Košice 15. augusta (TASR) - Štvrtinu miest na kandidačnej listine do parlamentných volieb 2002 ponúklo zoskupenie Demokratická strana - Demokratická únia nezávislým občianskym kandidátom. Ponuku prijal aj predseda občianskeho združenia Ľudia a voda (OZ ĽaV), odborník na hydrológiu a nositeľ svetovej Goldmanovej ceny za ekológiu Košičan Michal Kravčík.
Ak by strana uspela vo voľbách a podieľala sa na vládnutí, Kravčík si trúfa na post ministra pôdohospodárstva. Ako sa vyjadril dnes na tlačovej konferencii v Košiciach, na tomto poste by zrejme najlepšie mohol realizovať svojej projekty a predstavy o vode. Považuje ju totiž nielen za kľúč k trvalo udržateľnému rozvoju, ale aj k demokracii, harmónii ducha, dostatku potravín a zmierňovaniu negatívnych dôsledkov klimatických zmien.
O rezorte pôdohospodárstva si Kravčík myslí, že ho treba "prevetrať", lebo "je to veľké zakopané ministerstvo komunistov, ktorých netrápia problémy Slovenska, iba špekulujú, ako sa dostať k peniazom". Ponuku DS - DÚ prijal Kravčík preto, lebo mu vyhovuje občiansky princíp a skutočnosť, že sa jej funkcionári vzdali líderstva a rozhodujúce budú preferenčné hlasy voličov. V podobnom duchu sa na tlačovej konferencii vyjadrili aj ďalších nezávislí kandidáti DS Oľga Pietruchová z Bratislavy a Juraj Mesík z Banskej Bystrice.
Osloviť chcú najmä 20 percent doteraz nerozhodnutých voličov.
Kravčík informoval, že zástupcovia OZ ĽaV budú pod spoločným názvom Hlas vody zo Slovenska prezentovať svoje vízie na Svetovom summite trvalo udržateľného rozvoja 26. augusta až 3. septembra v juhoafrickom Johannesburgu.
V piatich prednáškach ponúknu slovenské pohľady a poznatky z programu Voda pre tretie tisícročie - Neubližujme vode, aby ona neubližovala nám, novú teóriu o globálnom otepľovaní, ako riešiť protipovodňovú ochranu, obnovovať biodiverzitu a ďalšie svetovo aktuálne problémy.
Podľa Kravčíka je ich príčinou globálne vysušovanie krajiny neodborným zásahmi, kanalizáciou, betónovaním, asfaltovaním či holorubmi. Ročne tak podľa jeho slov mizne z kontinentov vyše 150 miliárd m3 sladkej vody, ktorá tým mizne aj z atmosféry, čo narúša jej ochranné funkcie. Podľa prognózy ĽaV v nasledujúcich 10 rokoch ubudne zo Slovenska približne 4 - 6 miliárd m3 vodných zdrojov, čo môže spôsobiť únavu zo života, apatiu z nezvládania povodní a požiarov, ale aj agresivitu, intoleranciu, xenofóbiu a nenávisť v spoločnosti.
*se som