Predseda vlády
Robert Fico
Éru zlepenca strieda doba monolitu. A toto historické obdobie môže trvať oveľa dlhšie. V prospech Roberta Fica dnes totiž zdanlivo hrá úplne všetko.
Ovládne celý štát a pri výkone moci sa bude kontrolovať len sám. Má proti sebe rozbitú opozíciu. Voľba ministrov a umiernený tón ukazujú, že ide útočiť na politický stred, čiže preferencie Smeru ešte môžu rásť. Je tu síce kríza, ale opatrenia, ktoré navrhujú aj nezávislí odborníci, nie sú zasa také bolestivé, aby sa na ne do ďalších volieb nezabudlo. Ficovi sa splnil sen každého politika – môže veci meniť podľa svojich predstáv.
Azda príde s niečím lepším než naposledy. V tom prípade by krajinu totiž čakalo len obdobie postupného zvetrávania.
Ministerstvo spravodlivosti
Tomáš Borec
Je málo miest, kde má človek takú veľkú šancu zašpiniť sa ako vo vláde Roberta Fica. Tomáš Borec má preto plusový bod za odvahu.
Azda ju potvrdí aj pri zvládaní hlavných problémov justície – otváraní súdnictva, vyriešení diskriminačných žalôb či obsadzovaní funkcií ľuďmi, ktorí dokážu systému prinavrátiť dôveryhodnosť.
Fico zo začiatku nebude stáť o konflikt s kladne vnímaným nestraníkom, preto musí Borec naplno zabrať hneď od nástupu.
Ministerstvo vnútra
Robert Kaliňák
Ak prijmeme módnu tézu, že silu politika určujú krúžky, Robert Kaliňák je nespochybniteľnou dvojkou Smeru. Na jeho 486-tisíc prednostných hlasov sa tretí Pavol Paška vôbec nechytá, má o dvestotisíc menej.
Nie je to náhoda. Hlavným Kaliňákovým cieľom vždy bolo byť za dobrého a v tom bude aj pokračovať.
Excesy na ministerstve vnútra sú preto rovnako nepravdepodobné, ako že nejaký korupčný smerák skončí v najbližších rokoch v base.
Ďalej sa bude šuškať o rôznych kšeftoch, ale Kaliňák už raz ukázal, že sa nenechá ľahko nachytať. Naďalej tak bude stelesňovať Smer s ľudskou tvárou.
Ministerstvo zdravotníctva
Zuzana Zvolenská
Zuzana Zvolenská sa dostala do kresla vďaka Jurajovi Širokému, ktorý sa s Pentou delí o vplyv v poisťovni Dôvera. Užitočná mu bude, aj keď sa jej podarí pretlačiť šetrenie vo veľkých štátnych nemocniciach, čo pomôže nielen súkromným zdravotným poisťovniam, ale aj štátu, ktorý kryje straty sektora.
Odborne na to nová ministerka má. No ak dostane politický príkaz vrátiť do nemocníc vplyv Pavla Pašku alebo ho nahradia firmy zo skupiny Váhostav, dopadne rovnako ako počas pôsobenia vo Všeobecnej zdravotnej.
Ministerstvo obrany
Martin Glváč
Martin Glváč zabezpečí, aby sa povesť slovenskej armády v očiach spojencov nezhoršovala, má na to skúseného štátneho tajomníka, bývalého vedúceho slovenskej misie pri NATO Miloša Koterca.
Pre Glváča bude dôležitejšie, že s novou funkciou získal aj vplyv na zmenšujúce sa, no stále neprehľadné armádne zákazky a spravodajskú službu, ktorá nie je plne závislá od SIS.
Aby ostal ministrom dlho, musí nájsť dohodu s podnikateľskou skupinou, ktorá v minulej vláde kontrolovala armádne kontrakty cez známych Roberta Kaliňáka.
Ministerstvo pôdohospodárstva
Ľubomír Jahnátek
Ľubomír Jahnátek nebude dobrým ministrom. Nemá organizačný talent a je najviditeľnejším dosadencom Juraja Širokého. Problémy rezortu nemá ako riešiť.
Prejaví sa návrhmi na cenové regulácie a ochranu výrobcov potravín pred obchodnými reťazcami, ktoré dopadnú neúspešne.
Zaujímavejší súboj prebehne v pozadí, keď budú o novom rozložení vplyvu na dotácie rokovať podnikatelia prepojení na Smer a Most-Híd.
Ministerstvo hospodárstva
Tomáš Malatinský
Je jedným z najkladnejších hrdinov, pretože je rešpektovaným nestraníkom, a nie je bábkou ovládanou mecenášmi Smeru.
Jeho úlohy sú síce skôr v energetike či regulácii firiem, ale potvrdenie jeho dobrého mena bude závisieť aj od toho, ako sa zmení Zákonník práce.
V rokovaniach o ňom stál doteraz na strane zamestnávateľov a zdravého rozumu.
Ministerstvo školstva
Dušan Čaplovič
Nepatrí do kategórie ľudí, ktorí sa ministrami stali bez znalosti rezortu. Niektoré jeho návrhy si vyslúžili kritiku, ale Čaplovič by v rámci možností mohol byť tou lepšou voľbou.
Ale len vtedy, keď sa prioritou nestane jeho obľúbená téma - výučba slovenčiny v maďarských školách.
Ministerstvo práce
Ján Richter
Latka po Viere Tomanovej nezostala vysoko, takže snažiť sa nebyť horší by bolo primalou ambíciou. Novému ministrovi pripadnú oveľa ťažšie úlohy, predovšetkým tá, ako ušetriť pár sto miliónov eur na sociálnych dávkach a neobetovať pritom sociálny imidž.
Zo životopisu ani z predchádzajúcich vyjadrení Ján Richtera sa nedá vyčítať jeho vnor do problematiky, no ak sa rozhodovalo medzi ním a veľavravným Braňom Ondrušom, dopadlo to dobre.
Ministerstvo dopravy
Ján Počiatek
Vo vláde si bude najlepšie rozumieť s Petrom Kažimírom. Nielen preto, lebo obaja dajú na názor Jozefa Brhela, ale aj preto, lebo ich kompetencie sa dopĺňajú.
Cez dopravu ide najviac eurofondov a jediný, kto im môže do ich míňania hovoriť, sú ľudia z financií. Komplikovanejší vzťah treba čakať s Ľubomírom Vážnym, ktorému musel Fico sľúbiť kreslo podpredsedu pre investície ako daň za minulé služby Vladimíra Poóra. Narazia na seba najmä pri PPP.
A ak sa náklady na ne nebudú počítať do deficitu, bude ich premiér presadzovať tak ako v minulosti - za akúkoľvek cenu.
Ministerstvo financií
Peter Kažimír
Vstupovať na ministerstvo financií s takým hendikepom, aký si na svojom omyle o cenách plynu urobil Peter Kažimír, chce poriadne hrošiu kožu.
Ale aspoň sa o ňom hovorí, že si nechá poradiť. Dobré rady bude potrebovať, keďže jeho poslaním je strhnúť ľuďom a firmám viac daní.
Ak bude počúvať aj iných než len sponzora Smeru Jozefa Brhela, má šancu vyjsť z toho dobre, pretože o rozumných možnostiach, ako zvýšiť dane aj bez zdevastovania daňového systému sa tu už nejaký čas hovorilo dosť nahlas a podrobne.
Ministerstvo životného prostredia
Peter Žiga
Keď sa opýtate ochranárov, čo vedia o novom ministrovi, tak povedia, že nič. Zďaleka nejde o prvý takýto prípad a o výnimku by nešlo ani vtedy, keby sa pôsobenie Žigu skončilo fiaskom.
Stačí si spomenúť na nominantov SNS. O Žigovom hodnotení rozhodne, kým sa obklopí pri príprave kľúčových opatrení, ako je zonácia Tatier.
Dlhodobý postoj Smeru k ochrane prírody varuje, že to budú najmä kamaráti z biznisu s drevom. Opak by bol príjemným prekvapením.
Ministerstvo kultúry
Marek Maďarič
Patrí medzi ministrov, ktorí dajú druhej vláde Roberta Fica tvár. V jeho prípade to platilo už v rokoch 2006 až 2010 a nebol to pekný pohľad.
Staronový minister kultúry vtedy bol jedným z lídrov národnobuditeľskej kampane Smeru v štýle 19. storočia a zároveň stelesňoval vojnu s médiami.
Kým nová vojna predbežne nehrozí, v prípade vrodeného nacionalizmu sa inštinktom bude odolávať ťažšie. Už nadchádzajúci výber nového šéfa SND môže ukázať, v akej miere hrozí návrat kultúry starých Slovákov.
Ministerstvo zahraničia
Miroslav Lajčák
Absolvent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov berie diplomaciu ako službu štátu, pri ktorej sa nevzdoruje a nehľadí na osobné názory.
Ani nebude musieť. Za prvej Ficovej vlády podľa neho nenastala situácia, keď by sa s premiérom nezhodli.
Lajčák nie je politik, ale diplomat, a to dobrý. Záchrana eura, ktorá na neho v úrade čaká, doteraz nebola jeho silnou témou. Tu stačí, ak vymenuje ľudí, pre ktorých to silná téma je, a využije kontakty nielen u svojej bývalej šéfky lady Ashtonovej.

Beata
Balogová
