povedala ďalšia z nich.
Župa bude sledovaťBanskobystrická župa je zodpovedná za poskytovanie zdravotnej starostlivosti a musí kontrolovať, či sú jej nemocnice v kraji schopné. Župan Vladimír Maňka (Smer) o dohode medzi nemocnicami nevedel.
„Riaditelia hovoria, že sa len bránia chaosu a prepúšťaniu. Sú v koncoch.“ Tvrdí, že situáciu v nemocniciach budú sledovať.
„Ak by sme zistili, že vznikli problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, určíme termín na odstránenie a máme možnosť dať pokutu. Ak by problém pretrvával, môžeme odobrať licenciu.“
Nemocniciam hrozia kontrolyBRATISLAVA. Po podpise novej zmluvy nebudú mať sestry možnosť napadnúť ju, tvrdí hovorca Národného inšpektorátu práce Igor Holéczy. Ak sa na zmluve dohodnú, inšpektorát ju nemá prečo kontrolovať.
Sestry sa však môžu sťažovať, ak nebudú mať aj administratívnu prácu. Nemocniciam by v takom prípade mohla hroziť pokuta až 100tisíc eur.
So zmenou úväzkov môžu mať problém poisťovne. Tie môžu kontrolovať, či nemocnice spĺňajú nariadenie ministerstva o minimálnom počte sestier. Už dnes ho niektoré nespĺňajú, poisťovne im môžu zrušiť zmluvy.
„Poisťovňa môže mať zmluvu len so zariadením, ktoré spĺňa personálne a technické zabezpečenie,“ povedal šéf Všeobecnej zdravotnej Marian Faktor.
Presný počet sestier sa dá zistiť len kontrolou na mieste. „Nie je vylúčené, že plnenie bude predmetom kontroly,“ povedala hovorkyňa Dôvery Monika Šimunová.
Kontrolovať počet môže aj župa, pod ktorú nemocnica spadá. Kraj môže aj odobrať licenciu.
Veronika Folentová
Zmena čaká ďalšie nemocnice aj ambulanciePodpisovanie nových zmlúv zrejme čaká aj ďalšie zariadenia. Sestry chystajú žaloby.
BRATISLAVA. Pre znižovanie úväzkov sestier na tretinu v žiarskej nemocnici a dohodu siedmich nemocníc z banskobystrickej župy, že neprijmú prepustené sestry, sa chce Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek obrátiť na súd.
„Je to novodobé otrokárstvo,“ hovorí prezidentka komory Mária Lévyová. „Zrejme to budeme riešiť hromadnou žalobou a budeme žiadať o zrušenie takýchto pracovných zmlúv,“ hovorí.
„Nechám to právnikovi, ja sa venujem nemocnici,“ reagoval Rastislav Kubáň, riaditeľ nemocnice v Žiari nad Hronom. Má podporu nemocníc vo Zvolene, v Banskej Štiavnici, Lučenci, vo Veľkom Krtíši, v Revúcej a Brezne.
Predstavitelia nemocníc sa stretli minulý piatok v Lučenci a dohodli sa, že nebudú zamestnávať prepustené sestry. Zápisnicu zo stretnutia má SME k dispozícii.
Riaditelia tvrdia, že nejde o kartelovú dohodu, ale nové sestry si nemôžu dovoliť, lebo nemajú peniaze.
Riaditeľ zvolenskej nemocnice Jozef Botka hovorí, že na zvýšenie platov sestier by potreboval 118-tisíc eur. Od poisťovní má len päť až šesťtisíc. „To je nič. Nič môžete napísať veľkými písmenami.“
Skresanie úväzkov sestier na tretinu v Žiari nepovažuje Botka za dobré riešenie. „Ale žiadne iné v tejto chvíli nepoznám.“
Šéf nemocnice v Lučenci Július Höffer tvrdí, že zabezpečiť zdravotnú starostlivosť je dôležitejšie, ako minúť peniaze na sestry. Sľubuje, že ak mu poisťovne dajú peniaze na platy, hneď ich zvýši.
Šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko predpokladá, že upravovať zmluvy budú aj nemocnice v iných krajoch. „Nemajú inú možnosť.“ Na vyššie mzdy podľa neho nemajú.
Okrem nemocníc o tom uvažujú aj ambulancie.
Ján Krempaský, Veronika Folentová
Sestra: Nútia násZdravotná sestra zo Žiaru nad Hronom nechce o zmluvách hovoriť pod svojím menom.
Žiadajú od sestier, aby podpísali len tretinový úväzok na prácu sestry?
„Záleží na tom, koľko má sestra odpracovaných rokov. Tá, ktorá má najviac, bude možno na úväzok 0,2. Iná, ktorá má odpracované dva roky, bude možno na 90 percent. Ide o to, aby platy neboli vyššie.“
Je pravda, že sestry, ktoré nepodpíšu dodatok, budú prepustené?
„Áno. Dnes (v utorok, pozn. red.) o deviatej boli predvolané prvé sestry. Povedali im, že ak nepodpíšu dodatok, majú hodinovú výpoveď.“
Vyvíjajú na sestry aj psychický nátlak?
„Jednoznačne je to psychický nátlak, keď nemáte inú možnosť.“
Už sa proti tomu nejaké sestry vzbúrili?
„Doteraz sme držali spolu. Prvú dvadsiatku po hodine zlomili a podpísali.“
Všetky?
„Viem, že asi jedna nepodpísala. Sestry z operačky si zobrali čas na rozmyslenie. Hlavná sestra mala desať minút na rozmyslenie.“
Ján Krempaský
Riaditeľka: Prvoradá je starostlivosťZabezpečenie zdravotnej starostlivosti v nemocnici je vyšší princíp ako nárok sestier na vyšší plat, tvrdí DANIELA PRŠEBICOVÁ, riaditeľka nemocnice v Revúcej.
Ste jednou zo siedmich nemocníc banskobystrickej župy, ktoré sa dohodli, že nebudú navzájom prijímať prepustené sestry. Vyzerá to ako kartel.
„Nie, nemôžeme hovoriť o karteli. Vzhľadom na to, že tieto nemocnice bojujú s nedostatkom prostriedkov na zabezpečenie chodu zdravotníckeho zariadenia, musia hľadať riešenia, aby mohli poskytovať plynule zdravotnú starostlivosť.“
Neprijmete teda sestru, ak ju prepustí iná nemocnica z tejto sedmičky?
„Máme dostatok vlastných sestier. V danej chvíli nemôžeme zvyšovať stav zamestnancov, pretože nám to nedovoľujú mzdové prostriedky. Zvyšovanie mzdových prostriedkov si nemôžeme dovoliť, lebo nemáme zdroje na krytie požiadaviek vyplývajúcich zo zákona o mzdových nárokoch sestier.“
Budete sestrám zvyšovať plat podľa zákona o ich minimálnych mzdových nárokoch?
„Dnes (v utorok, pozn. red.) máme správnu radu. Všetky veci, ktoré máme pripravené, budeme konzultovať. My máme scenár pripravený.“
Môžete ho konkretizovať?
„Poviem vám to až vtedy, keď budeme mať správnu radu. “
Čo budete robiť, keď komora sestier na vašu nemocnicu podá hromadnú žalobu?
„Potom sa komora sestier bude musieť zodpovedať iným zákonom, že bráni v zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti v súlade s platnými zákonmi. Nech potom súd rozhodne, čo je vyšší princíp. Vyšší princíp je poskytovať zdravotnú starostlivosť.“
Ján Krempaský
Zákony nerušiaBudúca ministerka Zuzana Zvolenská nehovorí, kde nájde peniaze na platy.
BRATISLAVA. Ak sa na platy lekárov a sestier použije rezerva 50 miliónov eur, ktorá je v štátnom rozpočte, mohli by poisťovne pokryť časť ich zvýšenia.
Aj tak budú musieť šetriť aj nemocnice či ambulancie. Tento rok treba na mzdy nájsť asi 118 miliónov eur.
Nedostatok peňazí by sa dal vyriešiť aj zrušením zákonov, ktoré ich určujú. Pred voľbami za ne hlasovali všetky strany.
Budúca ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) neodpovedala, či rušenie navrhne. Musí sa vraj najskôr oboznámiť s rezortom, kde chce na platy nájsť financie. Rovnako reagoval aj exminister Richard Raši (Smer).
Minister Ivan Uhliarik (KDH) trvá na tom, že peňazí je dosť, hoci odhad úspor z liekovej reformy znížil takmer o polovicu na 41 miliónov eur. „Treba rozpustiť rezervu,“ hovorí poslanec Viliam Novotný (SDKÚ).
Potom je nutné hľadať peniaze v systéme a to aj rušením nemocníc či ambulancií, tvrdí. Zákon by sa vraj rušiť nemal.
Veronika Folentová

Beata
Balogová
