BRATISLAVA. Knižnice ešte stále stoja a sú otvorené pre čitateľov za zanedbateľné ceny.
Skalní čitatelia sa nemenia, mladí čitatelia sa však podobne ako moderné technológie menia niekedy dosť výrazne, hovoria knihovníci, ktorí si pripomínali Týždeň kníh.
„Stáva sa, že prídu do knižnice, lebo nenašli niečo na internete,“ hovorí vedúca jednej z pobočiek Staromestskej knižnice Mária Majerčinová. Vie ju to aj nahnevať. „Ľudia si knihy často nevážia.“
Knižnice by podľa nej mali byť bezplatné, ak však niekto nedodržiava pravidlá, mal by platiť. „Ešte nie sme na takej úrovni, aby sme vedeli oceniť a vážiť si niečo, čo je zadarmo.“
Zabúdajú dospelí
Dospelí sa do bratislavskej Staromestskej knižnice registrujú za štyri eurá, študenti za polovicu, deti a dôchodcovia za jedno euro.
„Máme čitateľov, ktorí chodia denne,“ ukazuje Majerčinová na štyri dámy, ktoré čítajú časopisy. Hovorí čo najtichšie, ticho vo výpožičnej miestnosti a čitárni ruší len zvuk zapnutých počítačov.
Pobočka v centre má knihy pre deti aj pre dospelých. Tí najviac čítajú súčasné slovenské autorky, u detí letí to, čo je práve moderné.
Najviac zábudlivých je medzi dospelými. „Niečo si požičajú a potom akoby na knihu zabudli,“ smeje sa Majerčinová.
Záujem o služby knižníc podľa bratislavských knihovníkov výrazne neklesá. Eva Šulajová z Mestskej knižnice tvrdí, že je stabilný. „Zdravé jadro, ľudia, ktorí knižnicu stále potrebujú, zostalo.“
Dôležité je záujem udržať. „Musíme priebežne posilňovať nákup nových kníh, pripravovať zmysluplné podujatia a držať krok s vývojom.“
Knižnice organizujú diskusie so spisovateľmi, interaktívne či nočné čítanie.
Deti priťahujú rodičov
„Pre deti organizujeme najmä informatickú prípravu, aby sme im priblížili knižnicu a naučili ich samostatne pracovať s knihami,“ vysvetľuje Jaroslava Lesayová zo Staromestskej knižnice. Obľúbené sú počítačové kurzy pre seniorov.
Najviac návštevníkov pribúda medzi deťmi a dôchodcami. „Majú najviac času zájsť do knižnice,“ myslí si Šulajová.
Jana Vozníková z novomestskej knižnice dodáva, že niekedy mladšie ročníky pritiahnu k čítaniu aj dospelých.
„Deti, najmä tie najmenšie, majú potrebu ukázať knižnicu rodičom a tí znovu objavujú, že knihy sú zaujímavé.“

Beata
Balogová
