BRATISLAVA. Budúci premiér Robert Fico potvrdil, že zruší post podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny a namiesto neho vytvorí nové miesto.
Mimovládkam z Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť zriadenej pod úradom vicepremiéra, sa tento zámer nepáči. Obávajú sa štiepenia agendy ľudských práv a menšinových tém.
Fico argumentuje, že post bol zriadený politicky pre koaličnú vládu, aby si mohla prerozdeliť viac postov – to bolo v roku 1998. Vicepremiéra pre menšiny však zachoval aj on počas svojej prvej vlády.
Podelia si to ministerstvá
Časť agendy vzdelávania menšín prejde pod ministerstvo školstva, ktoré bude viesť bývalý vicepremiér pre ľudské práva Dušan Čaplovič.
Podpora kultúry menšín má prejsť pod kontrolu Mareka Maďariča na ministerstve kultúry.
Najmä s nimi sa v rokoch 2006 až 2010 politici z SMK a Mosta-Hídu dostávali do konfliktov pre uplatňovanie menšinových práv.
Čaplovič s pridaním agendy na jeho ministerstve veľmi nesúhlasí.
„Nie som zástancom, aby som prebral ľudské práva pod školstvo. Skôr by sa to malo diverzifikovať medzi ministerstvá, a ľudské práva by sa mohli zachovať na ministerstve zahraničných vecí, kde je silná sekcia ľudských práv. Aj z hľadiska zahraničnej politiky by to bolo dobré.“
Budúci minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák to nechcel komentovať.
„Budem mať dostatok času hovoriť o svojich plánoch, keď budem vymenovaný. Potrebujem si najskôr sadnúť s premiérom a potom budem o tom hovoriť.“
Čaplovič tvrdil, že agenda vicepremiéra bola náročná. „Nemal som na to ani štátneho tajomníka, v českej vláde na to mali dvoch štátnych tajomníkov.“ Teraz to majú zvládať ministerskí úradníci.
Zrušenie postu vicepremiéra samo osebe problém nie je, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Obavy z neskúsenosti
Na ministerstvách nemajú skúsenosti so zavádzaním opatrení v oblasti ľudských práv, diskriminácie či širokej agendy rómskej otázky. Mimovládky otvoreným listom minulý týždeň Fica vyzvali, aby vicepremiéra nerušil.
„Táto téma si vyžaduje jednu inštitúciu, ktorá témy bude koordinovať s ministerstvami, pretože je prierezová. Takýmto spôsobom sa stane to, že všetky ministerstvá to budú riešiť samostatne a čiastočne,“ hovorí Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity, ktoré je súčasťou rady vlády.
Upozorňuje, že sa výrazne zredukuje táto agenda.
„Na ministerstve zahraničných vecí riešia monitorovacie správy o stave ľudských práv, ale ich nezaujíma implementácia. Ministerstvo práce bude úzko zamerané na sociálnu oblasť,“ hovorí.
Hovorca Smeru Erik Tomáš tvrdí, že pozícia podpredsedu vlády bola skôr politickou funkciou, ktorej chýbal silný aparát.
„Bude lepšie, keď problematiku budú riešiť jednotlivé ministerstvá, čím bude mať táto problematika silné politické zastrešenie.“

Beata
Balogová
