BRATISLAVA. Minimálne 26 eur mesačne strácajú mnohé sestry len preto, že boli v minulosti na materskej dovolenke. Roky strávené na materskej im totiž štát nezapočítava do odbornej praxe a ich tabuľkové platy sú tak nižšie.
„V prípade materskej a rodičovskej dovolenky ide o prerušenie odbornej praxe,“ obhahuje nezapočítavanie rokov materskej dovolenky končiaca hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.
Odvoláva sa na legislatívu Európskej únie, podľa ktorej sa započítava „iba skutočne vykonávaná odborná prax“ v jej štátoch a vo Švajčiarsku. To sa dostalo aj do slovenského zákona.
Brusel je prekvapený
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku s týmto vysvetlením nesúhlasí.
„Pokiaľ ide o sestry, ktoré získali odbornú kvalifikáciu na Slovensku a vykonávali prax výlučne na území Slovenska, legislatíva Európskej únie sa na ich mzdové postavenie nevzťahuje,“ povedal Andrej Králik, šéf tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie. Európske pravidlá sa podľa neho týkajú iba sestier, ktoré idú za prácou za hranice.
Podobné obmedzenie ako na Slovensku pritom neplatí napríklad v Česku, roky na materskej sa tamojším sestrám počítajú, hovorí Irena Kouřilová, hovorkyňa Českej asociácie sestier.
Môžu si to vybaviť
Zollerová vysvetľuje, že započítavanie materskej dovolenky do odbornej praxe si môžu sestry vydobyť cez kolektívne zmluvy s jednotlivými nemocnicami.
Šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová uznáva, že v niektorých nemocniciach aj v súkromných ambulanciách už zdravotníci majú kolektívne zmluvy, ktoré to umožňujú.
Navrhuje však, aby sestrám materskú počítali automaticky, tak ako napríklad fyzioterapeutkám či laborantkám, ktoré s nimi pracujú v nemocniciach. Chce o tom rokovať s novou ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou (za Smer).
Zvolenská to nechce komentovať, najskôr chce osobne rokovať so sestrami.

Beata
Balogová
