Chudobní nemajú na zuby peniaze, bohatí čas, tvrdí odborník.
BRATISLAVA. Hnis v ústnej dutine či opuch tváre v okolí čeľustí sú problémy, ktorými trpí čoraz viac ľudí.
Podiel zápalových ochorení spôsobený pokazenými zubami na všetkých zubných ochoreniach vzrástol za posledných pätnásť rokov dvojnásobne.
Tvrdí to Andrej Jenča, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre maxilofaciálnu chirurgiu. Ide o časť chirurgie, ktorá sa zaoberá chorobami v ústnej, čeľustnej a tvárovej oblasti.
O jej stave a dostupnosti na Slovensku zverejnilo v stredu údaje Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI).
Zápaly končia smrťou
Zápaly v ústach
Zubná chirurgia
- za 15 rokov dvojnásobne stúpol podiel zápalových ochorení,
- spôsobujú aj zápal očí a mozgových blán, ktoré sa končia smrťou,
- v roku 2010 sa na maxilofaciálnych oddeleniach liečilo 4476 pacientov.
„Voľakedy sme liečili absces (hnis v ústach, poz. red.) alebo opuchy v 12 až 15 percentách zo všetkých ochorení, dnes ich liečime v 30 percentách,“ vysvetľuje Jenča.
Celkovo bolo v roku 2010 podľa údajov NCZI vyše 200-tisíc zubných chirurgických zákrokov. K vzostupu podľa neho došlo za posledných 12 až 15 rokov.
„Príčinou je mŕtvy zub či neošetrené kazy,“ vysvetľuje Jenča, ktorý je aj prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v Košiciach.
Ešte vážnejšie je podľa neho to, že tieto zápalové ochorenia nezriedka končia smrťou.
„Od zuba vznikne zápal očí alebo mozgových blán a pacient zomiera,“ približuje.
Jenča vysvetľuje, že nárastom zápalových ochorení spôsobených pokazenými zubami sme sa vrátili do 70. rokov minulého storočia.
Počet úmrtí nevedel vyčísliť, pretože ak smrť spôsobí napríklad zápal mozgových blán, neeviduje sa dosť dôsledne, či zápal pochádzal zo zubov.
Málo peňazí a času
Za rastúcim počtom vážnych problémov vidí prednosta drahú stomatológiu. „Množstvo vecí sa už priamo hradí a slabšie finančne situovaní ľudia s tým majú problém.“
Súhlasí aj zubný chirurg Dušan Hollý z Bratislavy. Doplatky za dentálnu chirurgiu sa pohybujú od pár eur až do stoviek. „Keď si chcete dať urobiť zubný implantát u súkromníka, niekde zaplatíte 500 eur a inde 1500.“
Jenča pripomína, že s vážne poškodenými zubami nemajú problém len chudobní a sociálne slabí ľudia.
Nezriedka vraj ošetruje aj podnikateľa, ktorý na svoje zuby jednoducho nemá čas. Prednosta dodal, že za nárastom ochorení je aj zanedbávanie preventívnych prehliadok.
Krátky ošetrovací čas
Vážne ochorenia spôsobené zubami podľa Petra Gschwendta z NCZI na Slovensku rieši sedem oddelení maxilofaciálnej chirurgie.
Jenča hovorí, že by stačili tri veľké centrá. Podľa neho máme veľa malých oddelení, čo predražuje liečbu.
Za väčší problém považuje krátky ošetrovací čas. Podľa údajov NCZI je to päť dní. Prednosta hovorí, že vo svete je štandard sedem až deväť dní.
„Ak má niekto zadrôtované ústa, ja ho za štyri dni nenaučím rozprávať, vyjde von a zadusí sa.“

Beata
Balogová
