Banská Bystrica 15.augusta (TASR) - Staré známe, že škodoradosť je najväčšia radosť pociťujú v týchto dňoch na vlastnej koži obyvatelia povodňami postihnutých oblastí. V čase, kedy by potrebovali fyzickú a psychickú pomoc sa práve naopak, častokrát stretávajú s reakciami ľudí, ktoré nemožno nazvať ináč ako zloba. "Chodia sa na nás pozerať ako na nejakú atrakciu," konštatovala pani z Čierneho Balogu, z dediny, ktorá počas jediného mesiaca zažila štyri povodne. Robia tak podľa nej najmä dovolenkári."Chodia,usmievajú sa na nás a tvrdia, že je to pre nich super spestrenie dovolenky," pokrútila hlavou. Zdôraznila však, že "očumujú" aj domáci, ktorých sa nešťastie nijako nedotklo. "Z pohľadu sa im dá pritom vyčítať, ešteže ty a nie ja. Keby aspoň pomohli, ale radšej idú do krčmy," priblížila situáciu.
Podľa banskobystrického psychológa Milana Ignjatoviča práve krízové situácie odhalia skutočnú povahu jednotlivcov. "To zlé vypláva na povrch," uviedol pre TASR. Pripomenul, že s podobnými prípadmi sa možno stretnúť všade vo svete. "Ľudia sú jednoducho takí. Povedia si, mňa sa to našťastie netýka, a tým sa všetko končí. Je to ale znak toho, že im chýba spolupatričnosť a cit pre utrpenie iných. Nevedia sa vžiť do pocitov postihnutých," konštatoval lekár. Ako však zdôraznil, nemali by zabúdať, že výsmech vlastne adresujú sami seba. "Raz sa totiž situácia môže obrátiť a ťažké chvíle budú prežívať oni," dodal.
Upozornil aj na fakt, že takéto správanie je pre postihnutých doslova ďalšou katastrofou. "Hromadí sa v nich bezmocnosť a hnev, čo môže viesť aj k osobným konfliktom, pretože postihnutí nereagujú racionálne, ale pod tlakom udalostí," uzavrel.