SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Kaliňák: Či bol Fico v byte Penty, ma ani nezaujíma

Keby som bol v Gorile ja, tiež by som na otázky neodpovedal, tvrdí nový minister.

Podpredseda Smeru Robert Kaliňák sa opäť stane ministrom vnútra.Podpredseda Smeru Robert Kaliňák sa opäť stane ministrom vnútra. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Budúci minister vnútra ROBERT KALIŇÁK nechce povedať, či odvolá policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka.

Roberta Fica pri mene vášho predchodcu Daniela Lipšica striasa. Vás tiež?

"Pohľad na Daniela Lipšica je do určitej miery determinovaný tým, že sa poznáme viac ako 20 rokov. Viem, ako sa správal a ako fungoval v škole, aj ako to vyzeralo potom."

Ako sa správal?

"Pomerne podobne. To, ako sa správa, je podľa mňa jeho DNA."

To znamená čo? Arogantne alebo ako?

"Nie, nie. Takto by som to nenazval. Niektoré veci sú brané z povrchu a sú heslovito zadefinované bez toho, aby bola šanca, aby sa podrobne poznal objektívny stav."

Niečo konkrétne?

"Po tom, čo dva roky prípad Gorily spal, nemôže ani Lipšic poprieť, že masívny nástup energického vyšetrovania nastal po signáli verejnosti. Vyvolala sa mediálna otázka a na to bola reakcia, začal vyšetrovať. Potom išlo obvinenie smerom ku nám, že sme to nevyšetrovali dobre, ale odpoveď na to, prečo sa to nedialo aj dva roky počas jeho ministrovania, neprišla. Teda bola jedna, že to vyšetrovali, ale zastavil to vojenský prokurátor, ale tomu môže uveriť len niekto, kto nepozná systém. Všetci vedia, že vojenský prokurátor nevyšetruje civilné osoby, ale osoby, ktoré majú súvis s políciou. Je evidentné, že sa vyšetrovala len časť súvisiaca s prácou SIS a nie s politikmi, ktorí sú v spise, alebo korupčnými udalosťami okolo Dzurindovej vlády. Vnímal som to ako povrchné riešenie súvisiace s voľbami.

Viete už o niečom, čo by ste na ministerstve zrušili hneď po nástupe?

"Nezvyknem niečo vyhlasovať dopredu na základe povrchných informácií. Sú niektoré veci, ku ktorým dlhodobo nemám pozitívny vzťah."

lf.jpg
Gorila bude jedným zo zásadnejších rozdielov medzi Lipšicom a Kaliňákom, píše Lukáš Fila

Šéf polície Jaroslav Spišiak zostane?

"Nie som ešte ministrom vnútra. Každý minister si vytvára svoj tím. Môj mal vynikajúce výsledky v objasnenosti, poklese kriminality a nehodovosti, najmä pokiaľ ide o smrteľné prípady."

Ale tu sa darilo aj Spišiakovi.

"V poriadku, ale tím, s ktorým som to robil ja, bol veľmi dobrý. Boli to dlhoroční policajti, odborníci, ktorí prežili viacerých ministrov, napríklad Tibor Gašpar. To sú ľudia, ktorým dôverujem. Nevidím dôvod, aby šestnásťmesační úradníci mali nejaké výsostnejšie právo."

Teda odvoláte Spišiaka?

"Poviem iný príklad. Moji kolegovia po skončení našej vlády v roku 2010 dali všetci žiadosti, aby uvoľnili miesta pre nového ministra a jeho tím. Pokiaľ budú noviny a verejnosť vyžadovať politickú zodpovednosť ministra za udalosti v policajnom zbore vrátane zlyhania najnižšieho policajného úradníka, spomeňme napríklad írsku výbušninu, tak dovtedy sa nedá hovoriť o tom, že by policajní dôstojníci boli čistou profesionálnou časťou a budú sa meniť politicky."

Ale vy ste v prípade výbušniny nevyvodili politickú zodpovednosť.

„Nie, ale médiá žiadali, aby som ju vyvodil.“

Nevyvodili ste ju.

"Personálnu zodpovednosť som vyvodil."

Ale nie voči sebe. Teraz ste hovorili o tom, že minister má politickú zodpovednosť aj za zlyhania najnižších policajtov.

"Ale dostatočne ste ju vyvodili vy a voliči vo voľbách, ktoré boli krátko po tom."

Teda odvoláte Jaroslava Spišiaka?

"Čakám, čo urobí on. Ak chce, môže odísť sám."

01.JPG

Ak to neurobí?

"Chcem byť korektný. Najprv sa porozprávam s ním."

Ešte neviete, kto by mohol byť Spišiakovým nástupcom?

"Určite nie."

Urobil Spišiak nejaké zásadné chyby?

"Chcem byť korektný, dostatok informácií poskytnem po rozhovore s ním."

Myslíte si, že neustále zmeny vo vedení Policajného zboru prispievajú stabilite?

"Prezident Policajného zboru nemá veľa so stabilitou, maximálne môže zbor destabilizovať. Teraz je znovu destabilizovaný. Masívne odchody rozbijú tento systém."

Je to Spišiakova vina?

"Keď po mojej výmene stabilita bola a teraz je nestabilita, tak logicky vyplýva, že Spišiak stabilitu do zboru nevniesol."

Robert Fico povedal, že takzvaného Cattaniho tímu, čo vyšetruje Gorilu, sa nedotknete. Zostane, alebo ho pozmeníte, zrušíte?

"Začali to vyšetrovať. Viem garantovať, že dostanú dostatok priestoru, technické a logistické zabezpečenie, že bude nulový politický tlak. Na úvod sa podrobne oboznámim s prípadom a tým sa to pre mňa skončí z pohľadu môjho vplyvu. Uvidíme výsledky."

Ako minister vnútra budete politicky zodpovedať za vyriešenie Gorily. Už ste sa pýtali Roberta Fica, či bol v konšpiračnom byte?

"Miešate dve veci. Lídrom vyšetrovania je v skutočnosti špeciálny prokurátor a ten má dôveru všetkých. Po druhé, mali sme jasnú komunikáciu v tejto veci. Keby som vám položil otázku - je v Gorile nejaká vec, ktorá by diskvalifikovala pána Fica?"

Nie. Napriek tomu, viete či tam bol?

"Neviem a považujem to za nereálne. Ale ak by vyšetrovateľ mal pocit, že chce s nami všetkými hovoriť, všetci s ním radi hovoriť budeme. Ale určite je záujmom vyšetrovacieho tímu predovšetkým vyšetrovať podozrenia z trestnej činnosti."

Teda vyšetrovať aj pána Fica a jeho osobného tajomníka Františka Határa, ktorí sú v spise spomínaní?

"Tam žiadne podozrenie z trestného činu nie je. Vyšetrovateľ môže zavolať kohokoľvek, o kom si myslí, že mu môže niečo objasniť."

Čo očakávate v prípade ich dvoch?

"Považujem za právny nezmysel, aby ich volal, ale vyšetrovateľovi do rozhodovania rozhodne nebudem. Môže zavolať aj mňa, ale na objasnenie Gorily to nemá žiadny význam."

Ešte ste mi neodpovedali, či ste sa pána Fica na to pýtali?

"Nie, ani ma to nezaujíma. Zaujímalo by ma to v prípade, keby tam boli problémové informácie, ale žiadne nie sú. Aj po voľbách sa objavili informácie, že v mnohých oblastiach sú podozrenia z prekrútenej spravodajskej hry, tak to je vec, ktorou sa nerád zaoberám."

Máte nejaké vysvetlenie, prečo Fico neodpovedá na takú jednoduchú otázku, či v tom byte bol?

"Myslím si, že preto, lebo to nie je dôležité. Ani ja by som neodpovedal."

Mohol by odpovedať: Bol som tam a nič sa nestalo. Alebo nebol som tam a už vôbec nič sa teda nestalo.

"To je presne sústredenie na tému, ktorá nie je podstatná a odklon od toho, čo je v spise podstatné."

To ukáže vyšetrovanie.

"Z hľadiska vyšetrovania nemá veľký význam ani to, či príslušníci SIS potvrdia, alebo nepotvrdia pravdivosť spisu. Polícia môže vychádzať z toho, že spis pravdivý je. Nakoniec, polícia preveruje aj anonymy."

Ako môžu ľudia veriť, že to vyšetríte, keď váš predseda nechce odpovedať na takú jednoduchú vec?

"Verejnosť dala jednoznačnú odpoveď vo voľbách."

Myslíte, že odpovedali vo voľbách na toto?

"Určite, bola to podstatná téma."

Gorila sa vyšetrovala aj za vášho ministrovania.

"Áno, ale nevedeli sme, že je to Gorila."

Ako ste spokojný s tým, ako sa to vyšetrilo, keď ste boli ministrom?

"Zatiaľ dobre. Nezasahujem do vyšetrovania. Vyšetrovatelia zistili, že informácie, ktoré mali, nemožno považovať za trestný čin, lebo ich mali málo. Čo im mám povedať? Ja som ten spis nevidel. Po previerke súčasného ministerstva nikto nenapadol, že sme sa snažili niečo zatĺcť. Prečo by sme to robili? Veď išlo o Dzurindovu vládu. V tomto prípade sú všetky spisy k dispozícii vyšetrovaciemu tímu. Lipšic potvrdil, že mnohé prevody boli neskôr, takže ani nemohli na ne prísť."

02.JPG

Teda hovoríte, že posun nastal až po tom, keď sa objavili nové informácie a vtedy už ste neboli ministrom?

"To netvrdím, lebo nemám takú predstavu, čo v tých spisoch bolo alebo nebolo."

Tak načo je ten špeciálny vyšetrovací tím, keď to bolo vyšetrené dobre?

"To je otázka pre Daniela Lipšica."

Ale ja sa pýtam vás.

„Ja som tím nevytváral."

Ale ho necháte fungovať.

"Iste. Nechám preveriť všetky veci. Môžeme to uzavrieť tak, že sa budeme pýtať po novom vyšetrení, akým spôsobom sa dostali ďalej a ak sa dostali, tak prečo. Ak objavia nové skutočnosti, ktoré budú viesť k obžalovaniu, či boli informácie k dispozícii predtým."

Smer pred voľbami hovoril, že do funkcií nebude nominovať nikoho z Gorily. Týka sa to aj bývalého riaditeľa SIS Jozefa Magalu?

"Zatiaľ máme nominovanú len vládu, uvidíme, čo bude ďalej."

Dá sa vylúčiť, že Magala bude šéfom SIS?

"Ja to vylúčiť nemôžem, lebo riaditeľ SIS je z môjho pohľadu čistý nominant predsedu vlády a vždy to tak bolo."

Pravdepodobne by to s vami konzultoval, nie?

"Nechajme sa prekvapiť. Ak to bude chcieť konzultovať, tak bude, ale zatiaľ sa tomu nevenoval."

Prokurátor Jaroslav Čižnár je meno, o ktorom sa hovorí na tento post?

"Je bezpochyby odborník. Zopakujem, ak bude mať pán predseda záujem to so mnou konzultovať, tak to urobí."

Je toto meno nezmysel?

„Ja som to nepočul. Počul som to pred šiestimi rokmi, ale teraz nie.“

Nominačné predsedníctvo trvalo okolo hodiny, bude to len formalita, kde sa už len schváli návrh predsedu Fica?

„Predsedníctvo nikdy nebýva formalitou, vždy sa diskutuje. Verejne známe mená nevyplývajú z individuálneho rozhodnutia predsedu, ale konsenzuálneho rozhodnutia vedenia. Pokojne môže nastať aj zmena.“

Konzultoval Smer obsadzovanie postov a ťažiskové témy aj s podnikateľmi, myslím konkrétne Vladimíra Poóra, Juraja Širokého, Jozefa Brhela?

"So žiadnymi podnikateľmi sme nikdy nekonzultovali, takže nebol dôvod ani teraz."

V rámci protikorupčných opatrení sa objavil návrh, že by sa vo verejnom obstarávaní vylučovala najdrahšia a najlacnejšia ponuka. Mysleli ste to vážne?

"Myšlienku skôr považujem za signál, čo chceme dosiahnuť novým zákonom. Aby neboli špekulatívne návrhy firiem, najmä v stavebníctve."

Ako sa dá predpokladať, že najnižšia ponuka je špekulatívna a automaticky sa vylúči?

"Počkajte na návrh, toto je len signál, čomu chceme predísť. Presadzujem zákaz dodatkov. Nie úplne, ale je to cesta, napríklad v stavebníctve."

Ako vysvetlíte podnikateľovi, ktorý ponúkne najnižšiu cenu, že bude vylúčený?

"Počkajte na legislatívny návrh, potom môžeme diskutovať. To nebude tak, že najnižšia a najvyššia ponuka sa škrtá. Je to signál. Nazvem to politická skratka?"

To, že ste súhlasíte s existenciou ministerstva životného prostredia, ktoré ste v roku 2010 zrušili, to už asi politická skratka nie je.

"Je to jedna z vecí, kde sme sa rozhodli, že niektoré veci budeme trikrát merať a raz strihať. V tomto prípade sa dá asi povedať, že zrušenie nebolo úplne šťastné riešenie."

03.JPG

Nominant na post ministra je obchodník s drevom. Necítite tam konflikt záujmov?

"Mýlite sa. Hovoríte, ako keby napríklad obchodník so zbraňami nemohol byť ministrom vnútra. Ministrom vnútra nemôže byť vrah. Tak isto by bol problém, keby ministrom životného prostredia bol lesník alebo drevorubač. Obchodník s drevom je niečo iné. Mne asi nedáte sto dní, ale pán Žiga rozumie veciam a môže presvedčiť. Je to dobrá nominácia. Bude kvalitným ministrom a nejeden ochranár si možno ešte všetkých desať oblíže."

Nominant na ministra spravodlivosti je Tomáš Borec. Cítite rozdiel medzi touto nomináciou a Štefanom Harabinom?

"Určite. Je mladší a menej kontroverzný."

To asi nerozhodovalo.

"Chceme odborníka, ktorý nebude prinášať rozpory do systému. Naopak, bude schopný presadiť mnohé opatrenia a na to je pán Borec ideálny. Tento výber naznačuje, ako si Smer predstavuje vedenie rezortu."

Borec bol váš návrh?

"Nie, ale veľmi dobre ho poznám. Navrhol ho Robert Fico. Keď sa ma to prvý raz opýtal, tak som to považoval za dobrý nápad."

Bude mať voľné ruky pri výbere pracovníkov na ministerstve?

"Určite áno. Je zodpovedný za vedenie rezortu, tak má právo ho obsadiť. Chceme výsledky."

Hovorí sa o poste štátnej tajomníčky.

"To je politická nominácia."

Spomína sa sudkyňa Monika Jankovská. Je to vaša spolužiačka?

"Áno je, rovnako ako Rado Procházka a Daniel Lipšic."

Hovorí sa o nej reálne?

"Je to jedna z alternatív, ale nie je to môj návrh. Ale keby to tak bolo, tešil by som sa, lebo má šancu vniesť do rezortu pokoj."

Stane sa Jozef Čentéš niekedy generálnym prokurátorom?

"Neviem, ako rozhodne súd."

Koho by ste chceli za generálneho prokurátora?

"Nechcem nikomu škodiť, takže meno nepoviem. Určite je niekoľko ľudí, za ktorých by som vedel zodvihnúť ruku."

Keď súd rozhodne a prezident Čentéša vymenuje, vymeníte ho?

"Rešpektujeme rozhodnutia Ústavného súdu a budeme ho rešpektovať aj dnes."

Avizovali ste racionalizáciu štátnej správy. Bude radikálna?

"Bude to veľmi slušná revolúcia."

Slušná revolúcia znamená stovky alebo tisícky prepustených?

"Nespájal by som to s prepúšťaním, ide o kvalitu. Základná revolúcia bude v znižovaní nákladov."

Smer zmenil v poslednom období tvár. Je to produkt PR manažmentu, sebareflexia, alebo ste už takí silní, že už nemáte s kým bojovať?

„Nenazval by som to zmenou. Tak ako vy teraz vidíte Roberta Fica, tak ja ho poznám stále.“

Čo bolo to predtým?

"Bol to obranný mechanizmus, ktorý bol spôsobený tým, že médiá nedali vláde Roberta Fica žiadnu šancu. Ešte sme nič neurobili a vláda bola popravená."

Z čoho vyplynula zmena?

"Dozreli ste vy, aj my, aj Slovensko. Určite sme sa poučili aj z chýb. Skúste nám dať čas a potom nás hodnoťte."

Už máte vybratého hovorcu?

"Ešte úplne nie, ale je jasné, že to Erik Tomáš nebude, keďže si ho berie premiér. Nemám nejaké zásadné kritériá, ale musí to byť človek, ktorý má rád políciu a bude bojovať za rezort."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 895
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 670
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 279
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 602
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 041
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 023
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 393
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 222
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 082
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 966
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošný skríning.

14 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

2 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

7 h

Neprehliadnite tiež

Vyštudoval biológiu a robil antropologický výskum v osade pri Krupine. V súčasnosti Andrej Belák pôsobí v Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV a v organizácii ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny.

Antropológ Belák dostal Bielu vranu.

1 h
Požiar vypukol v noci.

Polícia vyšetruje tragickú smrť v obci v okrese Levoča.

2 h
Laureáti ocenenia Biela vrana 2020 (zľava) Andrej Belák, manželia Jolana a Štefan Nátherovci, Jaroslav Macek.

Ocenili občiansku statočnosť.

2 h
Vladimír Crmoman, prezident Slovenskej komory učiteľov.

Viceprezidentkou bude Soňa Puterková.

2 h