Bratislava 15. augusta (TASR) - Ročné, resp. desaťmesačné odstupné pre asi 90 zamestnancov prvého a druhého stupňa riadenia STV chápe ústredný riaditeľ tejto inštitúcie Milan Materák ako stabilizačný faktor. Podľa neho zabezpečí, aby títo ľudia neodišli a neboli vyhodení, pretože sú v STV potrební pri dokončení projektov reinžinieringu a kontrolingu.
Vyhlásil to na dnešnej tlačovej besede s tým, že manažéri, ktorí v súčasnosti riadia STV, sú odborníci a preto by nemali podliehať politickým rozhodnutiam novej vlády, ktorá bude známa po septembrových voľbách. Zároveň dodal, že realizácia oboch projektov umožní STV ušetriť v najbližších piatich rokoch stovky miliónov korún. Keď spomenuté projekty ukončia, a niekomu sa bude zdať, že sú z politických dôvodov nevhodní, môže ich prepustiť, no v súčasnosti by mali na svojich pozíciách zostať, povedal.
Materák sa oficiálne vyjadril aj k rozhodnutiu Rady STV, ktorá 23. júla odporučila poslancom, aby na augustovej parlamentnej schôdzi hlasovali o jeho odvolaní z funkcie šéfa STV. "Tento štát dopláca na to, že sa viac politikárči, pretože namiesto toho, aby sa vymieňali len niektoré politické figúrky alebo figúry, v tomto prípade ústredný riaditeľ STV, vždy sa vymieňajú aj všetci nižšie postavení," vyhlásil. Z hrozivej ekonomickej situácie slovenských verejnoprávnych médií obvinil súčasnú vládu, ktorá nesplnila predvolebné sľuby a neprijala nové zákony o STV a Slovenskom rozhlase (SRo). Podľa neho sa tak politici snažia udržať svoj vplyv v štátnych médiách. Zrušením registrácie dane z pridanej hodnoty pre STV, o ktorom rozhodla vláda, stratila verejnoprávna televízia spolu 250 miliónov korún a o ďalšie milióny prišla pravidelným znižovaním štátnych dotácií a neupravovaním výšky koncesionárskeho poplatku, pričom náklady na vysielanie neustále rastú. "Presvedčil som sa, že sľuby politikov netreba brať vážne a o to ľahšie sa mi bude odchádzať," povedal.
Na margo jeho nedávnej služobnej cesty v Číne vyhlásil, že náklady dosiahli asi 170 000 korún a zvyšok recipročne platili hostitelia. Okrem toho podpísal s riaditeľom štátnej čínskej televízie dohodu, podľa ktorej STV dostane neobmedzené množstvo dokumentárnych filmov o prírode, histórii či súčasnosti v anglickej verzii, čo podľa Materáka nahradí prostriedky vynaložené na cestu.
Šéf STV okrem iného zdôraznil, že za štyri roky prepustil z televízie 586 pracovníkov, čím znížil ich počet o 22,5 percenta. Maximálne množstvo zamestnancov v súčasnosti nepracuje v administratíve, ale stará sa o techniku, ktorá je zastaraná a my nie sme schopní ju modernizovať a ďalej tak znižovať počet ľudí, uviedol.
V závere pozitívne zhodnotil nárast sledovanosti a dôveryhodnosti STV v porovnaní s rokom 1998. Na druhej strane pripomenul, že politici nie sú spokojní so spravodajstvom STV, "pretože radi vidia svoje tváre na obrazovke a majú dojem, že práve oni sú tí, ktorí by tam mali byť každý deň". Podiel STV na domácom reklamnom trhu dosiahol podľa neho 26 percent. Okrem toho priznal aj niektoré svoje chyby na poste šéfa televízie, najmä v personálnej oblasti, no nekonkretizoval, o koho išlo.
Parlament sa bude Materákovým odvolaním zaoberať na svojej 63. schôdzi, ktorá sa začne 19. augusta. Podporu jeho odvolania už avizovali poslanci KDH a niektorí členovia Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Hlavným dôvodom tohto návrhu je nová kolektívna zmluva v STV, ktorú podpísalo vedenie so zamestnancami v júni, a ktorá garantuje všetkým pracovníkom desaťpercentné zvýšenie miezd a manažérom niekoľkodesaťtisícové odstupné.