BRATISLAVA. V priebehu apríla priletí na Slovensko niekoľko miliónov vtákov, ktoré tiahnu ďalej na svoje severské hniezdiská a časť z nich samozrejme ostane hniezdiť v našich končinách.
Medzinárodný deň vtáctva, ktorý sa každoročne oslavuje 1. apríla, spadá na obdobie, kedy vtáčia migrácia naberá na intenzite.
Prilietajú vtedy bociany, lastovičky, trasochvosty a mnohé ďalšie druhy z afrických zimovísk. Migrujúce vtáctvo budú môcť záujemcovia cez víkend pozorovať spolu s ornitológmi na viacerých miestach Slovenska.
Ako prvé môžu záujemcovia spolu s ornitológmi privítať v sobotu 31. marca žeriavy na Senianskych rybníkoch (okres Michalovce). V Bratislave na Hrušovskej zdrži sa zasa budú v pondelok 2. apríla vítať lastovičky.
Na nedeľu 1. apríla je naplánované i pozorovanie migrujúceho vtáctva na Žitavskom luhu (okres Nové Zámky).
Prírodný fenomén
V arboréte Borová hora vo Zvolene budú ukážky odchytu a krúžkovania vtáctva. V pondelok sa okrem toho ešte uskutoční prednáška Tajomný život nočných a súmračných druhov vtákov v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.
Sledovanie a zaznamenávanie jarných príletov sa stáva čoraz populárnejšie vďaka kampaniam Jarné prílety a Jar ožíva - Spring alive.
Ku koncu marca ornitológovia zaznamenali prílet už viac ako 40 sťahovavých druhov a v priebehu apríla očakávajú ďalšie desiatky druhov priletujúcich z ďalekej Afriky či Ázie.
Spomedzi najvzácnejších sťahovavých druhov možno spomenúť prílety lyžičiarov bielych či brehárov čiernochvostých.
Vtáčia migrácia je pozoruhodný prírodný fenomén, ktorý je obdivovaný v mnohých kultúrach po celom svete.
Storočná tradícia
"Sťahovanie vtáctva predstavuje dokonalý evolučný nástroj prežitia operencov, ktoré sa počas nepriaznivého obdobia presúvajú vďaka schopnosti prekonať obrovské vzdialenosti na miesta, kde nájdu dostatok potravy a podmienky na prežitie," informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
"Po prezimovaní v ďalekých afrických končinách sa každoročne vracajú do Európy, aby tu opäť vychovali svoje potomstvo. Tieto pozoruhodné presuny kŕdľov rôznych vtákov si všímali ľudia odnepamäti," dodal.
Tradícia oslavy príchodu jari 1. apríla funguje už od roku 1900, odkedy zaviedol vítanie jari, oslavy stromov a príletu sťahovavých vtákov známy prírodovedec Otto Hermann.