BRATISLAVA. Pomáhali budovať zdravotníctvo v socialistickej Líbyi, práca sestry v jej nemocniciach sa im však nepočíta do praxe.
Od dĺžky praxe sestrám podľa nového zákona o minimálnych mzdových nárokoch závisí ich plat.
Komora sestier a pôrodných asistentiek odhaduje, že takto znevýhodnených sestier je niekoľko stoviek.
Osemdesiate v Afrike
Jednou z nich je aj Jozefína Bancejová z Košíc. „Išla som tam ako sestra,“ hovorí o ceste za prácou do Líbye v decembri 1984. Dva roky pracovala v novej nemocnici.
Práca v arabskej krajine bola súčasťou pomoci vtedajšieho Československa rozvojovým krajinám.
Prax v Líbyi však košická fakultná nemocnica sestre Bancejovej neuznala. Odvolala sa na schválený zákon. Sestra sa preto obrátila na ministerstvo zdravotníctva.
„Odbornú zdravotnú prax vykonávanú na území Líbye nie je možné započítavať do praxe s cieľom stanovenia minimálnych mzdových nárokov,“ odpísal jej Mario Mikloši, generálny riaditeľ sekcie zdravia. Prax sestry sa podľa stanoviska ministerstva uznáva len z krajín Európskej únie a zo Švajčiarska.
Šéfka komory sestier Mária Lévyová vysvetľuje, že Slovensko len preberá zásadu únie, ktorá neuznáva prax sestier mimo svojich štátov. Dôvodom je podľa nej pochybnosť, či sestra v takomto štáte skutočne vykonávala odbornú prax, a nie len nejaké podradné práce.
Lévyová hovorí, že sú sestry, ktoré v Líbyi pracovali aj osem rokov. Ak sa im prax nezapočíta, výrazne im to zníži plat.
Zvolenská mlčí
Budúca ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) odmietla povedať, či sa bude snažiť diskrimináciu sestier pracujúcich v Líbyi odstrániť.
Povedala, že najskôr chce o svojich postojoch a návrhoch rozprávať osobne so sestrami.

Beata
Balogová
