A navyše – osobne upletený vraj omladzuje lepšie. Skúste to sami.
Šibák sa tradične pletie z ôsmich vŕbových prútikov. Treba vybrať rovnako dlhé a rovnako silné prúty.
Podľa lektora Jana Slunského je výhodné, keď šibák pletú spoločne dvaja ľudia. Nielenže si môžu rozdeliť prácu a každý bude držať jednu stranu, ale je hlavne dôležité, aby ten druhý kontroloval, či sa nepoplietol postup a poradie prelietania jednotlivých prútikov.
Prúty sa nemôžu behom pletenia pustiť, nikto potom už neukontroluje, ktorá „štvorka“ bola pôvodne vľavo a ktorá vpravo. Porušila by sa tak pravidelná štruktúra a šibák by nevyzeral pekne.
Záleží na každom, aké použije prúty. Tenké prútiky je možné počas pletenia viac uťahovať, pri dvojmetrovom šibáku je treba rátať s voľnejšou väzbou.
Postupujte takto 1. Vyberte a odrežte asi metrový prútik, ktorý použijete na rukoväť.
2. Nožom ho rozrežte na polovicu, ovinutie celým prútom by bolo nevzhľadné a prácne. Prútik treba opatrne rozštvrtiť kývavým pohybom, nie rezať. Postupujte pomaly a opatrne, aby „rez“ prebiehal stredom prúta.
3. Nôž si položte na koleno a pretiahnite pod ním prútik. Zbavíte ho tak dužiny a bude sa o to ľahšie omotávať.
4. Orezaný prútik vložte protismerom medzi ostatných osem prútikov, pevne ich zovrite rukou a môžete začať navíjať. Mierne uťahujte, aby sa rukoväť po zväzku nešmýkala. Koniec dvakrát pretiahnite medzi zväzkom prútov.
5. Teraz sa dostávame k základnému pleteniu. Rozdeľte si prútiky na plocho na polovicu po štyroch. Vezmite ľavý krajný prút a umiestnite ho smerom dole medzi druhý a tretí na pravej strane, spodkom vráťte do ľavej časti na prvú stredovú pozíciu.
6. To isté urobte s opačnou stranou – vonkajší pravý prút pretiahnite medzi druhým a tretím vľavo a spodkom vráťte do pravej ruky do stredovej pozície. Takto budete postupovať až do konca.
7. Nakoniec zarovnajte prútiky na rovnakú veľkosť a zaviažte ich špagátom alebo mašľou.
Autor: Marek Burza, idnes.cz

Beata
Balogová
