Bratislava 15. augusta (TASR) - V súčasnosti Štátny zdravotný ústav SR (ŠZÚ SR) nezaznamenal na Slovensku žiadnu epidémiu v lokalitách postihnutých záplavami.
Za najdôležitejšie hygienické pravidlo považuje hlavný hygienik SR Ivan Rovný starostlivé a časté umývanie rúk. Na dnešnej tlačovej besede Rovný skonštatoval, že to umožňuje chrániť zdravie osoby a jej najbližších. Umývať ruky si treba pri styku s povrchom, ktorý bol v kontakte so záplavovou vodou, ďalej s kalmi, pred použitím a použití WC, pred jedlom a po ňom. Umyť ruky si treba vždy, keď sa človek chce dotknúť rukami tváre.
Podľa Rovného vodu nemožno piť dovtedy, kým sa neurobí bakteriologické a chemické vyšetrenie. To vykoná každý Štátny zdravotný ústav, ktorý má svoje laboratóriá. Analýzy ŠZÚ urobia bezplatne, ale s podmienkou, že starosta obce o analýzy požiada, pretože nie je vhodné, aby občania sami začali nosiť vzorky do jednotlivých zariadení.
Zaplavené potraviny nie sú vhodné pre ľudí na konzumovanie. S výnimkou výrobkov balených v skle, plechovkách, plastových obaloch, s neporušenými obalmi a uzávermi. Zlikvidovať podľa neho treba konzervy s porušeným obalom, ďalej tie, u ktorých obal zvlhol. Osobitnú pozornosť treba venovať chladenému a mrazenému mäsu. Vyradiť treba chladené mäso, ak bolo uskladnené pri teplote vyššej než šesť stupňov dlhšie ako štyri hodiny a mrazené mäso, keď bolo rozmrazené dlhšie ako dve hodiny.
Podľa Rovného, treba si uvedomiť, že zátopová voda je kontaminovaná baktériami zo splaškových vôd, z vyplavených žúmp a nemožno vylúčiť aj kontamináciu z uhynutých zvierat. Preto je nevyhnutné dodržiavať hygienické opatrenia a pokyny orgánov na ochranu zdravia.
Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre psychiatriu Pavol Černák konštatoval, že všeobecne živelné pohromy, vytopenie domu, evakuácia, môžu u menej odolných ľudí spôsobiť stres až šok. "Človek môže reagovať v podobe akútnej stresovej poruchy," povedal Černák. Takýto zážitok sa po nepriaznivých udalostiach môže osobe vracať a viesť k depresiám a dezintegrácii jej správania. Pre takto postihnutých ľudí sú pripravené centrá poradensko-psychologických služieb a linka dôvery, a samozrejme psychiatri a psychológovia v nemocniciach.