Bratislava 15. augusta (TASR) - Chlórovať vodu vo verejnej vodovodnej sieti odporúča Štátny zdravotný ústav SR (ŠZÚ SR) v Bratislave, ktorý v stredu prijal protiepidemické opatrenia pri záplavách. Konkrétne radí dodržať chlórovanie najmenej na hornej hranici prípustnej koncentrácie zvyškového chlóru u odberateľa, čo znamená 0,3 miligramu na jeden liter.
Po opadnutí vody v miestach, kde boli záplavami zasiahnuté individuálne vodné zdroje povrchovou vodou, je potrebné dôkladne a opakovane vyčerpať vodu zo studní a následne ich mechanicky vyčistiť, vrátane ich okolia, a to najmenej do vzdialenosti 10 m. Osobitne sa treba zamerať na prípadné odstránenie a neškodnú likvidáciu organickej hmoty. Opakovane treba vykonať chemickú dezinfekciu studní chlórnanom sodným, napríklad s obchodným názvom SAVO podľa návodu výrobcu. Tam, kde je to technicky možné, treba aj mechanicky očistiť a dezinfikovať vnútorné steny studní.
ŠZÚ zdôrazňuje, aby ľudia nepoužívali vodu z individuálnych zaplavených vodných zdrojov na iné ako úžitkové účely až dovtedy, kým nebudú vyčistené a vydezinfikované. Vodu na úžitkové účely možno používať zásadne len po jej prevarení - minimálne 10 minút varu. Na pitné účely odporúča používať vodu z náhradných riešení, to znamená dovoz cisternami, originálne neporušené balenia stolovej a minerálnej vody atď.
V prípade zaplavených potravín je nevyhnutné považovať všetky požívatiny, s výnimkou potravinárskych výrobkov balených v skle, plechovkách a plastových obaloch s neporušenými obalmi a uzávermi, za nevhodné na konzumáciu.
0sobitnú pozornosť treba venovať zhromažďovaniu a neškodnej likvidácii odpadov, ktoré môžu byť po opadnutí povodňovej vlny významným faktorom vzniku a šírenia infekčných chorôb. Organické odpady treba ukladať a zhromažďovať do vhodných kontajnerov. Uhynuté zvieratá a potraviny živočíšneho pôvodu znehodnotené povodňou treba odvážať do spaľovní alebo likvidovať iným vhodným spôsobom podľa pokynov štátnej veterinárnej správy. Zakopávanie uhynutých zvierat a potravín živočíšneho pôvodu znehodnotených povodňou vo väčších množstvách do zeme v záplavových oblastiach je neprípustné, zdôrazňuje sa v opatreniach ŠZÚ SR.
S odpadmi a rozkladajúcimi sa telami živočíchov je nevyhnutné manipulovať pomocou ochranných a pracovných pomôcok.
Obytné a skladovacie priestory po ich mechanickom vyčistení treba dezinfikovať. Pred vznikom a šírením prenosných chorôb, ako aj iných poškodení zdravia sa treba chrániť dodržiavaním pokynov orgánov na ochranu zdravia obyvateľstva. Nevyhnutné je dodržiavať osobnú a prevádzkovú hygienu. Pri hnačkovom a horúčkovom ochorení je nevyhnuté vyhľadať lekára, radí ŠZÚ SR.
*za pa