SME

Opatrovať nemusíte len príbuzného

Ak opatrujete blízkeho príbuzného, nemusíte si nahlasovať uňho pobyt. Keď ide len o priateľa, aspoň prechodný pobyt je nevyhnutný.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

Ak opatrujete blízkeho príbuzného, nemusíte si hneď nahlasovať uňho pobyt. Keď však ide len o priateľa, aspoň prechodný pobyt je nevyhnutný.Výpočet SME

BRATISLAVA. Mama je ťažko chorá, má už vyše 70 rokov, a nevládze sa o seba postarať sama. Vzdala som sa zamestnania, aby som ju mohla opatrovať. Museli sme ju presťahovať z dediny k nám do Bratislavy.

Vybavili sme jej aj prechodný pobyt. Na úrade práce mi však povedali, že nemám nárok na príspevok na ošetrovanie, lebo matka nemá trvalý pobyt na rovnakej adrese ako ja, vysvetľuje Bratislavčanka Jana.

SkryťVypnúť reklamu

Tento problém netrápi len ju. Na internete sa vo veľkom diskutuje o možnosti získať opatrovateľský príspevok a prečo niekto nemá naň nárok.

V článku sa dočítate: Ako s daňami Ako sa posudzuje Ako sa prihlásiť Štát neplatí všetko Koľko peňazí môžete dostať od štátu na opatrovanie

Dôležité príjmy

Odpovede sú pomerne jednoznačné, hoci nie všetkých uspokoja. Do posudzovania okrem zdravotného stavu vstupujú aj také faktory ako majetok a príjem opatrovaného, no aj zárobková činnosť opatrovateľa.

Čím vyšší je príjem alebo dôchodok opatrovaného, tým viac sa príspevok znižuje. „Zisťuje sa aj príjem opatrovanej osoby a príjem s ňou spoločne posudzovaných osôb. Napríklad manžela či manželky,“ vysvetľuje Oľga Janíková z tlačového odboru ústredia práce.

Opatrovateľ zasa nemôže zarobiť viac ako zákonom stanovenú hranicu, ktorá je dvojnásobkom životného minima, v súčasnosti 379,66 eura. Ak túto hranicu presiahne, opatrovateľský príspevok mu automaticky odoberú. Výšku príjmu musí každý mesiac preukazovať na príslušnom úrade práce.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že niekoho opatrujete a museli ste odísť zo zamestnania, je výhodnejšie nebyť zahlásený sa na úrade práce v evidencii nezamestnaných. Minimálne od času, keď nepoberáte podporu v nezamestnanosti.

Ako opatrovateľ požívate od štátu rovnaké výhody ako nezamestnaný, platí za vás zdravotné poistné, dokonca dôchodkové poistenie.

Ako nezamestnaný evidovaný na úrade práce si však môžete zarobiť najviac 139,90 eura.

Kto je blízka osoba

Problém s rovnakým bydliskom sa týka iba tých, ktorí opatrujú cudzích ľudí.

„Opatrovatelia, ktorí majú blízky vzťah k opatrovanému, nemusia spĺňať podmienku bývania. To znamená, že sa nemusia prihlásiť na trvalý alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu opatrovaného,“ vraví Janíková.

Pod blízkym vzťahom sa rozumie manžel, manželka, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec.

SkryťVypnúť reklamu

„O poskytnutie peňažného príspevku na opatrovanie však môže požiadať nielen fyzická osoba, ktorá má blízky vzťah k opatrovanému, ale aj iná fyzická osoba,“ dodáva hovorkyňa ústredia práce

Andrea Hajdúchová. Podmienka bývania je v tomto prípade splnená v prípade, ak má opatrovateľ nielen trvalý, no aj prechodný pobyt u opatrovaného alebo naopak opatrovaný u opatrovateľa.

Musí súhlasiť

Nevyhnutnými podmienkami na to, aby ste získali príspevok na opatrovanie, je aj dosiahnutie plnoletosti, spôsobilosti na právne úkony, fyzická a psychická schopnosť vykonávať opatrovanie a v neposlednom rade aj písomný súhlas opatrovaného, že súhlasí s tým, aby ste ho opatrovali.

Ako s daňami

Príspevok na opatrovanie sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/ku považuje za vlastný príjem manžela/ky.

SkryťVypnúť reklamu
  • Manžel si teda musí o túto sumu znížiť nezdaniteľnú časť, ktorá je za vlaňajšok 3559,30 eura. A to takto:

  • plná nezdaniteľná časť – (mesačný príspevok x 12) = reálna nezdaniteľná časť.

  • Reálna nezdaniteľná časť = 3559,30 – (211,3 t. j. plný príspevok x 12)

  • Reálna nezdaniteľná časť = 1023,70 eura

  • O túto sumu by si mohol manžel znížiť daňový základ.

  • Ak by si však opatrovateľ platil dobrovoľné odvody napríklad dôchodkové poistenie mesačne 97,71 eura, toto by sa odpočítalo od príjmu.

  • Reálna nezdaniteľná časť = plná nezdaniteľná časť – (mesačný príspevok x 12 – mesačné poistné x 12).

  • Reálna nezdaniteľná časť = 2196,22 eura

  • Poberateľ príspevku na opatrovanie však nemusí podávať daňové priznanie, ak je príspevok jeho jediný príjem.

Ako sa posudzuje

1. Hodnotenie zdravotného stavu opatrovaného hodnotí posudkový lekár na základe predloženej zdravotnej dokumentácie spracovanej ošetrujúcimi lekármi.

SkryťVypnúť reklamu

2. Posudkový lekár vykonáva posudzovanie bez prítomnosti opatrovaného. Úrad práce vyhovie aj požiadavkám tých, ktorí majú záujem o posúdenie za ich prítomnosti. Treba poslať písomnú žiadosť.

3. Posudkový lekár môže predvolať budúceho opatrovaného, ak má pochybnosti o správnosti predloženej diagnózy.

Kto je odkázaný

1. Príspevok na opatrovanie úrad práce odklepne len v prípade, ak osoba, ktorú treba opatrovať, bude uznaná za ťažko zdravotne postihnutú. Za takú sa považuje ten, koho miera funkčnej poruchy je najmenej 50 percent. Mieru funkčnej poruchy pri jednotlivých diagnózach určuje zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu v prílohe č. 3.

2. Zároveň treba splniť podmienku odkázanosti – teda či takúto osobu naozaj treba opatrovať. To určí posudkový lekár podľa zákona č. 448/2008 o sociálnych službách.

SkryťVypnúť reklamu

3. Posudzujú sa kategórie ako orientácia v prostredí, pohyb po rovine, po schodoch, sedenie, státie, zmena polohy, obliekanie vyzliekanie, kúpeľ, osobná hygiena, vyprázd〜ňovanie, stravovanie.

4. Podľa toho, ako tieto úkony človek sám zvláda, dostane body. Ak s niektorou činnosťou nemá žiadny problém, dostane desať bodov. Ak ju vôbec nezvláda, dostane nulu, za polovičné kapacity dostane päť bodov. Za odkázanú na opatrovanie sa považuje len taká osoba, ktorá dosiahne od 0 do 44 bodov.

Ako sa prihlásiť

Ak chcete, aby za vás štát zaplatil poistné na dôchodok, musíte sa prihlásiť sami. Najlepšie ihneď.

1. Štát zaplatí dôchodkové poistenie z dôvodu poberania príspevku na opatrovanie iba v prípade, že nie ste už dôchodkovo poistený ako zamestnanec, živnostník, fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov, či osoba, ktorá sa stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 18 rokov. Ďalšou podmienkou je trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Zároveň platí, že nemôžete poberať invalidný ani predčasný starobný dôchodok a nemôžete mať dovŕšený dôchodkový vek.

SkryťVypnúť reklamu

2. Prihlášku na dôchodkové poistenie môžete podať v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska alebo poštou na tlačive „Registračný list fyzickej osoby“, ktorý nájdete na www.socpoist.sk v časti Formuláre.

3. K prihláške treba pripojiť aktuálne potvrdenie z úradu práce o poberaní peňažného príspevku na opatrovanie.

4. Dôchodkové poistenie vzniká odo dňa prihlásenia sa na poistenie. Ak sa neprihlásite okamžite po schválení poberania príspevku, tento čas sa vám nezapočíta do obdobia na účely nároku na dôchodok.

5. Dôchodkové poistenie zanikne dňom skončenia poskytovania príspevku na opatrovanie, najneskôr dňom získania dvanástich rokov poberania tohto príspevku.

6. Po skončení poberania príspevku na opatrovanie sa musíte najneskôr do ôsmich dní odhlásiť z dôchodkového poistenia rovnako v príslušnej pobočke na tlačive „Registračný list fyzickej osoby“.

SkryťVypnúť reklamu

Štát neplatí všetko

Dôchodkovo poistení ste len dočasne, nemocenské štát nezaplatí vôbec.

Ak poberáte príspevok na opatrovanie, štát za vás odvádza do Sociálnej poisťovne poistné na dôchodkové poistenie. Najviac však dvanásť rokov a z minimálneho vymeriavacieho základu, v súčasnosti 339,89 eura.

„Do tohto obdobia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získaného z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Iba dočasne

Štát neplatí tým, ktorí poberajú predčasný starobný alebo invalidný dôchodok, alebo dovŕšili dôchodkový vek.

Na to, aby za vás začal platiť poistné, musíte podať prihlášku do Sociálnej poisťovne na dôchodkové poistenie z dôvodu opatrovania.

SkryťVypnúť reklamu

Po dvanástich rokoch, keď štát prestane za poberateľa platiť poistné na dôchodkové poistenie, môžete sa prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Pri platení iba dôchodkového poistenia z minimálneho vymeriavacieho základu by ste mesačne museli odviesť 97,71 eura.

Ak by ste sa nepoistili, tak sa tento čas nezapočítava do súčtu obdobia dôchodkového poistenia.

Teoreticky teda, ak by opatrovateľ, ktorý nikdy nepracoval no celý život sa staral o nevládnych príbuzných, a po dvanástich rokoch by si neplatil dobrovoľne na dôchodkové poistenie, chcel dôchodok, nemal by naň nárok.

Ten totiž vznikne až po splnení dvoch podmienok súčasne. A to minimálne po 15 rokoch dôchodkového poistenia a dovŕšení dôchodkového veku 62 rokov.

Iba celý balík

Štát však za opatrovateľov neplatí iné poistné, napríklad na nemocenské poistenie, dôležité pre prípadné nemocenské dávky alebo nároku na materské.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by si opatrovateľ chcel platiť dobrovoľne na nemocenské poistenie, musel by si po novom zaplatiť za celý dobrovoľný poistný balík teda vrátane dôchodkového a poistenia v nezamestnanosti.

Z minimálneho vymeriavacieho základu by musel mesačne odvádzať do Sociálnej poisťovne 119,45 eura.

Za poberateľa príspevku na opatrovanie štát platí zdravotné poistenie.

Koľko peňazí môžete dostať od štátu na opatrovanie

1. Príklad

A) Žiadateľ o príspevok na opatrovanie sa chce postarať o príbuzného, ktorý poberá starobný dôchodok vo výške priemerného dôchodku na Slovensku 374,33 eura. Na aký opatrovateľský príspevok má nárok?

Plná suma opatrovateľského príspevku (PSOP)= 111,32% zo ŽM

PSOP = 211,30 eura

Výška príspevku pre žiadateľa = PSOP – (dôchodok opatrovaného –(1,4x ŽM))

SkryťVypnúť reklamu

Výška príspevku pre žiadateľa = 211,32 – (374,33 – 265,762)

Výška príspevku pre žiadateľa = 102,76 eura

B) Ak žiadateľ o príspevok na opatrovanie sa chce starať o nezaopatrené dieťa, plný opatrovateľský príspevok, teda 211, 30 eura sa znižuje iba v prípade, ak príjem dieťaťa (napríklad sirotský dôchodok) je vyšší ako 3-násobok životného minima, teda 569,49 eura. Príjem dieťaťa je napríklad 600 eur. Príspevok sa potom vypočíta takto:

Výška príspevku pre žiadateľ =PSOP – (príjem dieťaťa – (3xŽM)

Výška príspevku pre žiadateľa = 211,32 – (600-569,49)

Výška príspevku pre žiadateľa = 180,81

Túto sumu je možné zvýšiť o 49,80 eura, ak opatrovateľ nemá príjmy zo zamestnania a nepoberá niektorý z dôchodkov

2. Príklad

Žiadateľ o príspevok na opatrovanie sa chce postarať o dvoch príbuzných, ktorí poberajú starobný dôchodok. Jeden vo výške priemerného dôchodku na Slovensku 374,33 eura a druhý vo výške 260,20 eura, pričom poberá zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť vo výške 10 eur. Na aký opatrovateľský príspevok má nárok?

SkryťVypnúť reklamu

Plná suma opatrovateľského príspevku (PSOP) pri dvoch opatrovaných = 148,42% zo ŽM

PSOP = 281,75 eura

Fiktívne sa rozdelí základná výška príspevku na polovicu. Teda na každého opatrovaného pripadne 140,875 eura

Pri prvej osobe sa príspevok počíta:

Delená výška príspevku – (dôchodok opatrovaného –(1,4x ŽM)) = príspevok na 1. osobu

140,875 – (374,33- 265,762) = príspevok na 1. osobu

Príspevok na 1. osobu = 32,307 eura

Pri druhej osobe sa príspevok počíta rovnako, Keďže však jej dôchodok nepresahuje 1,4 násobok ŽM, tak sa počíta s celou sumou 140,875 eur ale odpočíta sa ešte 10 eur ako zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť.

Príspevok na 2. osobu = 130,875 eur

Priznaná výška príspevku = príspevok na 1. osobu + príspevok na 2.osobu

Priznaná výška príspevku = 32,307 + 130,875

SkryťVypnúť reklamu

Priznaná výška príspevku = 163,19 eur

3. príklad

A) Žiadateľ o príspevok na opatrovanie sa chce postarať o príbuzného, napríklad dieťa vo veku od 6 rokov, ktoré navštevuje školské zariadenie viac ako 20 hodín týždenne alebo o rodiča, ktorému sa poskytuje denná pobytová služba viac ako 20 hodín týždenne a poberá priemerný dôchodok 374,33 eura. Na aký opatrovateľský príspevok má nárok?

Plná suma opatrovateľského príspevku pri opatrovaní dospelého (PSOP)= 98,33% zo ŽM

PSOP = 186,66 eura

Výška príspevku pre žiadateľa = PSOP – (dôchodok opatrovaného –(1,4x ŽM))

Výška príspevku pre žiadateľa = 186,66 – (374,33 – 265,762)

Výška príspevku pre žiadateľa = 78,10 eura

B) Plná suma opatrovateľského príspevku pri opatrovaní dieťaťa (PSOP)= 98,33% zo ŽM

PSOP = 186,66 eura. Tu sa plný príspevok znižuje, len ak dieťa má príjem viac ako 3x ŽM

SkryťVypnúť reklamu

Výška príspevku pre žiadateľa = PSOP – (príjem dieťaťa –(3x ŽM))

Výška príspevku pre žiadateľa = 186,66 – (600-569,49)

Výška príspevku pre žiadateľa = 156,15 eura

Túto sumu je možné zvýšiť o 49,80 eura, ak opatrovateľ nemá príjmy zo zamestnania a nepoberá niektorý z dôchodkov

4. príklad

Žiadateľ o príspevok na opatrovanie sa chce postarať o dvoch príbuzných, napríklad dieťa vo veku od 6 rokov, ktoré navštevuje školské zariadenie viac ako 20 hodín týždenne a nemá žiaden príjem aj o rodiča, ktorému sa poskytuje denná pobytová služba viac ako 20 hodín týždenne a poberá priemerný dôchodok. Na aký opatrovateľský príspevok má nárok?

Plná suma opatrovateľského príspevku (PSOP) pri dvoch takýchto opatrovaných = 139,15% zo ŽM

PSOP = 264,15 eura

Fiktívne sa rozdelí základná výška príspevku na polovicu. Teda na každého opatrovaného pripadne 132,075 eura

SkryťVypnúť reklamu

Pri prvej osobe sa príspevok počíta:

Delená výška príspevku – (dôchodok opatrovaného –(1,4x ŽM)) = príspevok na 1. osobu

132,075 – (374,33- 265,762) = príspevok na 1. osobu

Príspevok na 1. osobu = 23,507 eura

Pri druhej osobe sa príspevok počíta rovnako, keďže však nemá dieťa príjem príspevok sa nekráti

Príspevok na 2. osobu = 132,075 eur

Priznaná výška príspevku = príspevok na 1. osobu + príspevok na 2.osobu

Priznaná výška príspevku = 23,507 + 132,075

Priznaná výška príspevku = 155,582 eur

Túto sumu je možné zvýšiť o 49,80 eura, keďže jedným z opatrovaných je dieťa. Ale iba v prípade, ak opatrovateľ nemá príjmy zo zamestnania a nepoberá niektorý z dôchodkov

5. príklad

Žiadateľ o príspevok na opatrovanie sa chce postarať o dvoch príbuzných, napríklad dieťa vo veku od 6 rokov, ktoré navštevuje školské zariadenie viac ako 20 hodín týždenne, ale nemá žiaden príjem aj o rodiča, o ktorého sa musí celodenne starať, ten má priemerný dôchodok. Na aký opatrovateľský príspevok má nárok?

Plná suma opatrovateľského príspevku (PSOP) pri dvoch takýchto opatrovaných = 144,71% zo ŽM

PSOP = 274,71 eura

Fiktívne sa rozdelí základná výška príspevku na polovicu. Teda na každého opatrovaného pripadne 137,355 eura

Pri prvej osobe sa príspevok počíta:

Delená výška príspevku – (dôchodok opatrovaného –(1,4x ŽM)) = príspevok na 1. osobu

137,355 – (374,33- 265,762) = príspevok na 1. osobu

Príspevok na 1. osobu = 28,787 eura

Pri druhej osobe sa príspevok počíta rovnako, keďže však nemá dieťa príjem príspevok sa nekráti

Príspevok na 2. osobu = 137,355 eur

Priznaná výška príspevku = príspevok na 1. osobu + príspevok na 2.osobu

Priznaná výška príspevku = 28,787 + 137,355

Priznaná výška príspevku = 166,14 eur

Túto sumu je možné zvýšiť o 49,80 eura, ak opatrovateľ nemá príjmy zo zamestnania a nepoberá niektorý z dôchodkov

6. príklad

Žiadateľ o príspevok na opatrovanie poberá starobný, predčasný starobný, plný invalidný, výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok a chce sa postarať o príbuzného. V tomto prípade sa nehľadí na príjem opatrovaného

Plná suma opatrovateľského príspevku (PSOP) pri dvoch takýchto opatrovaných = 46,38% zo ŽM

PSOP = 88,05 eura

7. príklad

Žiadateľ o príspevok na opatrovanie poberá starobný, predčasný starobný, plný invalidný, výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok a chce sa postarať o dvoch príbuzných. V tomto prípade sa nehľadí na príjem opatrovaných.

Plná suma opatrovateľského príspevku (PSOP) pri dvoch takýchto opatrovaných = 61,12% zo ŽM

PSOP = 116,22 eura

Poznámky:

1. V prípade, ak opatrovaná osoba poberá zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, vypočítaná výška príspevku sa zníži o sumu zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť.

2. Príjem opatrovanej osoby sa zisťuje ako priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok,. Pričom sa zisťuje príjem aj spoločne posudzovaných osôb, napríklad manžela alebo manželky.

Vysvetlivky: ŽM – životné minimum. V súčasnosti na jednu dospelú osobu je 189,83 eura

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu