SME

Prieskum: Starší pociťujú diskrimináciu na trhu práce

Jedným z výsledkov polročného výskumného projektu Inštitútu pre verejné otázky je, že starší ľudia majú veľké problémy hlavne na trhu práce.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Až 48 percent žien vo výskumnom projekte uviedlo, že najviac sa vyskytuje nespravodlivý prístup vedúceho.

BRATISLAVA. Jedným z výsledkov polročného výskumného projektu s názvom Starší vek a ľudské práva: silnejšia participácia, menej diskriminácie, ktorý robil Inštitút pre verejné otázky (IVO) je, že starší ľudia majú veľké problémy hlavne na trhu práce. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to povedala výskumníčka IVO Jarmila Filadelfiová.

Až 48 percent žien vo výskumnom projekte uviedlo, že najviac sa vyskytuje nespravodlivý prístup vedúceho ako aj ohováranie, podpichovanie a zosmiešňovanie zo strany kolegov, kolegýň.

SkryťVypnúť reklamu

„V niektorých prípadoch ide aj o problémy s kariérnym postupom, prideľovaním úloh a práce ako aj uprednostňovanie mladších kolegov,“ povedala výskumníčka. Najviac skúseností s diskrimináciou pre vek má približne pätina ľudí v tejto skupine.

„Častejšie ju zažívajú ženy a ľudia s nižším vzdelaním, zo skupiny nepracujúcich sú to nezamestnaní a invalidní dôchodcovia,“ informovala Filadelfiová.

Inštitút pre verejné otázky dokončil v marci projekt, ktorý sa uskutočnil s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky v rámci dodatočného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd a zameral sa na vekovú kategóriu ľudí do 45 do 64 rokov.

Starší: Problém je v novej technike

Podľa respondentov je jednou z inštitúcii, ktoré prispievajú k dodržiavaniu práv starších ľudí v SR Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

„Až 56 percent všetkých sťažností na diskrimináciu je práve v pracovno-právnej oblasti za rok 2010, týkala sa najmä veku, ďalej diskriminácia v oblasti zdravotníctva týkajúca sa predovšetkým dostupnosti liekov a niektorých zdravotníckych úkonov, pričom starší ľudia často nemajú finančné možnosti si zdravotnú starostlivosť zabezpečiť,“ informoval člen výskumného tímu Peter Guráň.

Staršia veková kategória vidí veľký problém tiež v stále novej a novej technike, pričom podľa jeho slov nemajú možnosť sa dostať prostredníctvom internetu k informáciám. „Tento problém stavia ľudí do úplne nových foriem diskriminácie,“ dodal Guráň.

Riziko chudoby dôchodkýň je dvakrát vyššie ako riziko chudoby dôchodcov

Sociálno-ekonomická situácia po odchode z trhu práce na Slovensku nie je veľmi priaznivá. Priemerný dôchodok sa pohybuje u mužov na úrovni 400 eur a u žien iba mierne prevyšuje 300 eur.

SkryťVypnúť reklamu

"Ženy v staršom veku sú väčšmi ohrozené chudobou: vo vekovej skupine 65+ bolo riziko chudoby žien v porovnaní s mužmi takmer 2,5-krát vyššie. Riziko chudoby dôchodkýň je takmer dvakrát vyššie ako riziko chudoby dôchodcov," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Inštitútu pre verejné otázky (IVO) sociologička Zora Bútorová.

"Oproti roku 2000 sa výrazne zvýšila miera zamestnanosti žien i mužov vo veku 55-59 rokov i 60-64 rokov. U žien bol dynamickejší nárast zamestnanosti vekovej skupiny 55-59; u mužov vo veku 60-64 rokov," doplnila sociologička.

Aktívne starnutie

Chápanie konceptu aktívneho starnutia je podľa Bútorovej pomerne hmlisté, 47 percent zo všetkých respondentov alebo 41 percent respondentov vo veku 45 až 64 rokov tento pojem vôbec nepoznalo.

SkryťVypnúť reklamu

„V predstavách verejnosti sa aktívne starnutie spája s tým, že starší ľudia majú byť aktívni, nesedieť v papučiach pred televízorom, mali by sa vzdelávať a držať krok s dobou, ako aj pestovať pohyb a šport alebo venovať sa koníčkom,“ uviedla.

Väčšina ľudí vo vekovej kategórii od 45 do 64 rokov sa zaujíma o politiku, ide však v prevažnej miere o ľudí s vysokoškolským vzdelaním a pracujúcich dôchodcov.

„Existujú tiež mnohé rozdiely medzi pracujúcimi a nepracujúcimi dôchodcami v trávení mimopracovného času. Pracujúci sa venujú vzdelávaniu ako aj spoločenskému životu, pričom nepracujúci trávia veľa času pred televízorom, počúvajú rozhlas alebo pracujú v domácnosti a v záhrade,“ informovala Bútorová.

„Možnosť, že by mali starší ľudia zostať v zamestnaní dokedy budú vládať podporilo 41 percent respondentov z celej populácie,“ uviedla Zora Bútorová.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina ľudí v dôchodkovom veku by mala podľa názorov verejnosti aktívnejšie presadzovať svoje práva, naďalej sa vzdelávať a držať krok s dobou, ako aj zapájať sa do starostlivosti a výchovy svojich vnúčat.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu