BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič chce nekvalitným stredným školám siahnuť na štátne príspevky. Časť učiteľov sa obáva toho, ako určí, ktoré školy učia na nedostatočnej úrovni.
Čaplovič plánuje stredným školám nariadiť akreditácie, aké už fungujú na vysokých školách. Čo všetko by úradníci posudzovali, v stredu nekonkretizoval. Prezradil len, že sa pozrie aj na kvalitu učiteľov.
Kritériá až po diskusii
Šéf Asociácie štátnych gymnázií Pavel Sadloň upozorňuje, že ak sa budú pedagógovia hodnotiť len podľa absolvovaných vzdelávacích kurzov, reálny obraz o ich práci sa nezíska: „Mnohokrát odvádzajú perfektnú robotu takí, ktorí nesedia na kurzoch, ale sami na sebe pracujú.“
Za kľúčové považuje, aby sa kritériá hodnotenia pred zavedením akreditácií podrobili širokej diskusii. „Kritériami totiž možno odstaviť typ škôl len preto, že sa nám z ideologických dôvodov nepáčia,“ dodal Sadloň.
Čaplovič sľúbil, že sa poradí s odborníkmi. Na prípravu žiada rok, dovtedy nepodpíše vznik žiadnej školy.
Podľa počtu žiakov
Na Slovensku pôsobí zhruba 720 gymnázií a stredných odborných škôl. Z nich je do 80 cirkevných a 130 súkromných. Na rozdiel od štátnych škôl smú vyberať školné.
Štát dnes posiela školám peniaze podľa počtu žiakov. Na gymnazistu dáva 1400 eur ročne, na študenta odbornej školy 1900 eur.
„Normatív treba nadviazať aj na to, aké výsledky školy majú vo vzdelávaní,“ tvrdí minister. Ako okreše peniaze horším školám, predstaví po analýze.
Riaditeľka Obchodnej akadémie v Poprade Iveta Račeková si myslí, že akreditácie nie sú nutné. „Pomohlo by už zrušenie financovania podľa počtu žiakov. Dobré školy by neboli nútené brať slabších žiakov.“ ⋌(mm)

Beata
Balogová
