KOŠICE. Hoci štatistika hovorí, že celkový počet požiarov na Slovensku od začiatku roka je v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška nižší, hasiči v Košickom a Prešovskom kraji sa na nedostatok práce nemôžu sťažovať.
Niet dňa, aby neštartovali najmä k plameňom v trávnatých a lesných porastoch.
Oheň si nevyberá
Len v priebehu posledných necelých troch týždňov plamene zničili strechu na národnej kultúrnej pamiatke Krásna Hôrka v okrese Rožňava, desať hektárov vzácnych vinohradov v Tokajskej oblasti pri obci Čerhov (okres Trebišov), začiatkom tohto týždňa zhorel na poľnohospodárskom majetku v Milpoši (okres Sabinov) senník a kravín s 50 kusmi hovädzieho dobytka, od ktorého sa chytil aj neďaleký les.
Štatistiky
Ako často horí
- V Košickom kraji od začiatku roka evidujú 1265 požiarov, z toho 858 vypuklo na trávnatých plochách a lesných porastoch.
- Hasiči v Prešovskom kraji zasahovali tohto roku pri vypaľovaní trávy 628-krát.
Hasičom zo Spišskej Novej Vsi sa včera po dvoch dňoch podarilo uhasiť rozsiahly lesný požiar pri Nálepkove (okres Gelnica). Oheň zasiahol viac ako 12 hektárov, zničil 70 rokov staré porasty, ale aj vlani zalesnené plochy.
Z utorka na stredu bojovali hasiči z Michaloviec s obrovským požiarom pri Hradištskej Moľve. Plamene vzplanuli v tráve okolo hrádze rieky Ondava a zasiahli plochu približne jeden a pol kilometra širokú a šesť kilometrov dlhú.
Nebezpečný marec
Dlhodobo najkritickejším mesiacom na celom Slovensku je marec. Medzi príčinami dominujú vypaľovanie trávy či spaľovanie odpadu v rámci jarného upratovania a nedbanlivosť.
V Košickom kraji od začiatku roka evidujú 1265 požiarov, z toho 858 vypuklo na trávnatých plochách a lesných porastoch.
„V deň požiaru Krásnej Hôrky mali hasiči v Košickom kraji 74 výjazdov, z toho 65 k haseniu trávy či lesov. V utorok tohto týždňa evidovali 46 požiarov lesa a trávnych porastov,“ konštatuje šéf Integrovaného záchranného systému v Košiciach Albert Novák.
Pre vlastníkov pozemkov je podľa skúseností hasičov jednoduchšie trávu, strniská, či odpad spáliť, ako pôdu obrobiť. V období sucha je však riziko vzniku požiaru priveľké.
„Vypaľovaniu sa nedá zabrániť. Preto treba zabezpečiť stráženie, čím by sa znížili škody ekonomické ako aj ekologické,“ hovorí Novák.
Hasiči v Prešovsko kraji zasahovali tohto roku pri vypaľovaní trávy 628-krát.
Príčiny v ľuďoch
Riziko požiaru v súčasnosti zvyšuje predovšetkým extrémne sucho, pomerne vysoké teploty a veterné počasie. Aj preto vyhlásili takmer všetky okresné riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru v Košickom a Prešovskom kraji čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch.
Až do odvolania platí zákaz zakladať alebo udržiavať oheň, používať otvorený oheň, fajčiť, alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, vypaľovať porasty bylín, krov a stromov.
„Sucho ale nie je príčinou požiarov. Tú treba hľadať inde, predovšetkým v ľuďoch,“ upozorňuje riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave Pavol Nejedlík.
Ako uviedol, hrad Krásna Hôrka je ukážkovým príkladom, čo môže spôsobiť pri extrémnom suchu a silnom vetre jedna zápalka
Podľa Nejedlíka je dosť možné, že tohtoročný marec bude najsuchší od roku 1881, kedy začali na Slovensku systematicky pozorovať a zaznamenávať údaje o počasí:
„Na celom území Slovenska v tomto mesiaci zatiaľ v priemere padli tri milimetre zrážok. V spomínanom roku bol na niektorých miestach celkový úhrn takmer nula milimetrov, ale priestorový úhrn dosiahol päť milimetrov.“
Ani v najbližších dňoch neočakávajú hydrometeorológovia na Slovensku výdatnejšie zrážky. „Keď si zrátame, že aj jeseň a v niektorých častiach Slovenska aj zima boli chudobné na zrážky, veľké riziko vzniku požiarov bude pretrvávať,“ varuje Nejedlík.

Beata
Balogová
