Bratislava 15. augusta (TASR) - Aj keď hladina Dunaja neustále rastie, stúpanie vody na jeho slovenskom úseku sa v súčasnosti trochu spomalilo. Dôvodom je stredajšie poškodenie ľavobrežnej hrádze a zatopenie troch dedín na rakúskej strane. Katastrofické prognózy meteorológov sa tak podľa všetkého nenaplnia a Bratislava nespozná silu päťstoročnej vody.
Nikto dnes však nevie, ako dlho potrvá vysoká voda, ani to, ako dlho bude jej obrovský tlak pôsobiť na dunajské hrádze. "Obyvateľov Bratislavy chcem ubezpečiť, že naše hrádze nie sú ani staré, ani slabé," uviedol v tejto súvislosti námestník riaditeľa Povodia Dunaja Peter Minárik.
Ako informoval na dnešnom zasadaní Krajskej povodňovej komisie (KPK), Povodie Dunaja na základe skúsenosti z minulých rokov urobilo potrebné opatrenia. Bratislava by pred storočnou vodou s prietokom takmer 11 000 metrov kubických za sekundu mala byť bezpečne ochránená. "Voda cez korunu hrádze by sa nemala dostať. Na hrádzi môže veľká voda prelomiť jej podložie, ale to by na ňu musela pôsobiť dlhší čas, nie iba niekoľko dní," povedal Minárik.
Doteraz sa vyskytol iba jeden prípad presakovania hrádze neďaleko podniku Slovnaft. Vodohospodári tam už naviezli niekoľko vrstiev štrkopiesku a priesak utesnili a miesto je pod stálou kontrolou.
*šž pa