Ficova vláda ide vychovať neprispôsobivých ľudí tak, že im nedá hotovosť. Smer sa nevzdal ani myšlienky internátnych škôl pre rómske deti.
BRATISLAVA. Poberateľ sociálnych dávok, ktorý sa dopúšťa trestných činov, priestupkov alebo sa nesnaží nájsť si prácu, by už nemal dostávať sociálne dávky v hotovosti, ale v potravinách a v iných základných životných potrebách, ktoré mu zabezpečí štát.
A rodič má byť zodpovedný aj za priestupky detí. Takto vyzerá podľa informácií SME časť plánu, ktorým chce Smer riešiť problémy so slovenskými Rómami.
Smer si už v Bruseli zisťuje, kam až by mohol v zmene politiky ísť. „Kto sa dnes chce ťahať s Európskou úniou, keď potrebujeme eurofondy?“ hovoril podľa agentúry Sita o Rómoch Robert Fico na prednáške študentom.
Riešiť rómsky problém Slovensko podľa budúceho premiéra nedokáže bez toho, aby na európskej úrovni presadilo isté ústupky v rozsahu ľudských práv.
Podpredseda Smeru a budúci minister vnútra Robert Kaliňák hovorí, že sa nové opatrenia budú týkať každého bez ohľadu na to, či je Róm.
„Ak daňový poplatník podporí ľudí v hmotnej núdzi, je nutné, aby aj oni prejavovali aktivitu voči tým, ktorí na dávky prispievajú – kvalitným občianskym spolunažívaním, aktivitou k obci, kde žijú, alebo smerom k tým, ktorí sa na pomoci podieľajú.“
Slušní majú mať viac výhod
Smer chce sociálne dávky rozdeľovať nielen podľa počtu detí či podľa účasti na aktivačných prácach, ale aj podľa toho, či ich poberatelia páchajú priestupky alebo trestné činy.
„Je prirodzené, že každý, kto sa správa slušne, má mať viac výhod ako tí, ktorí sa slušne nesprávajú,“ hovorí Kaliňák.
„Je nevyhnutné, aby sociálne dávky neboli naviazané len na pracovnú aktivitu, ale aj na občianske spolunažívanie – nielen k trestným činom, ale aj s veľkým dôrazom na priestupky.“
Rodičia sú navyše podľa Kaliňáka zodpovední aj za priestupky spáchané svojimi deťmi. Bližšie o princípoch zmeny sociálnej politiky hovoriť nechcel.
Potraviny kúpi štát
V Smere podľa informácií SME neuvažujú nad tým, že by úplne zastavili dávky páchateľom priestupkov a ľuďom, ktorí sa nesnažia nájsť si prácu či nezapájajú sa do verejnoprospešných prác. Nový systém by zastavil takýmto ľuďom vyplácanie dávok v hotovosti.
Namiesto peňazí by dostávali priamo potraviny či iné potreby na život ako napríklad ošatenie. Tovary by nedodávali obce, ale priamo štát.
Tento systém, na ktorom by sa podieľali ministerstvá práce, vnútra aj financií, chcú v Smere kombinovať s podporou práce pre mladých, ktorý spolufinancuje únia.
V hre je podľa informácií SME aj pokračovanie protipovodňových projektov vrátane hrádzok, ktoré tiež môže ísť
z peňazí únie.
„Na prvé počutie v tom ústavnoprávny problém nevidím. Ešte československý Ústavnú súd konštatoval, že rovnosť nie je absolútna kategória. Pokiaľ by sa takouto formou rozdeľovania dávok zabezpečili základné potreby, nemuselo by to byť diskriminačné,“ povedal Jozef Vozár, právnik a poradca premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ).
Možno aj internáty
Smer sa podľa Roberta Fica nevzdal ani myšlienky internátnych škôl pre rómske deti, zrejme to však budú riešiť až neskôr.
Rómsky aktivista a poslanec Obyčajných ľudí Peter Pollák vraví, že internátne školy nie sú dobrým riešením.
Výrazne lacnejšie a pritom efektívnejšie je podľa neho celodenné vzdelávanie rómskych detí – po škole by si robili v prítomnosti pedagógov úlohy, pripravovali sa aj na život mimo osád a večer by chodili domov do svojich rodín, s ktorými by neprerušili väzby.
Pollák nevidí riešenie ani v náhrade hotovosti zo sociálnych dávok za potraviny.
„Priestupky sú len dôsledkami niečoho – chudoby. Jedným zo znakov chudoby je zvýšená kriminalita. Ak nedostaneme ľudí z pásma chudoby, problém bude trvať naďalej.“
Ide podľa neho o ďalšie riešenie, ktoré vychádza len z represie.

Beata
Balogová
