Učitelia sú stále v štrajkovej pohotovosti a svoje požiadavky chcú dostať aj do programového vyhlásenia vlády.
BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič nedokáže učiteľom garantovať, že sa ich platy do štyroch rokov zvýšia tak, aby dosiahli 1,2 až 1,6-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
"Nič nesľubujem, ale budem za to tvrdo bojovať a budem vystupovať aj vo vláde tak, aby som niektoré veci dosiahol. Lebo sľubovať môže každý, a kto pozná realitu, nech radšej nesľubuje," vyhlásil Čaplovič.
Diskutovať chce o reálnych číslach, keďže Slovensko bude musieť pri budúcoročnom rozpočte stlačiť deficit krajiny pod tri percentá.
"Ak to neurobíme, budeme trestaní a budeme mať zastavené aj európske fondy. Tak si musíme povedať, čo je pre túto krajinu dôležitejšie," dodal Čaplovič.
Odborári hrozia štrajkom
Učitelia sú stále v štrajkovej pohotovosti, v septembri minulého roka dokonca protestovali pred úradom vlády.
Svoje požiadavky teraz žiadajú zakotviť v programovom vyhlásení nového kabinetu, ktoré by malo obsahovať konkrétne systematické kroky rozdelené do štyroch rokov vládnutia.
Odovzdali ich zástupcom víťaznej strany parlamentných volieb Smeru, KOZ na tripartitu ako aj do Kancelárie prezidenta.
Ak nová vláda tieto požiadavky nezakomponuje do programu, odborári hrozia štrajkom učiteľov. Program vlády totiž považujú za dostatočný signál, či má vláda záujem riešiť súčasné problémy v školstve.
"Štrajk pre mňa nie je žiadnym strašiakom, lebo je to otázka dialógu," konštatoval Čaplovič. Verí, že odborárov dokáže presvedčiť o skutočnom stave štátnej kasy aj stretnutie s ministrom financií.
Odborári od vlády Roberta Fica prioritne požadujú zvýšiť platy zamestnancov v školstve tak, aby sa čo najskôr priblížili k hranici 1,2 až 1,6-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Priemerných 500 eur
V súčasnosti je plat začínajúceho pedagóga približne 500 eur a tarifný strop pre pedagóga s 32-ročnou praxou predstavuje vyše 700 eur. Priemerný plat nepedagogických zamestnancov je 400 eur.
"Pevne verím, že sa nejaké zdroje nájdu, aby sme aspoň nejakým spôsobom znovu skvalitnili platový režim osobitne v triedach, ktoré sú veľmi nízke, a to sú nepedagogickí zamestnanci, ktorí neboli riešení v tomto období," poznamenal Čaplovič.
Kuchárkam či školníkom sťažuje situáciu, že sú hodnotení podľa zákona o verejnej službe. Podľa odborárov by bolo ideálne, keby boli zaradení v rámci školskej legislatívy.
Taktiež presadzujú, aby sa do štyroch rokov zvýšil tento podiel aspoň o jedno percento HDP. V súčasnosti investuje štát do školstva, vedy a športu 4,7 percenta HDP.