BRATISLAVA. Novelu ústavy, ktorou sa oklieštili právomoci vlády po vyjadrení nedôvery v parlamente, hodnotí premiérka Iveta Radičová na sklonku svojho funkčného obdobia ako nesystémový prvok v slovenskom právnom poriadku.
"Je normálne a prirodzené, že vláda aj po strate dôvery a vyhlásení predčasných volieb môže ešte do nástupu novej vlády prijímať rozhodnutia, ktoré zasahujú do verejných financií, napokon, bolo to možné aj v rámci kompetencií, ktoré nám zostali. Napriek tomu sme to ale neurobili, lebo by som to považovala za nezodpovedné," povedala Radičová pre agentúru SITA.
Obdobie po vyslovení nedôvery, keď kabinet vládol s ústavne okliešteným mandátom, bolo podľa Radičovej náročné.
Pripomenula, že medzi výzvy, s ktorými sa musela popasovať, patrili požiadavky lekárov na zvýšenie platov, prijímanie štátneho rozpočtu, kauza Gorila a s ňou súvisiace protesty.
Rozhodnutia schvaľoval prezident
"Pracovný nápor na mňa bol v tomto období ešte väčší, pretože mi pribudla agenda ministerstva obrany," hodnotí. Kompetencie v rezorte obrany na premiérku prešli po tom, čo o ministerskú funkciu pre kauzu odpočúvania novinárov prišiel Ľubomír Galko (SaS).
Novelu ústavy parlament prijal po tom, čo Radičovej vláde vyjadril nedôveru pri hlasovaní o zvýšení objemu záruk v eurovale.
Prezident Ivan Gašparovič mal síce povinnosť vládu odvolať, ústava mu však neumožňovala poveriť ju výkonom funkcie do vymenovania novej.
Nové znenie ústavy mu to umožnilo, takáto vláda však stratila možnosť robiť zásadné rozhodnutia v hospodárskej, sociálnej, zahraničnej a vnútornej politike a na vymenúvanie a odvolávanie štátnych úradníkov potrebovala súhlas prezidenta.
Posledná cesta viedla do Bosny
Premiérka cez víkend absolvovala v Bosne a Hercegovine svoju poslednú zahraničnú pracovnú cestu.
V pondelok ju okrem iného čaká rozlúčkové stretnutie so zamestnancami Úradu vlády, nakrúcanie dokumentu o stave slovenskej spoločnosti s režisérkou Zuzanou Piussi či rozhovor pre maďarský denník Magyar Nemzet.
Do civilného života sa vráti v stredu 4. apríla, kedy Gašparovič vymenuje druhú vládu Roberta Fica.
Ako profesorka sociológie bude pôsobiť na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského, chystá sa tiež prednášať na univerzite v anglickom Oxforde.
Z politiky však Radičová možno neodchádza definitívne, zosnulému českému exprezidentovi Václavovi Havlovi totiž dala slovo, že pred touto výzvou nezavrie dvere naveky.