BRATISLAVA. Šéf polície Jaroslav Spišiak sa rozhodol, že do nástupu budúceho ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) už nezverejní svoje nové ciele pre policajtov na rok 2012. Zdroj: Prezídium PZ
„Ročný plán cieľov bol pripravený a jednotlivé útvary s ním boli oboznámené,“ hovorí Michal Slivka z policajného prezídia. Po nástupe nového vedenia podľa neho Spišiak plány predstaví Kaliňákovi. Zverejní ich až po prípadnom odsúhlasení.
Konkrétne ciele ukázal Spišiak prvý raz vlani. S novým systémom hodnotenia malo ísť o najväčšiu zmenu v systéme od roku 1989. Plnenie cieľov 2011 Spišiak vyhodnotil na vyše 106 percent.
Spišiak je spokojný
Fakty
Objasnenosť
pri lúpežiach bola objasnenosť za január a február 44 percent,
je to o päť percent menej ako v roku 2010,
počet zaznamenaných lúpeží klesol z 249 na 180,
na rovnakej úrovni je objasnenosť krádeží vlámaním (25 percent),
ich počet sa znížil o 550,
pri krádežiach motorových vozidiel klesla objasnenosť z 28 na 21 percent,
počet ukradnutých áut je nižší o 160.
Za prvé dva mesiace tohto roka je objasnenosť trestnej činnosti 46 percent.
V roku 2010, teda pred zavedením zmien, to bolo 42 percent.
Pri prezentovaní výsledkov za minulý rok polícia hovorila až o vyše 50-percentnej objasnenosti, čo bolo najviac od roku 2002.
Činnosť polície sa podľa Spišiaka zlepšila vo všetkých oblastiach. Upozorňuje najmä na fakt, že do riadiacich pozícií dosadil vlastných ľudí, ktorí neboli nominovaní politickými stranami či miestnymi lobistickými skupinami.
„Odrazilo sa to vo výsledkoch. V niektorých ukazovateľoch sme dosiahli historické hodnoty.“
Na celkové hodnotenie by podľa Jozefa Čentéša z Generálnej prokuratúry bolo treba viac času.
Za pozitívum považuje, že policajti začali častejšie využívať inštitút superrýchleho vyšetrovania, pri ktorom možno podať obžalobu do 48 hodín od skutku. „Týka sa to najmä trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.“
Učia po starom
Spišiak odložil aj svoje hodnotenie policajtov podľa dosiahnutých cieľov. Hodnotenia, ktoré zvnútra Policajného zboru čelili silnej kritike, sú stále iba orientačné. Policajti ich teda na výplate necítia. Naplno pritom mali fungovať od júla 2011, potom od januára tohto roka.
Kaliňák hovorí, že so Spišiakovým systémom sa chce najskôr podrobne oboznámiť. Dobré nechá, a čo sa mu nebude pozdávať, zmení. „Určitá forma hodnotenia musí existovať, takže toto je dobrá príležitosť.“
Školy, ktoré pripravujú nových policajtov, Spišiakove zámery do osnov zatiaľ nezahrnuli. Vedúci Katedry policajných vied Akadémie Policajného zboru Štefan Kočan nechcel pripravené zmeny posudzovať s vysvetlením, že o nich nemá skoro žiadne informácie. Rovnako odpovedal aj riaditeľ Strednej odbornej školy Policajného zboru v Pezinku Ladislav Dovičovič.
Hliadky na východe pomohli a chránia
Fólie s heslom Pomáhať a chrániť si policajti lepili sami, aby ušetrili.
BRATISLAVA. Nálepky s heslom Pomáhať a chrániť v uplynulých dňoch pribudli policajtom na autách po celom Slovensku. Spolu 10-tisíc nalepovacích fólií objednal rezort vnútra od spoločnosti Carol line. Za kus platili 0,59 centa.
„Lepenie realizovali naši zamestnanci, aby sme šetrili peniaze daňových poplatníkov,“ dodala Ľubomíra Miklovičová z tlačového oddelenia.
Šéf centra pre práva občana Via Iuris Miroslav Kocúr za posledné obdobie zásadnejšiu zmenu vo vzťahu policajta k občanovi necíti. „Myslím, že to heslo na dverách policajných áut nič nezmení. Skôr ide asi o motivačný prvok pre policajtov, ktorí tými autami jazdia.“
Logo zrejme na autách zostane. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Policajti v Krompachoch
Za profesionálny považuje Kocúr napríklad postup polície počas nedávnych gorilích protestov. Negatívne reakcie polícia zaznamenala, keď po masakre v Devínskej Novej Vsi v roku 2010 začali chodiť hliadky po uliciach so samopalmi.
Nasadením väčšieho počtu policajtov riešil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) zlú bezpečnostnú situáciu v blízkosti rómskych osád na východe Slovenska. Primátorka Krompách Iveta Rušinová (nezávislá) súčasný stav nevníma ako zlý. „Bolo to oveľa horšie. Políciu teraz vidieť aj cítiť, každú chvíľu prejde auto.“
Pre mesto vyčlenili 37 policajtov a pohotovostnú motorizovanú jednotku. Predtým ich bolo štrnásť. Riešenie problému však podľa primátorky nie je len na polícii.
Menej nehôd
Historicky najlepšie výsledky dosiahla Spišiakova polícia pri znižovaní počtu tragických dopravných nehôd. Na pokutách pritom vybrala o desať miliónov eur menej ako predvlani. V tomto roku plánuje sprísniť po〜stihy šoférov, ktorí majú vodičské oprávnenie menej ako dva roky.
Ak dostanú pokutu nad tristo eur, mali by ísť na preškolenie. Reflexné vesty majú byť povinné aj v obciach, ak je znížená viditeľnosť. Pri závažnom porušení pravidiel by mala byť polícia oprávnená zadržať vozidlo šoférovi, ktorý nemá peniaze na zaplatenie pokuty.
(bum)

Beata
Balogová
